Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Franciaországi hőhullám: a hajléktalanok a hőség frontvonalában

A hőhullám elleni küzdelemben a hajléktalanok vannak az első vonalban.
A hőségriadó frontvonalában a hajléktalanok. Szerzői jogok  AP Photo
Szerzői jogok AP Photo
Írta: Nina Borowski és AFP
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

Miközben 61 megye vörös hőségriasztás alatt áll, a hajléktalan emberek a leginkább kiszolgáltatottak. Marseille-ben a Hátrányos Helyzetűek Lakhatásáért Alapítvány terepjárőrei fokozottan osztanak vizet, segítséget és védelmet.

Franciaországot továbbra is hőhullám sújtja, pénteken még 61 megye áll vörös fokozatú hőségriasztás alatt. Enyhe javulás szombattól várható, amikor a középső és délnyugati országrész 13 megyéjében feloldják ezt a riasztást.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

A hőmérséklet azonban továbbra is szokatlanul magas, a franciák pedig minden lehetséges módon próbálnak védekezni a hőség ellen: légkondicionálóval, vízzel, zuhannyal – ezekhez az eszközökhöz viszont a hajléktalan emberek nem jutnak hozzá, akik nehezen tudnak kiszabadulni az utcák forró betonrengetegéből.

Nyáron is magas a halálozás

Marseille-ben Francis Vernède, a hátrányos helyzetűek lakhatásáért dolgozó alapítvány regionális elnöke járja az utcákat, hogy megpróbáljon segíteni rajtuk.

„Ez egy egész évben rendkívül sérülékeny csoport. Télen könnyebben eszünkbe jutnak a hajléktalanok, de valójában a körükben a halálozás nyáron is – ha nem még inkább – magas. A hőség tehát súlyos problémát jelent” – mondja.

„Ma Marseille-ben nagyon meleg van. És ez nagyon megnehezíti a helyzetét annak a több tucatnyi, ha nem több száz embernek, akik az utcán alszanak, ezért éjjel is kegyetlen hőmérsékleteket viselnek el, nappal pedig kénytelenek apró árnyékos foltokat keresni, amelyekből nincs mindig elég” – folytatja.

Valentin, egy fiatal hajléktalan azt mondja, már a kora reggeli óráktól árnyékot keres magának és a kutyáinak. „Reggel még árnyékban vagyunk, egészen addig, amíg meg nem érkeznek a zsaruk, hogy felszólítsanak bennünket a távozásra, mert úgymond zavarjuk a közterületet. Utána meg csak körbe-körbe járunk, hogy találjunk egy árnyékos helyet, hogy megvédjük a kutyákat a hőségtől, nehogy megégjenek” – meséli.

„Való igaz, reggel a legnehezebb. Ha nem iszik az ember eleget, egy idő után napszúrást kaphat” – ismeri el Bastien is, aki szintén az utcán él.

Francis VernèdeVincent Jeanbrun lakásügyi minisztert és Jean-Pierre Farandou szolidaritási minisztert is cselekvésre szólítja fel. „Ez nem költségvetési kérdés, hanem ezeknek az embereknek a méltóságáról és túléléséről van szó”, emlékeztet.

A Les Morts de la rue nevű civil szervezet adatai szerint a hajléktalan emberek haláleseteinek csaknem 30 százaléka a nyári időszakban következik be.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Miért lesz mindenki ingerült a hőségben?

Mely munkák vannak leginkább kitéve a szélsőséges hőségnek Európában?

Spanyolország: 327 ember halt meg a hőhullám miatt