Az Európai Bizottság komoly figyelmeztetést adott ki, miközben fokozódik a feszültség a lengyel és az ukrán elnök között. „Ilyen helyzetben csak az agresszor, a kívülről figyelő lehet elégedett” – áll a Bizottság közleményében.
A nyilvánosan zajló, egyre súlyosabb vita Karol Nawrocki lengyel és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között aláássa a politikai egységet, és közvetlenül Oroszország malmára hajtja a vizet – figyelmeztetett az Európai Bizottság.
„Ha valamire rájöttünk az elmúlt öt évben - amióta kénytelenek vagyunk szembenézni az Ukrajna elleni, indokolatlan háborúval -, az az, hogy az egység a legerősebb eszközünk, és minden, ami ezt az egységet gyengíti – beleértve az olyan vitákat is, mint egy tagállam és az Ukrajna közötti mostani konfliktus – nem segít, hanem árt” – mondta Paula Pinho, a Bizottság vezető szóvivője újságíróknak.
„Csak egyetlen szereplő figyeli elégedetten az ilyen helyzeteket, és ez az Ukrajnát megtámadó agresszor, ezért nem szabad a kezére játszanunk.”
A feszültség május vége óta gyorsan nőtt, miután Zelenszkij aláírt egy rendeletet, amely egy katonai egységet az Ukrán Felkelő Hadseregről (UPA), egy a második világháború idején létrejött, decentralizált gerillamozgalomról nevezett el.
Az UPA-t Ukrajnában tisztelik a Szovjetunióval szembeni ellenállása és az önálló államiságért folytatott küzdelme miatt. Lengyelországban viszont felelősnek tartják a volhíniai és kelet-galíciai lengyelek lemészárlásáért, amit Varsó népirtásnak minősít.
A döntésre reagálva Lengyelország nacionalista elnöke, Karol Nawrocki pénteken bejelentette, hogy megfosztja Zelenszkijt a Fehér Sas-rendtől, Lengyelország legmagasabb állami kitüntetésétől, amelyet „figyelmeztető jelzésnek” nevezett hivatali partnere számára.
„Vannak határok, amelyeket nem szabad átlépni a lengyel–ukrán kapcsolatokban” – mondta.
Másnap Zelenszkij egy olyan fényképet tett közzé a közösségi médiában, amely láthatóan azt mutatja, ahogyan a kitüntetést éppen visszaküldik Varsóba. Más ukrán közszereplők is visszaadták lengyel kitüntetéseiket, hogy kifejezzék szolidaritásukat.
„Egy ilyen szimbólumhoz nemcsak érdemekre, hanem a közösségünk alapját jelentő értékek tiszteletére is szükség van” – fogalmazott Zelenszkij.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök, aki rendszeresen összetűzésbe kerül Nawrockival, a konfrontációt „mindkét fél számára költséges stratégiai hibának” nevezte.
A súlyos vita alig néhány nappal azelőtt robbant ki, hogy Lengyelország Gdańskban megrendezi az Ukrajna helyreállításáról szóló konferenciát. Zelenszkij, akit eredetileg a résztvevők között tartottak számon, végül nem megy el, helyette Julija Szviridenko miniszterelnök vezeti majd az ukrán küldöttséget.
Kedden a Bizottság megerősítette, hogy Ursula von der Leyen elnök az eredeti terveknek megfelelően részt vesz a helyreállítási konferencián, és felajánlotta közvetítői szerepét a vitázó felek között.
„Készen állunk minden szükséges lépést megtenni annak érdekében, hogy ez ne akadályozza meg egy jó konferencia megrendezését Gdańskban a hét későbbi részében” – mondta Pinho.
„Bízunk a Lengyelország és Ukrajna közötti folyamatban lévő egyeztetésekben, és meg vagyunk győződve arról, hogy sikerül rendezni a helyzetet.”
Idén már másodszor kényszerül az uniós végrehajtó testület arra, hogy óvatosan egyensúlyozzon egy tagállam és Kijev között. Az év elején a Bizottság egy Magyarország és Ukrajna közötti, a Barátság kőolajvezetékről folyó, különösen indulatos vita kereszttüzébe került.