Harmadfokú hőségriasztás lépett életbe Magyarország teljes területén. Több mint száz településen vízkorlátozást vezettek be, vasúti sebességkorlátozások léptek életbe, országszerte vizet osztanak a lakosságnak, a hétvégi tömegrendezvények szerrvezőit, résztvevőit óvatosságra figyelmeztetik.
Harmadfokú hőségriasztás van érvényben az ország egész területén. Az országos tisztifőorvos döntését a tartós hőhullám indokolta, amely különösen az idősekre, a kisgyermekekre, a várandósokra, a krónikus betegekre és a szabadban dolgozókra jelent fokozott egészségügyi kockázatot.
Szombaton 39-40, a következő három napban 41 Celsius-fok várható
A HungaroMet előrejelzése szerint szombaton 34 és 39 Celsius-fok közötti csúcshőmérséklet várható – vasárnap, hétfőn és kedden 41 fok lehet számos területen -, miközben a legtöbb helyen már reggel 9 órára elérte a hőmérséklet a 30 fokot. Éjszaka is rendkívül meleg marad az idő, vasárnap hajnalban 22–30 fok közé hűl le a levegő. A hatóságok arra is figyelmeztetnek, hogy a nagyon erős UV-sugárzás rövid idő alatt súlyos leégést okozhat.
Vasúti korlátozások, vízosztás a vasútállomásokon
A rendkívüli meleg a közlekedésre is hatással van. A MÁV és a GYSEV fokozottan ellenőrzi a vasúti pályák állapotát, az extrém sínhőmérséklet miatt 20 vasútvonal egyes szakaszain, valamint a H5-ös, H6-os és H8/H9-es HÉV-vonalakon sebességkorlátozásokat vezettek be. A forgalmasabb vasútállomásokon palackozott ivóvizet osztanak, míg a Magyar Közút szükség esetén az autópályákon feltorlódott járművek utasainak biztosít ivóvizet.
Vízkorlátozás 109 településen
A vízellátás több térségben is nehézségekbe ütközik. A Nemzeti Vízművek tájékoztatása szerint 109 településen van érvényben valamilyen vízkorlátozás. Orfű magasabban fekvő részein időszakos nyomáscsökkenés és vízhiány is előfordul, ezért a szolgáltató mobil víztartályokkal biztosítja az ivóvízellátást. A Honvédség összesen 12 ezer tasakos ivóvizet juttat el az orfűi, tiszaújvárosi és zalacsányi rendezvényekre.
A hőkupola miatt takarékos vízhasználatra szólította fel a lakókat több Pest megyei település önkormányzata. Erdőkertes, Szada, Őrbottyán, Veresegyház I. fokú vízkorlátozást rendelt el a rendkívül magas hőmérsékletű, csapadék nélküli időjárás, valamint a megnövekedett vízfogyasztás miatt.
Tűzgyújtási tilalom
A hőség a természetben is fokozott kockázatot jelent. A katasztrófavédelem az elmúlt 24 órában 47 alkalommal avatkozott be erdő- és vegetációtüzek miatt, miközben továbbra is tűzgyújtási tilalom van érvényben az egész országban.
A Területi Védelmi Bizottságok pénteken 472 helyszínen osztottak ivóvizet, emellett 743 párakaput működtettek országszerte.
Vizsgázik az áramszolgáltató
Csúcsra jár a mostanihoz hasonló hőségnapokon az áramfogyasztás.Magyarországon ezen a nyáron még nem dőlt meg a tavalyi áramfogyasztási rekord, de a továbbiakban lehet esetleges nyári csúcsdöntésekre számítani – közölte még hét elején a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. az MTI megkeresésére. A Mavir adatai szerint ezen a nyáron eddig június 19-én, pénteken volt a legnagyobb a rendszerterhelés, ennek időpontja pedig este 20 óra 45-kor elérte a 6075 megawattot (MW), 26 Celsius fokos napi átlaghőmérséklet mellett. Tavaly a nyári csúcsdöntés június 26-án történt, akkor 6766 MW volt a maximum, napi 30,3 Celsius fokos átlaghőmérséklet mellett.
Rendezvények a hőkupola alatt
A hétvégére előzetesen 15 olyan rendezvényt jelentettek be, amelyeken legalább ötezer résztvevőre számítanak. A szervezőket arra kérték, hogy biztosítsanak elegendő ivóvizet, árnyékos pihenőhelyeket, valamint fokozott egészségügyi készenlétet a résztvevők számára.
Kiemelt biztosítást, elővigyázatosságot és biztonságot kíván a Budapest Pride szombaton.
Egészségügyi miniszter: a közösségi események fontosak, de az élet védelme az első
Aki szabadtéri tömegrendezvényen kíván részt venni, az indulás előtt hozzon felelős döntést saját egészsége és mások biztonsága érdekében - hívta fel a figyelmet az egészségügyi miniszter a Facebook-oldalán.
Hegedűs Zsolt emlékeztetett, a hőség nem egyszerű kellemetlenség, hanem komoly egészségi kockázatot jelent és különösen veszélyeztetettek számára a miniszter azt javasolja, hogy a hőség idején lehetőség szerint ne vegyenek részt szabadtéri tömegrendezvényen.
Hozzátette, azok, akik mégis elindulnak, készüljenek fel tudatosan, vigyenek magukkal elegendő vizet, kerüljék az alkoholfogyasztást, viseljenek sapkát vagy kalapot, világos, szellős ruhát, továbbá használjanak fényvédőt és keressenek árnyékot vagy hűvösebb helyet.
Hegedűs Zsolt arra kért mindenkit, figyeljenek egymásra és ha valakin a rosszullét jeleit látják, akkor ne hagyják magára és jelezzék azt a rendezvény biztosításában részt vevő egészségügyi szolgálatnak, vagy szükség esetén hívják a 112-es segélyhívót.