Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Súlyos csapásokat mér a Krímre Ukrajna: tankolni már csak az orosz tisztviselők tudnak a térségben

ARCHÍV FELVÉTEL: Kilátás Jaltára az Aj-Petri csúcsról, a Krími-hegységből. 2014. november 20.
ARCHÍV FELVÉTEL: Kilátás Jaltára az Aj-Petri csúcsról, a Krím-hegységben. 2014. november 20. Szerzői jogok  AP Photo
Szerzői jogok AP Photo
Írta: Sasha Vakulina
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

Kijev közölte, hogy a cél felszabadítani az oroszok által 2014-ben annektált félszigetet, mely az ukrán vezetés szerint Moszkva számára a legfontosabb háborús zsákmány. Épp ezért nehezen is mondana le róla.

Az Oroszország által 2014-ben annektált Krímben működő orosz hatóságok lemondták a nyilvános rendezvényeket, bezárták az összes gyermektábort, és úgy döntöttek, hogy üzemanyagot kizárólag a közigazgatási tisztségviselők vásárolhatnak. A döntések oka, hogy Ukrajna drónokkal és rakétákkal rendre célba veszi a félsziget üzemanyag- és energia-infrastruktúráját.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

A gyermektáborok működésének felfüggesztése hétfőtől szeptember 1-ig lesz érvényben, tehát egész nyáron nem fogadnak gyerekcsoportokat. „A jelenlegi körülmények között ezek az intézkedések szükségesek a közbiztonság garantálásához” – közölték a Moszkva által kinevezett tisztségviselők.

Vasárnap áramellátási problémák miatt a Krímben is többször lekapcsolták az áramot. Beszámolók szerint részleges áramkimaradás lépett fel a félsziget egyes részein azt követően, hogy az ukrán támadások következtében sérült az elektromos infrastruktúra. A krími hatóságok ezt követően jelentették be, hogy új korlátozást vezetnek be a tankolásra, így benzint ezentúl csak a közigazgatási tisztviselők vásárolhatnak a kutakon. A Moszkva által kinevezett hatóságok azt is közölték, hogy a félsziget egyes részein lekapcsolják a közvilágítást.

Robert Brovdi, az ukrán hadsereg drónegységének a parancsnoka a Telegramon közzétett bejegyzésében azt írta, hogy a vasárnap éjjeli csapások a Krímben lévő olajterminálokat, gázkompresszorokat és radarrendszereket vették célba.

Autók állnak sorban egy benzinkútnál a krími Szimferopolban 2026. június 12-én
Autók állnak sorban egy benzinkútnál a krími Szimferopolban 2026. június 12-én AP

Egyre több orosz célpont ér támadás a Krímben

Az Egyesült Államokban működő Institute for the Study of War (ISW) elemzése szerint az ukrán erők azért támadják a Krímet, hogy sérüljön Oroszország logisztikai rendszere, és hogy ne tudjanak üzemanyagot szállítani át a Kercsi-szoroson keresztül. Ukrán katonai tisztviselők június 21-én jelentették, hogy az ukrán erők csapást mértek a Krasznodar határterülethez tartozó Csuska-fokon lévő Kavkaz kikötőjére, a Kercsi-szoros hídjától északkeletre, és felgyújtottak egy, az olajszállításhoz nélkülözhetetlen tartályparkot és az olajraktár területét. A drónegység közölte, hogy Oroszország a kavkazi kikötő olajraktárára támaszkodik a megszállt Krím és Dél-Ukrajna üzemanyag-ellátásához.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap megerősítette, hogy a célpontok között szerepelt egy krími olajraktár, valamint az olajszállító létesítmény is.

Közleményében a 414. drónegység azt írta, hogy Moszkva „a háború fő trófeájaként az utolsó pillanatig kapaszkodni fog a Krímbe", és hozzátették, hogy szerintük "nincs más módja annak, hogy demilitarizáljuk ezeket a férgeket, és egymillió megszállót kifüstöljünk a félszigetről.”

Egy orosz katonai hajó autókat és embereket szállít
Egy orosz katonai hajó autókat és embereket szállít AP Photo

Krím módszeres elszigetelése Oroszországtól

A Krím földrajzi fekvése stratégiailag fontos, mivel Ukrajna, Oroszország és a tágabb Fekete-tenger térsége között helyezkedik el. Északon a Krímet egy keskeny szárazföldi folyosó köti össze a Moszkva által megszállt dél-ukrajnai területekkel a Perekop-földszoroson át. Utak és vasútvonalak sűrű hálózata található itt, melyek a Herszoni terület 2022 eleje óta megszállás alatt álló részein haladnak keresztül. Moszkva ezeket a szárazföldi összeköttetéseket használja csapatok, lőszer és üzemanyag szállítására a félszigetre.

Kijev módszeresen támadja a térséget, illetve az illegálisan felépített, a Kercsi híd túloldalán lévő katonai logisztikai bázisokat és energetikai létesítményeket is célba veszik, mivel ez az annektált félsziget és Oroszország közötti egyetlen összeköttetés. A hidat 2022 októberében egy teherautóba rejtett bomba találta el: öt ember meghalt, a híd két szakasza megsemmisült, és hónapokig tartó helyreállítási munkákra volt szükség. A hidat 2023-ban és 2025-ben újabb támadások érték.

Oroszország Ukrajna elleni, tizenkét éve megindított első inváziója a Krím annektálásával kezdődött. Ukrajna azóta többször kijelentette, hogy Kijev számára a háború addig nem tekinthető teljesen befejezettnek, amíg a Krímet fel nem szabadítják, és újra Ukrajna része lesz, illetve míg nem adják azt vissza az őshonos krími tatár közösségének.

Moszkva számára a Krím az Ukrajna elleni invázió és háború legértékesebb trófeája.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

A Krímben felfüggesztik a benzinárusítást

Ukrajna dróntámadásai módszeresen elvágják a Krímet Oroszországtól

Katargate: elfogatóparancsot adtak ki egy volt uniós biztos ellen