Európát példátlan hőhullám sújtja, a rekordmagas hőmérsékletek a kontinens nagy részén várhatóan még további két hétig kitartanak.
A Spanyolországot sújtó hőhullám június 21. óta 327 halálos áldozatot követelt a Carlos III spanyol egészségügyi intézet adatai szerint.
Az országban rekordokat döntött a júniusi hőmérséklet, a hőhullám idején több országos és helyi rekord is megdőlt.
A spanyol országos meteorológiai szolgálat (AEMET) szerint a hőhullám csütörtökön véget ért.
Az 1950-ig visszanyúló spanyol országos hőmérsékleti adatsorok alapján június 23-a volt a valaha mért legforróbb júniusi nap, 22-e pedig a második legforróbb.
A legsúlyosabb anomáliákat Észak-Spanyolországban mérték, ahol a bilbaói repülőtér nappali maximum- és éjszakai minimumhőmérsékletben is új rekordokat döntött.
Amióta május közepén megkezdődött Spanyolország éves hőfigyelési szezonja, a Carlos III Intézet 611, a hőmérsékletnek tulajdonított halálesetet regisztrált.
Még két hét hőhullám várható
A következő két hétben Nyugat-, Közép- és Dél-Európa nagy részét érinti majd a hőhullám az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) szerint.
A jelenlegi előrejelzések szerint a forróság középpontja várhatóan tovább tolódik a Balkán felé, közölte csütörtökön az ENSZ szakügynöksége.
„A hosszan tartó, több napon át fennálló hőhatás, különösen akkor, ha éjszaka sem csökken jelentősen a hőmérséklet, azt jelenti, hogy a szervezet már eleve fokozott terhelés alatt kezdi az újabb napot” – mondta Lachlan McIver, a WHO–WMO Éghajlat és Egészség Közös Iroda egészségügyi tanácsadója.
Az idősek, a kisgyermekek, a várandós nők, a szabadban dolgozók és a krónikus betegségben élők különösen érzékenyek a magas hőmérsékletre, de McIver figyelmeztetett: a „hőstressz” bárkinél jelentkezhet, ha a hőmérséklet elég magas, elég hosszú ideig.
Szélsőséges hőmérsékletek sújtják Európát
Nyugat-Európa-szerte szélsőséges hőhullámokkal néznek szembe az országok.
Franciaország történetének legforróbb napját kedden, június 24-én jegyezte fel, amikor az átlaghőmérséklet első ízben haladta meg a 24 órára vetítve a 30 °C-ot. Az országban az elmúlt héten 40 ember fulladt vízbe, miközben folyókban és más vizekben próbáltak felfrissülni.
A WMO szerint a nyugat-franciaországi Palluau városában 43,8 °C-ig emelkedett a hőmérséklet.
Belgium szerdától hőségriadót rendelt el, mivel a következő napokban tovább erősödhet a hőhullám a Belga Királyi Meteorológiai Intézet előrejelzése szerint.
A német országos meteorológiai szolgálat kiterjedt vörös riasztást adott ki, többek között Berlinre, Bonnra, Frankfurt am Mainra és Kölnre. Svájcban Genf, Bázel és Zürich is vörös riasztás alatt állt.