Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Magyar Péter Donald Tuskot idézte: “The V4 is back”

A V4-ek miniszterelnökei Gödöllőn
A V4-ek miniszterelnökei Gödöllőn Szerzői jogok  Kónya Rita/Euronews
Szerzői jogok Kónya Rita/Euronews
Írta: Horváth Ferenc
Közzétéve: A legfrissebb fejlemények
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

A magyar miniszterelnök a lengyel kormányfő brüsszeli mondatával kezdte a Visegrádi Négyek csúcstalálkozója utáni sajtótájékoztatót a gödöllői Grassalkovich-kastélyban.

Magyar Péter a gödöllői Grassalkovich-kastélyban Andrej Babis cseh, Donald Tusk lengyel és Robert Fico szlovák kormányfővel egyeztetett.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

35 éve hozták létre a visegrádi négyeket – idézte fel Magyar, hozzátéve, ennek évfordulóját is ünnepelik most. „35 éve felismerték, hogy az országainkat több köti össze, mint ami elválasztja”, könnyebb sikereket együtt elérni. Mindegyik ország, Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia elkötelezett szerinte az együttműködés megerősítése mellett. Olyan V4-eket akarnak építeni, ami képes kézzelfogható eredményeket felmutatni, erős hangként jelenik meg az európai döntéshozatalban.

„Közép-Európa ma az unió egyik legdinamikusabban fejlődő térsége” – mondta a sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök. A többi V4-es miniszterelnökkel egyeztettek az unió új, hétéves költségvetéséről is, egyetértettek abba, hogy fontos a kohéziós politika, a közös agrárpolitika. Magyar átadott egy tervet a Varsó-Prága-Pozsony-Budapest gyorsvasútról is.

Beszéltünk arról, hogy a visegrádi együttműködésben a kulturális és civil együttműködés is fontos. Megköszönte Ficónak, hogy ismertette a szlovák elnökségi programot, amit minden fél támogat. Megállapodtak, hogy EU-csúcsok előtt visszatérnek a V4-es egyeztetésekhez, „és együtt fogjuk képviselni Közép-Európát” Brüsszelben és máshol. „Európa szíve ma Közép-Európában dobog” – ismételte korábbi mondatát. „Magyarország örömmel tér vissza” a V4-es együttműködésbe, és mindig számíthatnak ránk a partnerek – mondta Magyar Péter.

A v4-ek mosolygós kormányfői a gödöllői sajtótájékoztatón
A v4-ek mosolygós kormányfői a gödöllői sajtótájékoztatón MTI/Hegedűs Róbert

Robert Fico a szlovák EU-s elnökség céljairól beszélt

Robert Fico először köszönetet mondott azért, hogy létrejöhetett a találkozó. A szlovák miniszterelnök aztán arról beszélt, mik lesznek a szlovák V4-elnökség fókuszában. „A szlovák elnökség ínséges, nehéz időkben kerül sorra” – mondta Fico, aki szerint komoly kihívásokra kell reagálniuk, olyan kihívásokra, amikre az uniós tagállamoknak is reagálniuk kell. Azt mondta, a V4-es országok 65 millió polgárt reprezentálnak.

„A V4-ek sikere volt például az illegális migrációval kapcsolatos állásfoglalás” – mondta Fico, aki szerint az illegális migrációnak kulcsfontosságúnak kell lesz a V4-ek együttműködésében. Azt mondta, szeretné, hogy az Európai Tanács ülései előtt koordináljanak a V4-es országok.

A szlovák elnökség négy alapvető pilléréről beszélt. A versenyképesség megerősítése az első, amit az EU új költségvetésében is érvényesíteni akarnak Robert Fico szerint. A kohéziót nem szabad szembeállítani a versenyképességgel szerinte. Az Európai Tanácsban komoly vita volt Kínáról, „inkább a siránkozás dominált” viszont. Az ambiciózus klímacélok miatt az alumíniumgyártást fel kellett futtatniuk korábban Szlovákiában, de a gyáruk nem tudott konkurálni a magas árakkal, és most mindent Kínából hozunk be, ahol azonban nagyobb a légszennyezettség. Az áram árát az egész EU-ban csökkenteni kell – mondta Fico, aki felidézte Mario Draghi jelentését, aki szerint a magas energiaárak az EU legfontosabb problémái.

Andrej Babiš: “ez a négy ország Európa jövője”

Andrej Babiš cseh miniszterelnök volt a harmadik felszólaló. „Bízom benne, hogy tökéletesen fogunk együttműködni, működik a kémia közöttünk” – mondta, majd megköszönte a jegyzettömböt, amit kapott a tárgyaláson. „Ez a négy ország Európa jövője” – folytatta. Szerinte is az energiaárak, szén-dioxid-kvóták és a pénzügyi keretek a fontos témák most. Érintették a közelgő ankarai NATO-csúcs témáját is. Várja az együttműködést, és a korábbi koordináció újra így lesz. Megköszönte végül, hogy „ismételten egy csónakban evezünk”.

A v4-ek kormányfői
A v4-ek kormányfői MTI/Hegedűs Róbert

Donald Tusk: "a V4 is hatalom lesz"

"Ha mindig megértjük azt, hogy az ami összeköt az erősebb, mint ami elválaszt, akkor Európa elkezd meghallgatni bennünket" – mondta a lengyel miniszterelnök. Magyar energiája lehet az egyik katalizátora ennek. Felidézte, hogy amikor a V4 szolidáris volt, „reménysugarat adott” a tagországjelölteknek, szóval lehet újra útmutató azoknak, akik szembekerülnek az EU-val, a németekkel, franciákkal. „A V4 is az egyik legnagyobb hatalom lesz” Donald Tusk szerint, ha visszatérnek a kölcsönös lojalitáshoz. Egy óra elég volt Tusk szerint, hogy megállapítsák a szlovák ágenda vonalát. Odaszúrt még Babišnak annyit, hogy az is jól jött ki, hogy a cseh kormányfő Donald Trump irányvonalát követve kommunikált.

„Köszönöm a remény visszahozatalát” – mondta Donald Tusk lengyel miniszterelnök. Szerinte a V4-es országok nem minden témában értenek egyet, mindig voltak bizonyos különbségek, de ez alapvetően egy lojális együttműködés. Sokszor képesek voltak diktálni uniós döntéseket.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Magyar Péter arra törekszik, hogy újjáélessze a gyengélkedő V4 együttműködést

V4-es csúcs lesz Budapesten, de a Magyar Péter-Zelenszkij találkozó dátumát még nem tudni

A Visegrádi Csoport megújulásra készül a magyarországi hatalomváltás után