Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Vörös hőségriasztás Európában: Franciaországban rekordmeleg, 40 vízbefulladás

Párizsiak fürdenek a párizsi Saint-Martin csatornában, miközben a Meteo France 54 megyére vörös hőségriadót rendelt el 2026. június 23-án.
Parizsiak a párizsi Saint-Martin-csatornában fürdőznek, miközben a francia meteorológiai szolgálat, a Météo France 54 megyét vörös hőségriadóval sújtott 2026. június 23-án. Szerzői jogok  AP Photo/Christophe Ena
Szerzői jogok AP Photo/Christophe Ena
Írta: Angela Symons és AP
Közzétéve: A legfrissebb fejlemények
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

A szélsőséges időjárási események világszerte egyre gyakoribbá és súlyosabbá válnak, ahogy a klímaváltozás folyamata felgyorsul.

Európában a szokatlanul korai hőhullám továbbra is súlyos zavarokat okoz, miközben a hőmérséklet új rekordok felé kúszik, és a vörös riasztások sorra jelennek meg a kontinensen.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

Tegnap mérték Franciaország történetének legmelegebb napját, ami áramkimaradásokhoz és tragikus halálesetekhez vezetett.

Az Egyesült Királyságban iskolák százai zártak be, mivel attól tartanak, hogy a tanulók biztonságát nem tudják garantálni a forróságtól felforrósodott épületekben.

Olaszországban 16 városra adtak ki extrém hőség miatti figyelmeztetést, míg Spanyolországban jó hír, hogy a hőhullám enyhülni kezd.

A szélsőséges időjárás egyre rosszabb, ahogy felgyorsul a klímaváltozás

A szélsőséges időjárást egy hőkupola táplálja, amely forró levegőt zár magába Európa nagy része fölött.

Európa a világ leggyorsabban melegedő kontinense, ahol az 1980-as évek óta a hőmérséklet kétszer olyan gyorsan emelkedik, mint a globális átlag – derül ki az EU Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálatának adataiból.

A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az ember okozta klímaváltozás fokozza a hőség és a szárazság gyakoriságát és intenzitását, különösen Délkelet-Európában (forrás: angol), így a térség még sebezhetőbbé válik az egészségügyi kockázatokkal és az erdőtüzekkel szemben.

Az elmúlt négy évben több mint 200 ezer ember halt meg Európa-szerte a hőséggel összefüggő okok miatt, és a legtöbb haláleset megelőzhető lett volna – közölte a hónap elején az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai irodája.

Az ENSZ klímaügynökségének előrejelzései szerint a következő öt évben várhatóan újabb melegrekordok dőlnek meg (forrás: angol).

Franciaországban soha nem látott hőség

Franciaország kedden (június 23-án) eddigi legmelegebb napját jegyezte fel: az országos hőmérsékleti mutató – 30 meteorológiai állomás adataiból számolt átlag – 29,8 °C-ot jelzett. Egyes településeken a nappali csúcshőmérséklet jócskán 40 °C fölé emelkedett.

Franciaország korábbi legmelegebb napjai a 2003 augusztusi hőhullám idején – amely becslések szerint 15 ezer halálos áldozatot követelt – és a 2019. júliusi hőség idején születtek, amikor az átlaghőmérséklet 29,4 °C volt.

A példátlanul magas értékek várhatóan legalább a hét végéig kitartanak, a Météo-France meteorológiai szolgálat szerint „további rekorddöntő hőmérsékletek várhatók”.

Több mint 68 ezer háztartás maradt áram nélkül a nyugati Finistère megyében, miután kedd este a hőséghez köthető üzemzavar történt egy transzformátornál.

Párizsban az Eiffel-torony és a Louvre múzeum is korlátozta a látogatási időt az elviselhetetlen hőség miatt; szerdára 40 °C-ot jósolnak.

Franciaországban az elmúlt héten 40 fulladásos halálesetet regisztráltak, mivel az emberek folyókban és más természetes vizekben keresnek enyhülést, noha a hatóságok folyamatosan figyelmeztetnek a felügyelet nélküli fürdőzés veszélyeire. A legtöbb áldozat fiatal volt – közölte Sébastien Lecornu miniszterelnök.

A Météo-France szerint szerdán ismét egyre több régió kerül vörös riasztási szintre, ahogy a hőség az ország több mint felére, köztük Franciaország legészakibb csücskéig is átterjed.

Bár a hét vége felé átmeneti enyhülés várható, Monique Barbut francia környezetvédelmi miniszter arra figyelmeztetett, hogy a hőhullám már a jövő héten újra erőre kaphat, és akár július 14-ig is elhúzódhat.

Iskolákat zárnak be a hőség miatt az Egyesült Királyságban

Ma (június 24-én) az Egyesült Királyságban iskolák százai maradtak zárva, miután életbe lépett egy ritka, vörös színű időjárási riasztás. Az ország minden eddiginél magasabb hőmérsékletekre készül.

A brit meteorológiai szolgálat, a Met Office által kiadott hőségriasztás csütörtökig van érvényben: Dél-Angliában 37, Délkelet-Walesben pedig akár 35 °C-os csúcshőmérsékletre számítanak. Londonban akár 39 °C is lehet, miközben több mint 75 ezren érkeznek a fővárosba a London Climate Action Week – a világ legnagyobb klímahét-rendezvénye – miatt.

Több brit vasúttársaság, köztük a London Gatwick repülőteret kiszolgáló gyorsvonat üzemeltetője is, kedden járatokat volt kénytelen törölni vagy ritkítani, hogy megelőzze a hőség okozta problémákat. A vasúti szolgáltatók arra kérték az embereket, hogy szerdán és csütörtökön csak akkor utazzanak, ha az „feltétlenül szükséges”.

A Met Office szerint péntekre várhatóan enyhülnek a körülmények.

Egy férfi iszik a londoni Westminster hídon 2026. június 23-án, amikor hőhullámot jeleztek előre.
Egy férfi iszik a londoni Westminster hídon 2026. június 23-án, amikor hőhullámot jeleztek előre. AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Olaszországban vörös riasztás a hőség miatt

Olaszország ma (június 24-én) 16 városban rendelt el vörös riasztást a hőhullám miatt, köztük Milánóban, Rómában, Torinóban, Velencében és Bolognában. Az embereknek azt javasolják, hogy könnyű ételeket fogyasszanak, és a nap legforróbb óráiban maradjanak zárt térben.

A lakossági légkondicionálók fokozott használata áramkimaradásokat okozott Milánóban és Torinóban, miközben a pármai kórházak meredek növekedést jelentettek a sürgősségi esetek számában.

Róma közösségi buszüzemeltetője, az ATAC közölte, hogy a szélsőséges hőség próbára teszi elektromos buszflottáját, mivel a megnövekedett klímahasználat miatt a járműveknek a tervezettnél korábban kell visszatérniük a telephelyekre töltésre.

Spanyolországban enyhülni kezd a hőhullám

Spanyolországban az extrém hőség enyhülni kezd: az országos meteorológiai szolgálat, az Aemet szerint szerdán kora délutánra a legtöbb térségben csökkennek a hőmérsékletek.

Észak-Spanyolországban, a Baszkföld egyes részein ugyanakkor továbbra is érvényben marad a vörös riasztás, de várhatóan ez is megszűnik csütörtökre, amikor már egyetlen térség sem lesz vörös vagy narancssárga fokozatban.

Sokak számára megkönnyebbülést hoz majd az enyhülés, miután kedden Dél-Andalúziában 44, a normálisan enyhébb éghajlatú Kantábriában és Baszkföldön pedig 40 °C-ig emelkedett a hőmérséklet.

Az Aemet 1975 óta egy tucat júniusi hőhullámot jegyzett fel, ezek felét azonban 2015 óta – közölte Rubén del Campo meteorológus. Figyelmeztetett, hogy Spanyolország hőhullámai egyre gyakoribbak, hosszabbak és mind gyakrabban fordulnak elő a hagyományos, július–augusztusi időszakon kívül.

Magas szintű hőségriadót adtak ki Nyugat-Lengyelországban is, ahol rekordközeli hőmérsékletekre számítanak, Magyarország pedig szombat és kedd között a legmagasabb fokozatra emeli a hőségriasztást.

További hőségriadók vannak érvényben Horvátországban, Németországban, Luxemburgban, Hollandiában és Svájcban.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Az El Niño puszta terelés: Európa halálos hőcsapda?

Hőhullám Spanyolországban: betiltották a Szent Iván-éji máglyákat is

Rekordhőség bénítja meg Európa mindennapjait