A SpaceX részvényei már harmadik napja esnek, árfolyamuk az IPO óta látott mélypontra zuhant, gyakorlatilag eltörölve a kibocsátás utáni ralit, miközben a cég elindítja első kötvénykibocsátását.
A SpaceX részvényei hétfőn 154,63 dolláron zártak, ami nagyjából 16%-os napi esést jelent. Ezzel már szinte karnyújtásnyira vannak attól a 150 dolláros szinttől, ahol a papírok először gazdát cseréltek a nyilvános kereskedés megindulásakor – ezt az árat az aláíró bankok az ajánlati könyv felépítése után állapították meg –, bár még mindig jócskán a 135 dolláros kibocsátási ár fölött járnak, amelyen maga az IPO lezajlott.
Az esés három kereskedési nap alatt több mint 600 milliárd dollár (524,2 milliárd euró) piaci értéket törölt el, visszarántva a társaságot arról a csúcsról, amelyen piaci tőkeértéke alapján már megelőzte az Amazont és – rövid időre – a Microsoftot is.
Piaci értéke jelenleg valamivel 2 ezer milliárd dollár (1,74 ezer milliárd euró) fölött van, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) mögött, így a világ hetedik legértékesebb vállalata.
A visszaesés gyakorlatilag visszafordította a rendkívüli nyitó ralít.
A június 12-i, 150 dollár körüli nyitóár után a részvény kurzusa június 16-ra csaknem 226 dollárig kapaszkodott, vagyis nagyjából kétharmados emelkedést produkált, még azelőtt, hogy a cég nyilvánosan jegyzett vállalatként egyetlen eredménybeszámolót is közzétett volna.
Jelenleg a SpaceX árfolyama több mint 30%-kal az említett, nagyjából 226 dolláros napon belüli csúcs alatt, és mindössze 3%-kal a nyitóár fölött forog.
Az emelkedés kezdettől fogva a szűk, szabadon forgó részvényállományra és a vállalat mesterségesintelligencia-ambícióival kapcsolatos, rendkívül magasra tett várakozásokra épült, így az árfolyam erősen ki volt téve egy éles fordulatnak, amint a hangulat romlani kezdett.
Adósság felvétele az MI-offenzíva finanszírozására
A hétfői újabb meredek esés egybeesett azzal, hogy a SpaceX először lépett be a vállalati kötvénypiacra.
A vállalat bejelentette első, elsőbbségi, fedezetlen kötvénykibocsátását; a terveket ismerők szerint a célösszeg nagyjából 20 milliárd dollár (17,4 milliárd euró).
A bevételt elsősorban annak a hídhitelnek a visszafizetésére különítik el, amelyet a SpaceX az Elon Musk MI-vállalkozásával, az xAI-jal végrehajtott idei összeolvadás során vett fel, a fennmaradó rész pedig általános vállalati célokra megy.
A bemutatkozó kötvénykibocsátás azt követi, hogy múlt pénteken mindhárom nagy hitelminősítő ügynökség – a Moody's Baa1, a Fitch BBB+, az S&P Global pedig BBB minősítést – befektetésre ajánlott kategóriát adott a cégnek, megnyitva az utat az olcsóbb hitelfelvétel és a szélesebb intézményi hitelezői kör előtt.
Az ajánlattételhez kapcsolódó dokumentumokban a SpaceX a június 19-i állapot szerint mintegy 100,8 milliárd dolláros (88 milliárd eurós) készpénzállományt is feltárt, amelynek nagy részét az IPO során vonták be, valamint 29,1 milliárd dollár (25,4 milliárd euró) hosszú lejáratú adósságot.
A hatalmas készpénztartalék és az új adósság ilyen röviddel a rekordméretű tőzsdei bevezetés után több befektetőt is nyugtalanít: a gyors forrásbevonást a várhatóan jelentős költekezés jelének tekintik, ahogy a SpaceX felpörgeti mesterségesintelligencia- és adatközponti terveit.
Az, hogy a vállalat új részvények kibocsátása helyett adósságot választ, ugyanakkor megkíméli a meglévő részvényeseket a további hígulástól, így gazdasági részesedésük megőrzése mellett tudja finanszírozni a terjeszkedést.