NewsletterHírlevélEventsEsemények
Loader

Find Us

FlipboardLinkedin
Apple storeGoogle Play store
HIRDETÉS

„Szabadságkonvoj” – kanadai kamionosok mutatják az utat a világ korlátozás-elleneseinek

Itt nem hajt át senki: kamionok torlaszolják el Ottawa belvárosát 2022. február 10-én
Itt nem hajt át senki: kamionok torlaszolják el Ottawa belvárosát 2022. február 10-én Szerzői jogok Justin Tang /The Canadian Press via AP
Szerzői jogok Justin Tang /The Canadian Press via AP
Írta: Németh Árpád
A cikk megosztásaKommentek
A cikk megosztásaClose Button

A „Szabadságkonvojt” meglovagolták a szélsőségesek: a fő szervező egyike a nyugati kanadai tartományok elszakadását, a Wexitet kezdeményező mozgalom korábbi vezetője, egy másik a QAnon összeesküvés-elmélet híve. A tiltakozási hullám az USA-ban és Európában is terjed.

HIRDETÉS

Bár a Kanada és Egyesült Államok közötti legfontosabb határátkelő, az Ambassador híd felszabadult vasárnap, a "Szabadságkonvoj" már így is komoly hullámokat vert a világban. A kanadai kamionosok január harmadik hetében konvojba szerveződve kezdtek tiltakozni az ellen, hogy az Egyesült Államokból csak koronavírus elleni védőoltással térhettek haza.

A sofőrök gyakorlatilag megszállták, a rendőrség szerint ostrom alá vették a fővárost, hogy nyomatékot adjanak az akciónak. A napi 16 órás tülkölés és a dízelbűz pokollá tette az ottawaiak, kivált a belvárosban lakók életét. A tüntetés szervezését idővel átvették azok a szélsőjobbos erők, amelyek az oltásellenes hangulatot kihasználva próbálnak tőkét kovácsolni a megmozdulásból, amely nem állt le Kanada határainál, hanem Európára is átterjedt, és az Egyesült Államokat is megfertőzte.

„Nem számottevő peremkisebbségnek” nevezte Justin Trudeau kanadai miniszterelnök a kamionosokat és támogatóikat, mielőtt elfoglalták és megbénították volna a fővárost, Ottawát. Tévedett.

Kezdetben csak az Egyesült Államok területéről Kanadába belépő sofőrök oltási kötelezettsége ellen tiltakoztak, mára azonban ennél sokkal többet sérelmeznek, így a „Szabadságkonvoj” széleskörű kampánnyá nőtte ki magát. A mozgalom megnevezése megtévesztő: miközben önrendelkezésüket követelik, azt, hogy szabadon dönthessenek oltásukról, sokakat megfosztanak szabadságuktól és megkeserítik életüket már nemcsak Kanadában, hanem a déli szomszédnál, az USA-ban is.

A tehergépkocsi-vezetők a kanadai városok útkereszteződéseinek közepén állították le méretes járműveiket, akadályozzák a forgalmat, sőt egyes helyeken leállították a hétköznapi és az üzleti életet egyaránt.

„Egy súlyos vészhelyzet közepén vagyunk, a legsúlyosabb vészhelyzetben, amellyel városunk valaha is szembesült” – mondta Jim Watson, az egymillió lakosú Ottawa polgármestere.

A „békét, rendet és jó kormányzást” ígérő kanadai alkotmányt egy maroknyi ember rengette meg, akik ráadásul egy bimbózó globális mozgalmat indítottak el.

Így kezdődött

Január 22-én kamionsofőrök konvoja indult el Brit Columbiából Ottawába, hogy tiltakozzanak a Trudeau kormánya által elrendelt, az Egyesült Államokból érkező kamionsofőrökre vonatkozó oltási kötelezettség ellen.

A miniszterelnök kezdetben azért nevezte őket „peremkisebbségnek”, mert a kanadaiak túlnyomó többsége támogatja azokat a közegészségügyi intézkedéseket, amelyek célja a koronavírus terjedésének lassítása. A tiltakozók azonban – kis létszámuk dacára – elképesztő hatást fejtettek ki.

Kezdetben csak Ottawában, majd később más városokban, a többi között Torontóban, Québecben és Calgaryban akadályozták a forgalmat, végül elfoglalták a Detroitba vezető Ambassador hidat, amely létfontosságú összekötő kapocs az autóipar számára.

Ottawában a tiltakozók megvetették a lábukat. Sátortábort alakítottak ki, a hideg ellen vastag kesztyűkkel és forró kávéval védekeztek – jelentette a New York Times.

Egy kicsit talán a céljukat is elérték, mert néhány nap elteltével már Trudeau néhány szövetségese is azt mondta, hogy a tüntetők általános célját – a járványügyi korlátozásokat – érdemes felülvizsgálni.

„Jogosak az aggodalmaik” – mondta a kormány politikája ellen tiltakozókról egy québeci liberális parlamenti képviselő. Joël Lightbound szerint Trudeaunak nem kellene „démonizálnia” azokat, akik lázadnak a korlátozások ellen.

Nehéz választ adni arra a kérdésre, hogy ez mennyire indokolt.

A kamionsofőrök ugyanis közvetve, szinte zsarolással – a lakosság életének megzavarásával és a gazdaság lassításával – próbálják rávenni a kormányt a korlátozások visszavonására.

Ottawában a tiltakozás másfél hete alatt a kamionosok napi 16 órán át szinte folyamatosan tülköltek. A teherautó dudája az autónál köztudottan sokkal hangosabb.

Jim Watson polgármester „elviselhetetlennek” nevezte a tüntetéseket, és szükségállapotot hirdetett. Ez a többi között feljogosította a rendőrséget, hogy minden szabálysértést büntessen, és leállítsa a kamionosok üzemanyag-utánpótlását.

„Meghallgattuk önöket, itt az ideje, hogy távozzanak” – üzente a tüntetőknek Ontario miniszterelnöke. A tiltakozást Doug Ford Ottawa ostromának nevezte, és a szükségállapotot a legnépesebb kanadai tartomány teljes területére kiterjesztette.

HIRDETÉS

A kamionosok szerint a megélhetésük került veszélybe

Vessenek véget a napok óta tartó blokádnak – ezt rendelte el Geoffrey Morawetz, az ontariói legfelsőbb bíróság bírája egy négy és fél órás virtuális meghallgatás után a tüntetőket. A tárgyaláson Windsor városa és a termelés visszafogására kényszerült detroiti autógyárak ügyvédei azzal érveltek, hogy a blokád indokolatlan gazdasági károkat okoz a csak híddal elválasztott kanadai és amerikai városnak, illetve az egész térségnek.

A windsori rendőrség nyomban arra figyelmeztetett mindenkit, hogy aki elállja az utcákat, letartóztathatják, járművét pedig lefoglalhatják.

A bírói ítéletet a tüntetők dacosan fogadták, és nem tágítottak. Miután egyikük mikrofont ragadott, és megkérdezte: maradjanak vagy távozzanak, egy heves tapsvihar után abban állapodtak meg, hogy a döntés és a szükségállapot kihirdetése ellenére kitartanak. „Szabadság!” – skandálták, miközben másokat szabadságukban korlátoztak.

A Windsort Detroittal összekötő hidat jobbára a kisteherautókkal közlekedő sofőrök torlaszolták el, többszáz kamionos pedig Ottawa belvárosát bénította meg. A tüntetők két másik határátkelőt is zárlat alá vettek a kanadai Alberta és Manitoba tartományban.

A tiltakozók – köztük néhány kamionos – azzal érveltek, hogy a feloszlatásra vonatkozó végzés akadályozza őket abban a jogukban, hogy békésen tiltakozzanak a megélhetésüket veszélyeztető oltási kötelezettség ellen, ezért a rendelet felfüggesztését követelték.

HIRDETÉS

Az ottawaiak szerint pokollá tették életüket

Pokolinak” nevezték a helyzetet a fővárosban, ahol kanadai zászlóba burkolózott tüntetők tömegei özönlötték el az utcákat. Az ott élők arra panaszkodtak, hogy zaklatták, sőt üldözték őket az utcán. A rendőrség egy belvárosi lakóház előcsarnokában elkövetett gyújtogatás ügyében is nyomozott.

Ottawa belvárosát napokon át a dudaszó és dízelszag töltötte be. Az ott élők félnek elhagyni otthonaikat. Több nő kórházba került a zaj és a félelem okozta trauma következtében.

„Az ottawaiak csapdába estek az otthonaikban. Nem mernek kimenni az utcára, mert zaklatják őket” – írta egy helyi influenszer az Instagramon. „Az állandó dudálás zajszennyezést okoz” – tette hozzá Chantsy.

A helyiek a rendőrkapitányság előtt tiltakoztak a tüntetés laza kezelése ellen. „A zaj állandó, a feszültség tapintható” – mondta a tiltakozás szervezője. „A szomszédaim olyan utcákban élnek, amelyeket ténylegesen megszálltak” – érzékeltette a helyzetet Rhys McGraw.

Rövid idő alatt csaknem 11 ezren írták alá azt a petíciót, amelyben felszólították a kanadai rendőrséget, hogy űzze el a “Szabadságkonvojt”.

HIRDETÉS

A merészebb kerékpárra pattant, és onnan üzente, egyedül, hogy márpedig a Covid valós.

Chad Hipolito/The Canadian Press via AP
„A Covid valós” – egy magányos kerékpáros ellentüntetőChad Hipolito/The Canadian Press via AP

A hajléktalanokat, kivált a színes bőrűeket és segítőiket különösen megviselte az áldatlan helyzet. „Sok, a hajléktalanságba kergetett nőnek a megváltással ér fel a szabad séta, de még ezt sem tehetik meg” – tudatta a megsegítésükkel foglalkozó Cornerstone alapítvány közleményében.

„Néhány páciensüknél szorongást tapasztaltunk, depresszióba estek, és sokan félnek az ismeretlentől” – jelentette a Royal Ottawa Mental Health Care Centre egyik gondozója.

A tüntetés haladéktalan felszámolását követelte az ottawai egészségügyi dolgozókat tömörítő szakszervezet.

„Az alvásmegvonás, a zajártalom és a zaklatás hatással van a belvárosi közösség, köztük az egészségügyi dolgozók frontvonalának mentális egészségére” – írták közleményükben, amelyben arra is emlékeztettek, hogy a legkiszolgáltatottabbak nem férnek hozzá a szolgáltatásokhoz. „Városunk és lakosainak egészsége forog kockán” – áll drámai hangú felhívásukban.

HIRDETÉS

A „Szabadságkonvoj” szervezői ugyan megértik a lakosság elkeseredését, de úgy reagáltak, hogy a „kellemetlenségéért” a felelősség teljes mértékben a politikusok vállát nyomja, akik a párbeszéd helyett rágalmaznak és szidalmaznak. „A leggyorsabb módja, hogy távozzunk az ország fővárosából, ha felszólítják választott képviselőiket: szüntessék meg az oltási kötelezettséget” – üzenték az ottawaiaknak.

„Tucatnyi erőszakos incidensről” számolt be azonban egy civil csoport, olyanokról, amelyeknek semmi köze a vakcinához. A Black Hub szerint a „Szabadságkonvojosok” a többi között házakat rongáltak meg, amelyeken Pride-zászló lobogott, újságírókat zaklattak, összetűzést robbantottak ki a Nemzeti Háborús Emlékműnél, ráadásul a beszámolók szerint nőket fenyegettek és félemlítettek meg.

„Elég volt!” – üzente a kanadai éttermek szervezete, amely felszólította a tüntetés szervezőit, hogy engedjék vissza az alkalmazottakat munkahelyükre. A városban több vendéglátóhelyet bezárásra kényszerített a napok óta tartó tiltakozás-sorozat.

„Az ottawai tüntetések csak tovább fokozzák a város legsúlyosabban érintett vállalkozásainak példátlan kihívásait, és megfosztották az éttermeket attól a szabadságuktól, hogy újra fogadhassák vendégeiket” – utalt a Restaurants Canada a kamionosok által előszeretettel hivatkozott szabadságjogokra. A szervezet arra emlékeztetett, hogy a bezárások növelik az ágazat amúgy is hatalmas adósságait, amelyet a kieső bevételekből, az elveszett készletekből és az ismételt újranyitási és újrafelvételi költségekből halmozódnak fel. Ráadásul az éttermi alkalmazottak a bérüktől esnek el, ha nem tudnak dolgozni.

Szélsőségesek vették át a kamionosok irányítását

A kamionosok tiltakozása kezdetben csak arra szorítkozott, hogy az Egyesült Államokból Kanadába utazó sofőrökre ne vonatkozzon az oltási kötelezettség, követelésüket azonban meglovagolták a szélsőjobboldali mozgalmak, amelyek az alkalmat kihasználva a kormányt ostorozzák.

HIRDETÉS

A “Szabadságkonvoj” egyik fő szervezője Tamara Lich. Korábban a viszonylag új Maverick Párt titkáraként dolgozott. A jobbközép tömörülés célja Kanada három nyugati „préritartományának” – Albertának, Saskatchewannak és Manitóbának – az elszakadása Kanadától, és akár egy független nemzet létrehozása. Lich gyakorlatilag a kanadai Wexit, a nyugati elszakadási mozgalom egyik vezetője – volt. Tisztségéről ugyanis a napokban lemondott, hogy teljes erőbevetéssel a “Szabadságkonvoj” szervezésén ténykedhessen.

A tüntetés „szikrájának” nevezik.

Lich a kanadai gyűlöletellenes hálózat radarján is felbukkant, miután támogatásáról biztosított egy muszlimellenes mozgalmat. „Nem mondanám, hogy főszereplő” – mondta a Canadian Anti-Hate Network igazgatója. „De benne van a szélsőjobboldali ökoszisztémában” – magyarázta Evan Balgord.

Maxime Bernier a szélsőjobboldali Kanadai Néppárt vezetője. A tagság nem leplezve képviselteti magát az ottawai tüntetők között. A párt nem jutott be a szövetségi parlamentbe. Bernier elítélte a kötelező oltást, korábban a bevándorlás és a multikulturalizmus ellen szónokolt.

Üzeneteik nyomán a tüntetők egyike – prémes kapucnijából ítélve nem kamionsofőr – egyértelmű angol, trágár szójátékkal intett be a kormányfőnek, Justin Trudeau-nak, akit a részvevők közül sokan Fidel Castro fiának tartanak.

HIRDETÉS
Photo by Arthur Mola/Invision/AP
Obszcén üzenet a kormányfőnek, útban Ottawa feléPhoto by Arthur Mola/Invision/AP

James és Sandra Bauder a Canada Unity vezetői, a kamionkonvoj másik fő szervezői. A férfi „a QAnon összeesküvés-elmélet támogatója, és nyíltan követelte, hogy Trudeau-t, járványkezelési politikája okán állítsák bíróság elé hazaárulásért” – jelentette a Sky News.

Maguk a kamionosok – attól függetlenül, hogy részt vettek-e a megmozdulásukban – megosztottak a tiltakozás megítélésében.

„Maradéktalanul támogatom a srácokat” – nyilatkozta a CBC-nek, a kanadai közszolgálati televíziónak Jason Thomas, aki sofőrként gyakran kelt át az Ambassador hídon. „Tudom, hogy ez talán zavaró, de valamit lépni kellett, nemde?”

Vele szemben Robin Singh, aki szintén sofőr, és Tennesseebe tartott, nem támogatja a tiltakozást, sőt azt mondja, hogy a kamionosok, akikkel beszélt, hozzá hasonlóan vélekednek.

Ha Trudeau hajlandó lenne, talán megoldódhatnak a helyzet – mondta Brian Petersen, aki nem ellenzi a tiltakozást.

HIRDETÉS

Kollégája átérzi a tiltakozók indítékát. A hidat azonban mégsem kellett volna eltorlaszolni – nyilatkozta a CBC-nek Nick Cirstea.

A nyertesek és vesztesek

Az Ottawában harmadik hete tartó „Szabadságkonvoj” elnevezésű tiltakozás félezer teherautóval torlaszolja el a parlament melletti utcákat. A túlterhelt rendőrség által „ostromlóknak” nevezett tüntetők, akiket az Egyesült Államokból és máshonnan is támogatnak, nem mutatják jelét annak, hogy összecsomagolnának és hazamennének.

A tiltakozás szervezői a GoFundMe révén mintegy 10 millió kanadai dollárt, csaknem 2,5 milliárd forintot gyűjtöttek össze a „Szabadságkonvoj” támogatására. A tekintélyes összegnek azonban csak egy kis részét fizették ki. A rendőrséggel való konzultáció után ugyanis a támogatásszervező cég leállította a kampányt, és közölte, hogy a fennmaradt pénzt visszajuttatja az adományozóknak arra hivatkozva, hogy a tüntetések során „erőszakos és egyéb törvénytelen tevékenységet” folytattak.

Fogas kérdés, hogy a kormány feloszlathatja-e az akciót, amelyben több ezren vesznek részt. Justin Trudeau kizárta a hadsereg bevetését. Ugyanakkor az Ottawa városával szerződött összes autómentő megtagadta a járművek elvontatását, holott több száz teherautó és más jármű parkol illegálisan a belvárosban, egyebek között a Parlament épületével szemben. A rendőrség egyelőre csak arra volt képes, hogy lefoglalja az üzemanyag-kanisztereket, amelyeket a tiltakozók táborába szállítottak.

„Rendkívül elszántnak” nevezte a tüntetőket Ottawa rendőrfőnök-helyettese. Steve Bell azt is közölte, hogy a rendőrség „az ostrom során közszereplők elleni fenyegetésekről értesült”. Az ottawai rendőrség 1800 egyenruhás átvezénylését kérte a fővárosba, ami a jelenlegi állomány több mint kétszerese.

HIRDETÉS

A nemzetközi visszhang

A kanadai után a nyugati világ több országában hirdettek hasonló megmozdulást. Több ország, köztük az Egyesült Államok, Ausztrália és Németország prominens szélsőjobboldali vezetői dicsérték a kanadai tüntetéseket. Ausztráliában és Új-Zélandon már megjelentek a tiltakozást másoló konvojok.

Egy amerikai kamionos, Brian Brase belengette, hogy hasonló akciót szervez az Egyesült Államokban „Az emberek konvoja” elnevezéssel. A kamionosok menete Sacramentóból indulhat Washingtonba. A szervezők és a résztvevők privát üzenőcsoportokban kommunikálnak, a többi között a Facebookon és az orosz fejlesztésű, feltörhetetlennek tartott Telegramon.

Nem kizárt, hogy egy másik konvoj Los Angelesből indul a Super Bowl idején.

Rand Paul republikánus szenátor egyenesen arra szólította fel a kamionosokat, hogy zavarják meg az amerikai foci döntőjét, és induljanak el Washingtonba.

Noha a kamionos tiltakozás Kanadából indult politikai jelenség, amerikai gyökerei vannak, és rövidesen Joe Biden elnök számára is fejfájást okozhat.

HIRDETÉS

Nem nehéz azonosítani Donald Trump befolyását a „Szabadságkonvoj” több tucat kamionosára, akik a nemzeti zászlókat lengetve a szabadságot hirdetik, és elítélik a kormányt. A járvány kiváltotta ellenkezés, amely nem kis szerepet játszott a kanadai oltásellenes tüntetésekben, szintén amerikai jelenség. Az amerikai politikai környezet ezért hasonlóan éltetheti az ilyen megmozdulásokat.

A tiltakozási hullám azonban Európára is átterjedt.

A francia és a belga tüntetők a kanadai minta alapján szerveződtek. A francia rendőrség „a közrend megzavarásának kockázatára” hivatkozva tiltotta be a tiltakozást, és emlékeztetett arra, hogy a forgalom megzavarása két év börtönbüntetéssel vagy 4500 eurós bírsággal járhat.

A francia demonstrálók elsősorban az éttermekbe, bárokba és közterekre való belépéshez szükséges védettségi igazolvány ellen tiltakoznak. Céljuk széles körű országos megmozdulás szervezése „az alapjogok és a szabadságjogok tiszteletben tartatására”.

Bécsben a rendőrség az egyébként is jellemző forgalmi dugókkal indokolta a tiltást, és leszögezte, hogy az autós „Szabadságkonvojok” hajlamosak a környezet erős megterhelésére.

HIRDETÉS
A cikk megosztásaKommentek

kapcsolódó cikkek

Tüntető autósok tartanak Washington felé

Több mint száz tüntetőt vettek őrizetbe Kanadában

Fogy a tüntetőkkel szimpatizálók lelkesedése az ottawai rendőrség szerint