A kormány módosította a KRESZ-t: az elektromos rollerek használóinak az egész országban kötelező a bukósisak, a járművek vezetéséhez pedig legalább 15 éves kor kell. Az intézkedés a közúti biztonságot erősíti.
A kormány kedden elfogadta a Közúti közlekedés szabályainak olyan módosítását, amely új kötelezettségeket (forrás: spanyol) ír elő a személyes mobilitási eszközök (VMP), köztük az elektromos rollerek használói számára. A módosítás első alkalommal határoz meg legalább 15 éves korhatárt ezen járművek vezetéséhez, és az egész országban kötelezővé teszi a bukósisak viselését.
Az intézkedés egy átfogóbb, a Belügyminisztérium és a Közlekedési Főigazgatóság (DGT) által kezdeményezett változáscsomag része, amelynek célja a közlekedésbiztonság javítása az úgynevezett „veszélyeztetett” közlekedők – köztük a gyalogosok, a kerékpárosok, a motorosok és a rollerezők – számára.
A bukósisak mellett a rollert vezetőknek rossz látási viszonyok között és éjszaka bekapcsolt világítással kell közlekedniük, és ilyenkor kötelező lesz fényvisszaverő ruházat vagy kiegészítők viselése is. E kötelezettségek megszegése 200 eurós bírsággal járhat.
A Belügyminisztérium közlése szerint a jogszabály-módosítás célja, hogy a Közúti közlekedés szabályait hozzáigazítsa ahhoz a fejlődéshez, amely az elfogadása óta eltelt mintegy két évtizedben ment végbe.
Egységes szabályok az elektromos rollerekre
Eddig a bukósisak használatára vagy a minimális életkorra vonatkozó, roller vezetéséhez szükséges szabályozás nagyrészt az önkormányzati rendeletektől függött, ami eltéréseket okozott a városok között. A módosítással a kormány célja, hogy az egész országra érvényes közös keretet alakítson ki.
A DGT évek óta szorgalmazta az ilyen járművekre vonatkozó szabályozás egységesítését, tekintettel a városi környezetben egyre gyakoribb használatukra és a velük összefüggő baleseti kockázatok miatti aggodalomra.
További változások a kerékpárosok és motorosok számára
A módosítás más közlekedők számára is új kötelezettségeket vezet be. A motorosoknak védőkesztyűt és zárt lábbelit kell viselniük, miközben szigorodnak a kerékpárosok és veszteglő járművek melletti előzés szabályai: kötelező lesz lassítani és biztonságos oldaltávolságot tartani.
Amikor olyan úton előznek meg kerékpárosokat, ahol irányonként egynél több forgalmi sáv van, a járművezetőknek teljesen át kell sorolniuk a szomszédos sávba, amennyiben a forgalmi és biztonsági körülmények ezt lehetővé teszik.
Emellett új előírások vonatkoznak a vészhelyzetekre, torlódásokra és havazásra is, többek között olyan mentősávok kialakítására, amelyek megkönnyítik a sürgősségi szolgálatok haladását.
Az intézkedések többsége 2026. október 1-jén lép hatályba. Az elektromos rollereken előírt világítás és fényvisszaverő elemek használata, valamint a hitelesített védőkesztyűk kötelező viselése a motorkerékpárosok számára az országutakon azonban csak 2027. október 1-jétől lesz kötelező, hogy legyen idő alkalmazkodni az új követelményekhez.