Az iraki biztonsági erők vasárnap kora hajnalban lezárták a főváros, Bagdad erősen őrzött Zöld Zónájának valamennyi bejáratát, és razziákat tartottak a kulcsfontosságú kormányintézményeket és külföldi nagykövetségeket magában foglaló területen.
Az iraki állami Iraqi News Agency hírügynökség közlése szerint vasárnap hajnalban több politikai tisztségviselőt tartóztattak le korrupció gyanújával.
A beszámoló szerint az őrizetbe vételek az egykori olajügyi helyettes miniszter, az elmúlt hónapban letartóztatott Adnan al-Jumaili vallomásán alapultak, és „olyan parlamenti képviselőket is érintettek, akiknek már felfüggesztették mentelmi jogát”.
Az iraki biztonsági erők vasárnap kora reggel lezárták a főváros erősen védett Zöld Zónájának valamennyi bejáratát, és razziákat tartottak a kulcsfontosságú kormányintézményeket és külföldi nagykövetségeket magában foglaló komplexum területén.
Az Associated Press hírügynökség által megszerzett biztonsági jelentés szerint hét embert vettek őrizetbe, köztük öt parlamenti képviselőt. Az előállítottak egy része Mohammed Shia al-Sudani volt miniszterelnök politikai blokkjához tartozik. Egyelőre nem világos, pontosan mivel vádolják őket.
Al-Sudani tömörülése szerezte meg a legtöbb mandátumot a novemberi parlamenti választáson, ám végül félreállt, miután a Koordinációs Keretben – az Iránnal szövetséges síita pártok koalíciójában, amely hatalomra juttatta al-Sudanit – patthelyzet alakult ki a miniszterelnökjelölt személyéről.
Helyére Ali al-Zaidi került, egy üzletember és a politikában új szereplő, aki kompromisszumos jelöltként lépett színre, és az Egyesült Államok támogatását is elnyerte.
A letartóztatások várhatóan tovagyűrűző hatást gyakorolnak Irak széttöredezett politikai színterére, ahol a korrupciós vádak gyakran fonódnak össze a hatalomért és befolyásért folytatott rivalizálással.