Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Európai Egészségügyi Uniót hoznának létre a szociáldemokraták

Kórház Németországban
Kórház Németországban Szerzői jogok  Matthias Schrader/AP
Szerzői jogok Matthias Schrader/AP
Írta: Pálfi Rita
Közzétéve: A legfrissebb fejlemények
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

Radikálisan új európai rendszerek bevezetését szorgalmazza az Európai Parlament második legerősebb frakciója.

Radikálisan új európai rendszerek bevezetését szorgalmazza az Európai Parlament második legerősebb frakciója, köztük az ellátás-minőségi minimum standardok bevezetését, derül ki a szociáldemokraták nyílt leveléből.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

A koronavírus okozta példa nélküli válság világossá tette, hogy a tagállamok egészségügyi rendszerei túlterhelhetőek, ezért szükség van új EU-eszközökre a közegészségügy védelmében, hogy ellenállóbb, jobban finanszírozott és mindenki számára egyenlő mértékben elérhető legyen az egészségügy a tagállamokban, írja közös nyílt levelében Iratxe Garcìa Pérez, az Európai Parlament szociáldemokrata frakciójának elnöke, és Heléne Fritzon, a képviselőcsoport egészségügyért felelős alelnöke. A levél címzettjei Ursula von der Leyen bizottsági elnök, Charles Michel az Európai Tanács elnöke és Andrej Plenkovic, a soros EU-elnök Horvátország kormányfője.

A szociáldemokraták az „Európai Egészségügyi Unió" minél előbbi létrehozását sürgetik. Ennek egyik pontja lenne azoknak az ellátás-minőségi minimum standardoknak a bevezetése, amelyeket a frakció egyik magyar EP-képviselője Ujhelyi István fogalmazott meg korábban az egészségügyi minimum-szolgáltatásról szóló programjában.

"Nem engedhetjük meg újra, hogy az orvosok és az ápolok ilyen magas kockázatnak legyenek kitéve, és arra kényszerüljenek, hogy eldöntsék ki kaphat és ki nem kaphat ellátást" - írják a levélben, radikálisan új európai rendszerek bevezetését sürgetve. Többek közt kötelezővé tennék minden tagállamban a stressz-tesztek elvégzését, és az Európai Bizottság ezek eredménye alapján tenne javaslatokat a minimum standardokra, ami az európai egészségügyi rendszerek minőségi garanciájának az alapjai lennének.

Emellett a szociáldemokraták azt is javasolják, hogy alakítsanak ki egy Európai Egészségügyi Válságmechanizmust, ami azonnali uniós reakciót tenne lehetővé a közegészségügyi válsághelyzetekre. "Fel kell készülnünk, hogy erőteljesebben és európai szolidaritással tudjunk reagálni a jövőbeli járványhelyzetekben" - hangsúlyozzák.

Ujhelyi István, az MSZP politikusa történelmi áttörésnek nevezte, hogy az EP szociáldemokrata frakciója befogadta és közösen képviseli az általa kezdeményezett egészségügyi programot.

„Minden európai polgárnak, így minden magyar embernek jár a minőségi ellátás, az európai közösségben nem tűrhetjük tovább, hogy a tagállamok egészségügyi rendszereiben ilyen szélsőséges különbségek legyenek”
Ujhelyi István
az MSZP EP-képviselője
Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Az EU 2025-re egységes rendszerben kezelné a polgárok egészségügyi adatait

Politikai forradalom Brüsszelben az egészségügy körül

Orbán a halálozások számának csökkenésével nyitná csak újra Budapestet