Három ember meghalt Franciaországban, miközben a rendkívüli hőhullám miatt az ország több részén is 40 fok fölé emelkedett a hőmérséklet; a hatóságok szerint a szélsőséges időjárás még napokig eltarthat.
Az áldozatok, két férfi és egy nő, 80 és 95 év közöttiek, vasárnap haltak meg otthonaikban Bordeaux külvárosaiban, Dél-Franciaországban. A halálesetek Cenon, Saint-Médard-en-Jalles és Saint-Jean-d’Illac városában történtek, miközben Franciaország nagy részén 36 °C fölé emelkedett a hőmérséklet, egyes településeken pedig 40 °C feletti értékeket is mértek.
„Szomorúan sajnáljuk három idős ember halálát, 80 és 95 év között” - mondta Sophie Brocas, a kormány helyi megbízottja vasárnap a France 3 Aquitaine (forrás: angol)-nek. Elmondása szerint a segélyszolgálatok „jelenleg” a hőhullámnak tulajdonítják a haláleseteket, amely intenzitásában hasonló (forrás: angol) a 2003 augusztusi hőhullámhoz, amely az európai történelem egyik leghalálosabbja volt.
Fokozódik a hőhullám Franciaország-szerte
Az országos meteorológiai szolgálat, a Météo-France arra figyelmeztetett (forrás: angol), hogy a hőhullám a hét folyamán is folytatódik, hétfőn és kedden pedig az ország nagy részén „rendkívül magas” hőmérsékleti értékek várhatók. Egyes térségekben 40 °C fölé is emelkedhet a hőmérséklet.
A francia egészségügyi minisztérium arra kérte (forrás: angol) az embereket, hogy rendszeresen igyanak vizet, kerüljék az alkoholfogyasztást, tartsák hűvösen otthonaikat, és a nap legmelegebb óráiban korlátozzák a fizikai megterhelést.
Az időseknek, akik különösen veszélyeztetettek, azt tanácsolják, hogy naponta több órát töltsenek hűvös vagy légkondicionált helyiségben, rendszeresen hűtsék le testüket nedves törölközőkkel vagy vízpermettel, és kisebb adagokban, de rendszeresen étkezzenek a szervezet ásványianyag-egyensúlyának fenntartása érdekében.
A minisztérium arra is ösztönzi a szomszédokat és a családtagokat, hogy tartsanak rendszeres kapcsolatot az idős vagy magányosan élő emberekkel, hangsúlyozva, hogy az egyszerű, mindennapos odafigyelés is életmentő lehet a szélsőséges hőség idején.
Június 18-a óta működik az országban a 0800 06 66 66-os hőhullám-információs zöldszám „hogy segítse az embereket megbirkózni ezzel a szélsőséges hőséggel” - olvasható az egészségügyi minisztérium közleményében (forrás: angol).
„Mindenkinek el kell sajátítania a helyes szokásokat, és figyelnie kell a körülötte élő leginkább veszélyeztetettekre” - figyelmeztetett a múlt héten Franciaország egészségügyi minisztere, Stéphanie Rist. „Arra kérek mindenkit, hogy legyen éber, mutasson szolidaritást, és vegye igénybe a díjmentes Hőhullám-információs Szolgálat zöldszámát tájékoztatásért és segítségért.”
A hőhullámot Spanyolországban, az Egyesült Királyságban, Belgiumban, Hollandiában, Olaszországban, Svájcban és Németországban is erősen érzik.