Negyedik lett Márton Anna kard egyéniben, Milák Kristóf a legjobb idővel elődöntős, a 3. nap hírei

Márton Anna vívó és Milák Kristóf úszó
Márton Anna vívó és Milák Kristóf úszó Szerzői jogok MTI
Szerzői jogok MTI
Írta: Euronews és MTI

A tokiói olimpiai játékok harmadik napjának legfontosabb, magyar vonatkozású eseményei egy cikkben.

Negyedik helyen végzett Márton Anna a női kardozók egyéni versenyében. A magyar női vízilabda-válogatott első mérkőzésén döntetlent játszott az orosz csapattal. Milák Kristóf toronymagasan a legjobb idővel jutott tovább 200 méter pillangón a tokiói olimpia úszóversenyeinek hétfői előfutamából.

VÍVÁS

Márton Anna a negyedik helyen végzett

Márton Anna vereséget szenvedett a bronzmérkőzésen a női kardozók hétfői egyéni versenyében a tokiói olimpián, ezzel a negyedik helyen végzett.

A bronzmérkőzésen a francia Manon Brunet végig magabiztosan vezetett, 15-6-os győzelmet aratott. A 2015-ben világbajnoki bronzérmes Márton egész nap sérülten versenyzett, miután az első asszójában kiugrott a térde.

Az elődöntő után Márton elmondta, hogy nagyon jól ismeri Brunet-t, egy korosztályhoz tartoznak, gyerekkoruk óta együtt vívnak. Akkor határozottan kijelentette, hogy mindenképpen le fogja győzni, már csak azért is, hogy bosszút álljon, mert öt éve, Rióban éppen tőle kapott ki, és végül tizedik lett.

A mérkőzés aztán nem ebbe az irányba indult el, és végül nem is így végződött. Brunet nagyon bátran kezdett, a magyar kardozó 0-5 után találta el először riválisát. A szünetben 8-2 volt "oda", s bár 2-11 után Márton még feltámadt és három tust adott sorozatban, a Rióban negyedik Brunet ezúttal nem engedte ki a kezéből az érmet.

Márton az egész asszóban nem érezte a ritmust, riválisa sokkal gyorsabb és pontosabb volt nála.

"Hullámvölgyekkel teli felkészülés van mögöttem, hat hónapja térdszalag-szakadásom volt, egy hónapja pedig bokaszalag-sérülésem, de végig csak az lebegett a szemem előtt, hogy ezen az olimpián jól szerepeljek - mondta a névnapos Márton Anna. - Úgy érzem, hogy mindent megtettem, amit tudtam. Sajnálom, hogy erre az utolsó asszóra már fejben nem tudtam összeszedni magam. Igazából saját magamat vertem meg, kicsit úgy éreztem magam, mintha az első olimpiámon lennék."

Hozzátette: nagyon örül, hogy még van hátra egy csapatverseny, amelyben mindent el fog követni azért, hogy együtt javítsanak a negyedik helyen.

Visszatérve a bronzmérkőzésre, kiemelte, hogy sajnos nem volt ötlete, hogy is nyerhetne, és nem tudta felépíteni az asszót, mert csak azzal volt elfoglalva, hogy most és itt muszáj teljesítenie.

"Nehéz egy vesztes elődöntő után a bronzmeccsre visszaállni" - fogalmazott.

A BVSC-Zugló 2015-ben világbajnoki bronzérmes vívója az esti elődöntőben az egyéniben kétszeres világbajnok, Rióban ezüst-, illetve csapatban olimpiai aranyérmes orosz Szofija Velikajával csapott össze, és simán, 15-8-ra alulmaradt.

Márton Anna a legjobb négy közé jutásért a nemzetközi szövetség rangsorában 35., 18 éves üzbég Zajnab Gyajibekovát győzte le 15-11-re, viszonylag simán.

Illyés Tibor/MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap
Márton Anna és az üzbég Zajnab Gyajibekova asszója a legjobb négy közé kerülésértIllyés Tibor/MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap

A BVSC 26 éves kardozója a decemberi országos bajnokságon térdszalagszakadást szenvedett, orvosi tanácsra azonban az a döntés született, hogy nem műtik meg, hanem az amúgy is erős combizomzatának további erősítésével igyekeznek kezelni a problémát. Ez úgy tűnt, eredményre is vezetett, a márciusi, budapesti világkupán már gond nélkül vívott, meg is nyerte a versenyt, az első tokiói asszójában viszont megbicsaklott a bal térde és ápolni is kellett.

ÚSZÁS

Milák Kristóf toronymagasan a legjobb, Kenderesi Tamás pedig a nyolcadik idővel jutott tovább 200 méter pillangón a tokiói olimpia úszóversenyeinek hétfői előfutamaiból.

A Budapesti Honvéd SE 21 éves világcsúcstartója és világbajnoka 1:53.58 perccel nyerte futamát, összesítésben 83 századdal előzte meg a második tajvani Vang Kuan-hungot.

Bemelegítettem. Jól esett, vakon 1:54 perces időt szerettem volna, egy kicsit jobb is lett. Százig elúszkáltunk Chaddel, aztán elhúztam.

A 2012-es olimpiai bajnok dél-afrikai Chad Le Clos éppen a 16., utolsó helyen jutott tovább.

Milák elárulta, hasonló időt szeretne úszni a kedd délelőtti elődöntőben is. "Lehetne jobbat úszni, de nem kell. A fináléban szeretnék nagyot úszni".

Milák azt is kijelentette, azért jött Tokióba, hogy mindkét pillangószámot megnyerje, azaz a 100 métert is.

Petr David Josek/AP
Milák Krisfóf 200 méter pillangónPetr David Josek/AP

A Rióban bronzérmes Kenderesi 1:55.18 perces idővel lépett tovább az elődöntőbe.

"Vártam már, hogy ússzak. Azt szerettem volna, ha 1:54-gyel kezdődik az időm, de jó ez így. Nem vett ki annyit belőlem" - nyilatkozta a 24 éves versenyző, aki tart az elődöntőtől, mert "nem fog jól esni" ilyen rövid időn belül még egyszer leúszni ezt a számot. "A döntő jó lesz, ott van 24 óra pihenni és regenerálódni".

Az elődöntő futamait magyar idő szerint kedden 4.35-től rendezik.

VÍZILABDA

A magyar női vízilabda-válogatott 10-10-es döntetlent játszott az orosz csapattal az első csoportmérkőzésén a tokiói olimpián.

Női vízilabdatorna, A csoport, 2. játéknap:

Magyarország-Orosz Olimpiai Csapat 10-10 (2-1, 5-3, 1-3, 2-3)

A mérkőzés előtt az Orosz Olimpiai Csapat tagjai összekapaszkodva hallgatták meg Csajkovszkij első zongoraversenyét az ország himnusza helyett, a magyarok pedig a Himnusz után hangos csatakiáltással ugrottak a medencébe.

A ráúszásnál Vályi hozta el a labdát, de az első támadásból kapura lövésig sem jutott Bíró Attila szövetségi kapitány együttese. Az első negyed mindkét gárda támadó játéka akadozott a rossz bejátszások, pontatlan átadások és rossz lövések miatt. A gólhoz az oroszok jártak közelebb egy kapufát eltaláló lövéssel. A csapatok az első emberelőnyös helyzeteiket is kihasználatlanul hagyták, később Parkes ziccerből sem tudott betalálni, mivel Golovina kapufára tolta a próbálkozást. A gólcsendet aztán Ivanova törte meg közel öt perc után, de Keszthelyi a következő támadásból azonnal válaszolt. A negyed vége előtt a csapatkapitány Keszthelyi harcolt ki ötméterest, melyet Leimeter váltott gólra.

Amíg az első felvonásban akadozott a támadó gépezet mindkét oldalon, addig a második negyedre mindkét csapat megtalálta a ritmusát: előbb Szilágyi találatára Karimova, Garádéra pedig Timofejeva válaszolt szinte azonnal. A játékrész derekán egy bejátszást követően viszont Parkes góljára az egyre jobban védő Magyarinak köszönhetően nem jött újabb válasz. Szilágyi pattintott lövésből talált be, ezután az Eb-ezüstérmes oroszok időt kértek, de ez sem segített rajtuk, mert Illés már négygólosra hízlalta a magyar előnyt. A nagyszünet előtt azonban Prokofjeva faragott a különbségből.

Mark Humphrey/AP
A magyar Vályi Vanda az orosz Alena Szerzsantovával szembenMark Humphrey/AP

A harmadik negyed orosz góllal indult Vahitova révén, de három perc után emberelőnyös szituációból Leimeter lövése a bal kapufáról a hálóba vágódott. Ebben a felvonásban ismét sok volt a pontatlanság, de ezúttal több alkalommal a remek védekezés akadályozta meg a gólszerzést például remek blokkok vagy kapusvédések formájában. Az oroszok Prokofjeva második találatával ismét közelebb zárkóztak, sőt, akár egyre csökkenthették volna a különbséget, de kettős emberelőnyben sem sikerült betalálniuk, a játékrész hajrájában pedig a kapufa mentette meg a magyarokat. A harmadik nyolc perc utolsó orosz akciója azonban emberelőnyös góllal zárult.

A záró játékrészben Szücs pontos távoli bombája nyugtatta meg a magyar csapatot. A kétgólos előny percekig megmaradt a remek blokkoknak és néhány Magyari védésnek köszönhetően, de támadásban nem sikerült növelni a különbséget. A rivális legjobbja, Prokofjeva ráadásul négy perccel a vége előtt harmadszor volt már eredményes. A magyar támadójáték kifejezetten akadozott, ám Gyöngyössy lövése utat talált a kapuba, viszont Ivanova azonnal válaszolt, így az utolsó két perc minimális magyar előnyről indult. A hajrában az oroszok két fórt is kaptak, s bár az elsőt elpuskázták, a másodikat a meccs legeredményesebb játékosa, Prokofjeva gólra váltotta, így döntetlennel zárult az összecsapás.

A magyarok szerdán közép-európai idő szerint 7 órakor a címvédő és világbajnok amerikaiak ellen ugranak medencébe.

Korábban:

gólszerzők: Szilágyi, Leimeter 2-2, Keszthelyi, Garda, Parkes, Illés, Szücs, Gyöngyössy 1-1, illetve Prokofjeva 4, Ivanova 2, Karimova, Timofejeva, Vahitova, Glizina 1-1

ötméteres: 1/1, illetve 1/1

gól/emberelőny: 3/8, illetve 7/13

A csoport állása: 1. Egyesült Államok 4 pont/2 mérkőzés, 2. Orosz Olimpiai Csapat 3/2, 3. Magyarország 1/1, 4. Kína 0/2 (24-30), 5. Japán 0/1 (4-25)

ÚSZÁS

Parádés úszással 5. a férfi 4x100 méteres gyorsváltó

A Milák Kristóf, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Németh Nándor összeállítású férfi 4x100 méteres gyorsváltó a pontszerző ötödik helyen végzett a tokiói olimpia úszóversenyeinek hétfői napján. Először volt döntős magyar csapat ebben az olimpiai számban.

A magyar négyes ugyanabban az összeállításban és sorrendben várta a finálét, mint a vasárnapi előfutamot, azaz a 200 méter pillangó világbajnoka, Milák kezdett, s bár javított előző napi idején, így is 48 másodperc felett maradt, és hetedikként indította Szabó Szebasztiánt. A 25 éves győri úszó a helyezésen nem tudott javítani, viszont felzárkózott az előtte lévő stafétákra, ezáltal kedvezőbb helyzetbe hozta a magyar négyes két legjobbját, Bohus Richárdot és Németh Nándort. Ők parádés úszással az ötödik helyre hozták be a váltót, amely 3:11.06 perccel országos csúcsot úszott.

MTI/Kovács Tamás
Németh Nándor, Milák Kristóf, Szabó Szebasztián és Bohus Richárd örül az 5. helyezésnek a férfi 4x100 méteres gyorsúszás döntőjeMTI/Kovács Tamás

A 2017-es, budapesti világbajnokságon felállított régi rekordon közel egy másodpercet, 93 századot faragott a négyes, amelyből Németh és Bohus a négy évvel ezelőtti vb-bronznak is részese volt. A mostani ötödik hely értékét tovább növeli, hogy az olimpiák történetében a férfi 4x100 méteres gyorsváltóban a magyar csapat először szerepelt a döntőben.

"Most jobban és könnyebben ment az úszás. Nem vagyok gyorsúszó, de a váltó miatt örülnék, ha jobban menne a 100 gyors" - mondta Milák, aki toronymagas esélyesként a délutáni programban megkezdi szereplését kedvenc számában, 200 méter pillangón.

"Amikor fontos, mindig sikerül jól úsznom. Tegnap megijedtem, mert túlpörögtem a versenyt, ma arra kellett koncentrálnom, hogy hideg fejjel menjek neki" - jelentette ki Szabó Szebasztián, aki Milákkal együtt kiemelte Bohus szerepét csapatkapitányként, s elmondásuk szerint a BVSC 28 éves úszója a kvartett szíve.

"Előző nap mindenki görcsös és feszült volt, ki kellett robbantani mindenkit ebből az állapotból. Én nagyon pörögtem a verseny előtt" - mesélte Bohus.

Németh úgy fogalmazott, érzésre még jobb időt gondolt, de abban mind a négyen egyetértettek, hogy ez hatalmas országos csúcs, amellyel csakis elégedettek lehetnek, így nincs is bennük hiányérzet.

TRIATLON

A sportág legjobb magyar eredményét érte el Bicsák Bence

Bicsák Bence a hetedik helyen végzett a férfi triatlonosok versenyében hétfőn a tokiói olimpián, ezzel a sportág legjobb magyar eredményét érte el az ötkarikás játékok történetében. Tóth Tamás a 29. lett.

Az 51 fős mezőny két magyar indulója közül már a 1,5 kilométer úszás is Bicsáknak sikerült jobban, aki aztán a 40 kilométernyi kerékpározásban remekül taktikázva, végig az élmezőnnyel tudott maradni, a 10 kilométeres futás hajrájában pedig maradt még ereje a további felzárkózáshoz, és hetedikként ért célba.

Tóth végig a 30. pozíció környékén küzdött a helyezésekért, és bár kerékpározásban voltak gyengébb periódusai, végül 29. lett.

Az első rajt hibás volt, így meg kellett ismételni, de a második startot követően már folytatódhatott a küzdelem, Bicsák végig a 15-20. hely környékén úszott, míg Tóth a harmincadik pozíciót tartotta meg a táv során. A kerékpárra váltás a mezőny nagy többségének, így a két magyarnak is gond nélkül sikerült, ugyanakkor a tekerés elején valamelyest mindketten leszakadtak, Bicsák a 24., Tóth pedig egészen a 39. helyig csúszott vissza. Ennek ellenére mindketten az első csoportban tudtak maradni a kerékpározás végéig, sőt, Bicsák 30 kilométernél hajrát indított és a kilencedik pozícióban zárta a biciklizést, amellyel megteremtette magának az esélyt, hogy egy jó futással még előrébb végezzen.

A futás első 5 kilométerén Bicsák tartalékolt maradék erejével, de viszonylag szorosan az élmenők mögött maradt, majd óriási hajrával a tizenharmadikról egészen a hetedik helyig jött fel, a célba érés után pedig teljesen kimerülve rogyott a földre. Tóth a futást a 32. helyen kezdte, ezen tudott javítani még három pozíciót a célig.

MTI/Czeglédi Zsolt
Bicsák Bence a célban az Odaiba KikötőparkbanMTI/Czeglédi Zsolt

Bicsák az MTI-nek azt mondta, a célba érést követően annyira fáradtnak érezte magát, hogy nem is tudott semmire sem gondolni, de amikor már újra lábra állt, akkor kezdte el megérteni, milyen eredményt ért el.

"Egyszerre minden rám zúdult, nem is tudom szavakkal elmondani, hogy ez milyen érzés" - jelentette ki könnyeivel küszködve a 25 éves sportoló, hozzátéve: "felszabadult", és nagyon örül annak, hogy sikerült olyan eredményt elérnie triatlonban, amire Magyarország büszke lehet.

"Az elmúlt egy-másfél évben annyi szenvedésen mentünk keresztül, és sokszor eléggé nehéz volt. Idén nagyon nem találtam a formámat és nem tudtuk, hogy pontosan mi a baj, ráadásul annyira nem volt önbizalmam, hogy fogalmam sem volt róla, hogyan leszek tagja a világelitnek" - mondta Bicsák, majd hozzátette, amikor egy hónappal ezelőtt úgy tűnt, hogy jobbra fordulnak a dolgai, akkor megsérült.

"Nagyon-nagyon nehéz volt feldolgozni és felépülni is, de most is csak úgy tudtam rajthoz állni, hogy az orvosok megígérték, végig fogom tudni csinálni. Emiatt nem léptem vissza, pedig megfordult a fejemben a gondolat, mert nem akartam elvenni Magyarországtól a lehetőséget azért, hogy aztán fel kelljen adnom a versenyt" - fogalmazott a triatlonos, aki elárulta, az elmúlt két napban is annyira fájt a térde, hogy még a lépcsőn sem tudott normálisan felmenni.

Egy helyen a magyar olimpiai csapat eddigi sikerei:

Magyarország jelenleg 12. az éremtáblázaton. Az első USA, a második a házigazda Japán, a harmadik pedig Kína.