Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Microsoft és Apple árat emel: AI-vezérelt csiphiány sújtja az Xboxot, Maceket, iPadeket

Xbox konzolokat visznek be a San Franciscó-i szövetségi bíróságra, miközben a Microsoft az Activision Blizzard felvásárlását védi. 2023. június 28.
Xbox konzolokat visznek be a San Franciscó-i szövetségi bíróságra, miközben a Microsoft az Activision Blizzard felvásárlási ajánlatát védi. 2023. június 28. Szerzői jogok  AP Photo/Noah Berger
Szerzői jogok AP Photo/Noah Berger
Írta: Doloresz Katanich és AFP & AP
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

A mesterségesintelligencia-boom miatt drágulnak a memóriacsipek, ezért a Microsoft és az Apple emeli az Xbox konzolok, a Macek és az iPadek árát, terméktől függően akár 300 dollárral (kb. 265 euróval), legfeljebb 25 százalékkal.

A Microsoft csütörtökön közölte, hogy világszerte 100–150 dollárral emeli Xbox játékkonzoljainak árát augusztus 1-jétől, amit az AI iránti kereslet miatt megugró tárhely- és memóriaköltségekkel indokolt.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

Szerkesztői megjegyzés: Az euróösszegek közelítő átváltások a mai árfolyam alapján, és nem tükrözik a vállalatok hivatalos árazását.

Az Egyesült Államokban a legolcsóbb Xbox, a Series S ára nyáron 500 dollárra (mintegy 440 euróra) emelkedik, míg a Series X akár 800 dollárba (kb. 705 euróba) kerül majd. A vállalat egyelőre nem hozta nyilvánosságra az európai árakat, ahol a Series X jelenleg körülbelül 600 euróért kapható.

A 2 TB-os modell forgalmazását megszüntetik.

Ez a harmadik áremelés az Xboxnál, miután 2025 májusában világszerte emelték az árakat, októberben pedig egy újabb, az Egyesült Államokra korlátozott drágítás következett.

A fogyasztói elektronikai gyártókat mind érzékenyen érintették az alkatrészek drágulása. Az elmúlt hónapokban a Sony és a Nintendo is emelte játékkonzoljainak árát, csütörtökön pedig az Apple is jelentős áremelést jelentett be Macjeire és iPadjeire.

Az Apple megkezdi az AI által hajtott áremeléseket korábbi figyelmeztetése után

Az Apple csütörtökön betartotta vezérigazgatója, Tim Cook korábbi figyelmeztetését, miszerint az áremelések „elkerülhetetlenné” váltak. A vállalat magasabb árakat jelentett be Mac és iPad termékeire, mivel az AI által vezérelt kereslet továbbra is felfelé hajtja a memórialapkák költségeit.

A csütörtöki közleményben a cupertinói cég „példátlan kihívásnak” nevezte a kereslet megugrását a fogyasztói elektronikai ipar számára.

Az AP által idézett írásos közleményében az Apple úgy fogalmazott: „Az AI-adatközpontok gyors bővülése rendkívüli mértékben megugrasztotta a memória és a tárhely iránti keresletet. Soha nem tapasztaltunk még ilyen mértékű és ilyen gyors alkatrészár-emelkedést.”

Az új, belépő szintű MacBook Neo 100 dollárral (kb. 90 euróval) kerül majd többe, míg az 512 GB-os MacBook Air és a 256 GB-os iPad Pro Wi-Fi modell ára egyaránt 200 dollárral (mintegy 175 euróval) emelkedik. Az 1 TB-os MacBook Pro 300 dollárral (kb. 265 euróval) lesz drágább, a 128 GB-os iPad Air pedig további 150 dollárral (kb. 130 euróval) kerül majd többe.

Elemzők szerint az iPhone-ok árai is emelkedhetnek az év későbbi részében.

Nabila Popal, az IDC elemzője úgy vélte, a mostani emelések nagyobbak a vártnál, ami arra utal, hogy az iPhone-ok ára is a korábban feltételezettnél erőteljesebben nőhet, akár 200 dollárral (kb. 175 euróval) is drágulhatnak az iPhone Pro és Pro Max modellek.

„Úgy gondolom, véget értek az 50 dolláros áremelések napjai” – fogalmazott.

Az AP által idézett írásos közleményében az Apple azt közölte, hogy bár eddig igyekezett megóvni vásárlóit az alkatrészek árrobbanásától, „mostanra eljutottunk oda, hogy bizonyos termékek, így a mai napon bejelentett iPadek és Macek esetében is áremelésre kényszerülünk. Tudjuk, hogy ez nem jó hír, és fáradhatatlanul dolgozunk a megoldások megtalálásán.”

Az Apple részvényei csütörtök délutáni kereskedésben 13,29 dollárral, azaz 4,5%-kal estek, 279,88 dollárra.

Az AI-robbanás átalakítja a fogyasztói elektronika gazdaságtanát

Az AI-képzéshez és -alkalmazásokhoz szükséges adatközpontok felgyorsult építése az egekbe lökte a memória- és tárhelygyártás költségeit. Ezeket az alkatrészeket gyakorlatilag minden elektronikai eszközben használják.

Az a piac, amelyet olyan óriások uralnak, mint a dél-koreai Samsung és SK Hynix, valamint az amerikai Micron, hónapok óta súlyos ellátási hiánnyal küzd, ami tovább hajtja felfelé az árakat.

A Microsoft csütörtökön közölte, hogy a tárhely- és memórialapkák költsége több mint megduplázódott, és várhatóan 2027 végéig ismét megkétszereződik.

A redmondi vállalat arra is rámutatott, hogy a konzolokat – a telefonokkal vagy számítógépekkel ellentétben – „jellemzően nem nyereséggel adják el, hanem a gyártási költség alatti áron”.

Japán riválisa, a Sony április elején 100 euróval emelte a PlayStation 5 árát Európában, így a standard változat 650 euróba kerül.

A Nintendo bejelentette, hogy szeptember 1-jétől több mint 6%-kal emeli Switch 2 konzolja árát. Hétfőn az amerikai Valve is piacra dobta új Steam Machine-jét, amelynek alapverziója több mint 1000 dollárba (kb. 880 euróba) kerül, vagyis drágább a vártnál.

A Sony és a Nintendo után harmadik legnagyobb konzolgyártó Microsoft áprilisban már csökkentette Xbox Game Pass előfizetésének árát, amelyet a játékosok túl drágának tartottak.

A Microsoft játékrészlege, amely a 2025-ös pénzügyi évben bevételeinek mintegy 8%-át adta, februárban jelentős átszervezésen ment keresztül a bevételek – különösen az Xbox-eladások – visszaesése és az új játékok gyenge teljesítménye miatt.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Futárok, a katari mindennapok néma hősei az iráni háborúban

Digitális fizetések formálják az egyre gyorsabban növekvő digitális bankpiacot

Binance leállítja kriptoszolgáltatásait az EU-ban MiCA-engedély hiányában