Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Oroszország és Ukrajna 160-160 katona foglyot cserélt ki

Ukrán hadifoglyok reagálnak egy fogolycsere után egy meg nem nevezett helyszínen, Ukrajnában, 2026. június 26-án, pénteken.
Ukrán hadifoglyok reagálnak egy fogolycsere után egy meg nem nevezett helyszínen, Ukrajna, 2026. június 26., péntek. Szerzői jogok  Ukrainian Presidential Press Office via AP/Ukrainian Presidential Press Office
Szerzői jogok Ukrainian Presidential Press Office via AP/Ukrainian Presidential Press Office
Írta: Rebecca Rommen
Közzétéve: A legfrissebb fejlemények
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

Az Egyesült Arab Emírségek közvetítette az átadást, amely hazahozta az invázió első heteiben elfogott harcosokat.

Oroszország és Ukrajna egyaránt 160-160, fogságba esett katonát cserélt ki egymás között – mindkét kormány megerősítette ezt pénteken –, a legújabb fogolycsereként azóta, hogy Moszkva több mint négy éve megindította teljes körű invázióját.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a közösségi médiában jelentette be az átadást. „Továbbra is hazahozzuk az orosz fogságból az ukránokat. Ma 160 katonát engedtek szabadon” – írta, hozzátéve, hogy „valamennyien 2022 óta voltak fogságban”. Olyan fényképeket is közzétett a hazatérő férfiakról, amelyeken kék-sárga zászlóba burkolózva, mosolyogva és egymást átölelve láthatók.

Az orosz védelmi minisztérium a másik fél részéről is megerősítette ezeket a számokat, közölve, hogy „160 orosz katona térhetett haza”, „cserébe 160 ukrán hadifoglyot adtak át”. Hozzátette, hogy a szabadon engedett orosz katonákat Fehéroroszországba szállították, ahol ellátásban részesülnek.

Abu-Dzabi a konfliktus során végig következetes szerepet játszott a cserék elősegítésében: legutóbb májusban egy 205 fős cserét hozott tető alá egy tágabb, 1000 az 1000-ért elvű megállapodás részeként, amely egy rövid életű, amerikai közvetítéssel létrejött tűzszünethez kapcsolódott, valamint egy 314 fős cserét februárban, az Abu-Dzabiban folytatott tárgyalásokat követően.

A fogolycserék az invázió 2022. februári kezdete óta gyakorlatilag az egyetlen olyan területet jelentik, ahol Kijev és Moszkva között érdemi gyakorlati együttműködés zajlik, miközben a harcok másutt egyre hevesebbé váltak. Ukrajna a háború során végig központi követelésként kezelte fogságba esett katonái hazatérését.

A pénteki csere arra az időszakra esik, amikor Kijev fokozta Oroszország területe elleni, nagy hatótávolságú csapásait: Zelenszkij elnök a héten bejelentette egy 40 napos nyomásgyakorló hadművelet elindítását, amely az orosz logisztikai és katonai infrastruktúrát célozza, beleértve a Moszkva és az annektált Krím elleni ismételt dróntámadásokat is. A washingtoni közvetítéssel zajló béketárgyalások eközben elakadtak, formális megállapodás egyelőre nem körvonalazódik.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Orosz csapások Kelet-Ukrajnában: három halott, 22 sebesült

Hazatalál az emlékezet: a náci táborok görög áldozatainak ereklyéi visszakerültek családjaikhoz

A köztársasági elnök aláírta azt a törvényt, amellyel Magyarország hozzájuthat az EU-s forrásokhoz