Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

100 ezer állás és négy gyár: a Volkswagen radikális átalakítást tervez

Oliver Blume 2022. szeptember 1-je óta a Volkswagen AG igazgatótanácsának elnöke.
Oliver Blume 2022. szeptember 1-je óta a Volkswagen AG igazgatótanácsának elnöke. Szerzői jogok  (c) Copyright 2025, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten
Szerzői jogok (c) Copyright 2025, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten
Írta: Maja Kunert
Közzétéve: A legfrissebb fejlemények
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

Állítólag története legradikálisabb átalakulása előtt áll a Volkswagen. Egy lapértesülés szerint világszerte akár 100 ezer munkahely szűnhet meg, négy német üzemet pedig bezárhatnak.

A wolfsburgi autógyártónál, a Volkswagennél jelentős, mélyreható megszorítás körvonalazódik. Amint a manager magazin bennfentesekre hivatkozva beszámol, Oliver Blume konszernfőnök azt tervezi, hogy vállalatszerte legfeljebb 100 ezer munkahelyet szüntetnek meg a jelenlegi mintegy 657 ezerből. Ez a korábban kitűzött létszámleépítési cél megduplázását jelentené: alig néhány hónappal ezelőtt jelentette be a VW, hogy 2030-ig nagyjából 50 ezer állást szüntet meg – ez a terv már akkor is történelmi léptékűnek számított.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

Blume állítólag már bemutatta az igazgatótanácsnak a megfelelő konszernsZanálati tervet. Egy másik bennfentes szerint a kulcsdokumentum szándékosan nem tartalmaz konkrét számot, hogy mozgásteret hagyjon a részletek későbbi kidolgozásához.

Négy üzem a bezárás szélén

A létszámleépítés mellett a manager magazin beszámolója szerint középtávon négy gyártóhelyet is be akarnak zárni. Érintett lenne a VW hannoveri, zwickaui és emdeni üzeme, valamint a baden-württembergi Neckarsulmban működő Audi-gyár. A tervek szerint ezeken a telephelyeken akkor állna le a termelés, amikor kifutnak az ott jelenleg gyártott modellek. Egyelőre nyitott kérdés, hogy egy ilyen mértékű leépítést jogilag és a kollektív bérmegállapodások szintjén miként tudnak keresztülvinni: a Volkswagennél jelenleg 2030 végéig, az Audinál pedig 2033 végéig érvényben van a foglalkoztatásgarancia.

A beszámoló szerint a konszern nemcsak létszámleépítést tervez, hanem alapjaiban akarja átszervezni a vállalati struktúrát is. A Volkswagen alapmárkája és az alkatrészgyártó üzletág egyaránt kikerülne a konszernközpont alól, és önálló társaságokká alakulna. Ebben a logikában a leválasztott márkákat a jövőben könnyebb lenne bevezetni a tőkepiacra.

Hosszú előzményű válság

A mostani tervek nem derült égből villámcsapásként érkeztek, hanem egy mélyen gyökerező strukturális válság eddigi csúcspontját jelentik. 2026 első negyedévében a konszern nettó nyeresége 28 százalékkal, 1,56 milliárd euróra zuhant, a bevétel pedig 2 százalékkal, 75,7 milliárd euróra csökkent.

Arno Antlitz pénzügyi igazgató akkor szokatlanul nyíltan figyelmeztetett: „A mostanáig tervezett költségcsökkentések nem elegendők. Ha ez nem sikerül, a jövőnket kockáztatjuk.” Tovább nehezítik a helyzetet az amerikai vámok, amelyek Antlitz szerint évente mintegy 4 milliárd euróval növelik a konszern terheit. Emellett a VW legfontosabb egyedi piacán, Kínában az első negyedévben 20 százalékos visszaesést szenvedett el az értékesítésben, miközben a kínai gyártók, például a BYD nemcsak otthon, hanem egyre inkább Európában is teret nyernek.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Mit árul el és mit leplez még mindig Károly király történelmi adóbevallása?

Futárok, a katari mindennapok néma hősei az iráni háborúban

Az AI-boom az egekbe repíti az Xbox-, Mac- és iPad-árakat