Liu Shaoang átvette az olimpiai bronzérmet, a MOB felülvizsgálatot kezdeményezett

Liu Shaoang a bronzéremmel a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók 1000 méteres versenyének eredményhirdetésén
Liu Shaoang a bronzéremmel a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók 1000 méteres versenyének eredményhirdetésén Szerzői jogok MOB/Molnár Ádám/MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap
Szerzői jogok MOB/Molnár Ádám/MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap
Írta: Peter Kristof

A Magyar Olimpiai Bizottság felszólította a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, indítson etikai vizsgálatot a rövidpályás gyorskorcsolyázók férfi 1000 méteres versenyszámában Liu Shaolin Sándort aranyéremtől megfosztó főbíróval szemben.

Átvette a bronzérmet Liu Shaoang a rövidpályás férfi gyorskorcsolyázók 1000 méteres versenyszámának eredményhirdetésén a téli olimpián. Pekingben ez a magyar csapat második érme a mixváltó szombati bronzérme után, melynek az Ádó becenévre hallgató versenyző szintén részese volt.

Liu Shaoang ugyan csak negyedikként ért célba a döntőben, bátyja, Liu Shaolin Sándor kizárása miatt azonban egy helyet előre lépett, így ő lett a téli olimpiák történetének első magyar egyéni érmese. A 23 éves korcsolyázó azt mondta, jó érzés volt ismét dobogóra állnia.

Persze kicsit furcsa volt egyedül állni a dobogón, de megtisztelő és örülök, hogy én lehetek Magyarország első egyéni érmese. Büszkén viselem a nyakamban az érmet
Liu Shaoang
olimpiai bajnok, kétszeres olimpiai bronzérmes rövidpályás gyorskorcsolyázó

Az éremátadás előzménye, hogy elutasították az óvást, amelyet a magyar csapat vezetői azért nyújtottak be, mert nem tartották igazságosnak, hogy a döntőben a célvonalon elsőként áthaladó Liu Shaolin Sándort kizárták, így őt és Magyarországot is olimpiai aranyéremtől fosztották meg.

A 26 éves – négy éve a férfi váltóval, illetve testvérével együtt olimpiai bajnok – versenyző korábban úgy nyilatkozott az 1000 méteres döntőről, semmit sem tenne másképp, illetve gratulált a kizárása után győztesnek hirdetett kínai Zsen Ce-vejnek.

Kovács Tamás/MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap
A pillanat, amikor Liu Shaolin Sándor még azt hitte, ő az olimpiai bajnokKovács Tamás/MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap

Felülvizsgálatot kezdeményezett a MOB

A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség vezetői hivatalosan kezdeményezték a férfi 1000 méteres versenyszám bíráskodásának felülvizsgálatát, továbbá felszólították a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, hogy kezdeményezzen etikai vizsgálatot a versenyszámban eljáró főbíróval szemben – írja a Nemzeti Sport, amely arról is beszámol, hogy már több ország is felemelte hangját a rövidpályás gyorskorcsolyában és más sportágakban is igencsak ellentmondásos bíráskodással szemben.

A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Gyulay Zsolt azt mondta, egy nappal a történtek után is felemás érzések kavarognak benne.

Rossz volt megélni a döntőt. Látjuk, milyen a bíráskodás. Short trackben a legtöbbször nincs vége a futamnak akkor, amikor célba érkeznek a versenyzők. A befutási sorrend nem végleges, és sajnos most sem volt az
Gyulay Zsolt
a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke

Hogyan tovább?

Előre tekintve, a magyar rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott edző-menedzsere, Bánhidi Ákos úgy nyilatkozott az M4Sportnak, felmerült, hogy Liu Shaolin esetleg nem indul az olimpián szerdán 1500 méteren, ezt a lehetőséget azonban végül elvetették. A szakember azt mondta, a történtek lelki oldalával foglalkozni kell, de véleménye szerint a magyar versenyzők tudják majd kezelni a kialakult helyzetet.

A versenyzőkkel folyton éreztetjük ebben a helyzetben is, hogy velük vagyunk, szeretjük őket, és mindenben kiállunk mellettük
Bánhidi Ákos
a magyar rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott edző-menedzsere

Az 1500 méteres versenyszámban a magyar csapatból a Liu fivérek és Krueger John-Henry érdekelt. A rövidpályás gyorskorcsolyázók közül szerdán még a női 1000 méter selejtezőjében Jászapáti Petra és Kónya Zsófia áll rajthoz.

A győztes kínai Zsen Ce-vej (középen), a második helyezett Li Ven-lung és a bronzérmes Liu Shaoang (jobbra) az 1000 méteres versenyszám virágceremóniáján február 7-énKovács Tamás/MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap