Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Új húszi ultimátum: teljes Vörös-tengeri blokáddal fenyegetik Izraelt

Húszi rakéta kilövése Jemenből
Húszi rakéta kilövése Jemenből Szerzői jogok  Houthi military media
Szerzői jogok Houthi military media
Írta: Ferenc Szekely
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

A jemeni húszik rakétacsapást jelentettek be Tel-Aviv ellen és teljes tilalmat hirdettek az izraeli hajózásra a Vörös-tengeren. A lépés az amerikai–iráni konfliktus újabb veszélyes eszkalációját jelezheti.

A fenyegetés túlmutat Izraelen: a Bab el-Mandeb szoros újabb válsága közvetlenül érintheti az Egyesült Államokat, a globális kereskedelmet és az iráni konfliktust is. A jemeni húszi mozgalom katonai szóvivője hétfőn közölte, hogy rakétasorozatot indítottak „érzékeny izraeli célpontok” ellen a Tel-Aviv–Jaffa térségben. A közlemény szerint a rakéták elérték céljaikat, bár erre független megerősítés egyelőre nem áll rendelkezésre.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

A bejelentés azonban nem elsősorban a rakétákról szól

A dokumentum legfontosabb része az a mondat, amelyben a húszik bejelentik, hogy „teljes és totális tilalmat” vezetnek be az izraeli hajózás ellen a Vörös-tengeren. A szervezet szerint minden izraeli kapcsolódású hajómozgás katonai célpontnak minősül a bejelentés pillanatától kezdve.

A rakétatámadások politikai és katonai szempontból jelentősek, de a Vörös-tenger lezárásának fenyegetése globális gazdasági következményekkel járhat. A húszik által emlegetett térség kulcspontja a Bab el-Mandeb szoros, amely a Vörös-tengert köti össze az Ádeni-öböllel. Ez a világ egyik legfontosabb tengeri szűk keresztmetszete.

A térségen naponta több millió hordó olaj és jelentős ázsiai–európai áruforgalom halad át. Egy tartós blokád vagy a támadások újbóli felerősödése ismét Afrika megkerülésére kényszerítheti a hajókat, ahogy az 2024-ben és 2025-ben már megtörtént.

A háttér: a húszik már hónapok óta erre készültek

A mostani közlemény nem a semmiből érkezett. A húszi vezetés már márciusban jelezte, hogy kész ismét belépni az Izrael elleni háborúba, ha az Egyesült Államok és Izrael fokozza az Irán elleni katonai nyomást. A mozgalom szóvivője akkor azt mondta: „az ujjaink a ravaszon vannak”.

A szervezet egyértelművé tette, hogy saját magát az úgynevezett „Ellenállás Tengelye” részének tekinti, amelybe Irán, a Hezbollah, különböző iraki síita milíciák és a palesztin fegyveres szervezetek tartoznak. A legújabb nyilatkozat szinte szó szerint ugyanezt a narratívát ismétli meg.

Hogyan kapcsolódik mindez az amerikai–iráni konfliktushoz?

A húszik számára az Izrael elleni fellépés valójában csak egy része a nagyobb stratégiának. Az elmúlt napokban ismét összeomlott az áprilisi izraeli–iráni fegyvernyugvás. Izrael iráni célpontokat támadott, köztük energetikai infrastruktúrát, Irán pedig rakétacsapásokkal válaszolt. Az amerikai diplomácia közben igyekezett megakadályozni a további eszkalációt, de a konfliktus újra nyílt katonai szakaszba lépett.

Ebben a helyzetben a húszik három stratégiai célt szolgálnak Irán számára. Izraelnek egyszerre kell figyelnie Iránra, Libanonra, Gázára, és most ismét Jemenre. Minden jemeni rakétatámadás további légvédelmi kapacitásokat köt le.

Ha a Vörös-tenger ismét veszélyessé válik, az Egyesült Államok haditengerészete várhatóan újra kénytelen lesz jelentős erőket állomásoztatni a térségben. Ez növeli az amerikai katonai költségeket és a konfliktus közvetlen kockázatait.

A húszik régóta azt a stratégiát követik, hogy viszonylag olcsó drónokkal és rakétákkal aránytalanul nagy gazdasági károkat okozzanak. Néhány százezer dolláros támadások milliárdos logisztikai többletköltségeket generálhatnak a globális kereskedelemben.

A hormuzi szoros válsága és a Vörös-tengeri forgalom bizonytalansága együttesen felmérhetetlen veszélyekkel jár a világgazdaságra

A húszik teljesen lezárni valószínűleg nem tudják a forgalmat. de jelentősen megzavarni azonban igen, növelve a szállítások kockázatát. A 2023–2025 közötti időszak megmutatta, hogy a húszik ballisztikus rakétákkal, drónokkal, hajó elleni robotrepülőgépekkel, tengeri drónokkal és direkt személyi támadásokkal képesek tartós bizonytalanságot teremteni a térségben.

Több nagy hajózási társaság korábban már hónapokra elkerülte a Vörös-tengert emiatt.

Ha a húszi támadások időben egybeesnek az iráni rakétacsapásokkal, az tovább erősítheti azt a washingtoni és izraeli értékelést, hogy az úgynevezett „Ellenállás Tengelye” ismét és egyre inkább összehangolt hadszíntérként működik.

A húszik nem egyszerűen Izraelt fenyegetik. A közlemény sokkal inkább arról szól, hogy Irán regionális szövetségi rendszere ismét mozgásba lendült az izraeli–iráni összecsapások új hulláma közepette.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

A jemeni húszik beléptek az iráni háborúba és veszélyeztetik a Vörös-tengeri hajózást

Új húszi ultimátum: teljes Vörös-tengeri blokáddal fenyegetik Izraelt

Mi van akkor, ha a húszik beszállnak a háborúba, és blokkolják még a Vörös-tengeri szorost is?