Cselgáncs: Látványos antalyai csaták

Szerzői jogok

Chitu és Smetov is ötödször nyert Grand Prix-versenyt.

Öt súlycsoport küzdelmeivel megkezdődött az antalyai cselgáncs Grand Prix.

Az 52 kilogrammos hölgyeknél remek napot fogott ki Andreea Chitu. A kétszeres világbajnoki ezüstérmes román versenyző látványos akciók sorát mutatta be, és úgy jutott be a döntőbe, hogy az elődöntőben ipponnal verte a 2012-s olimpia brazil győztesét, Sarah Menezest.

Az olimpiai után egy világbajnok volt Chitu ellenfele a fináléban, de Munkhbat Urantsetsegnek ezúttal nem sok babér termett. Chitu kétszer is eldobta mongol ellenfelét, így ez a mérkőzés is ipponnal végződött.

A 30 éves Chitu pályafutása során ötödször nyert Grand Prix-versenyt, mostani sikerét megelőzően azonban utoljára négy éve, Dél-Koreában diadalmaskodott.

- Imádok dobni, imádom a cselgáncsot. Főként a maihoz hasonló, akciódús küzdelmet szeretem. Ez egy nagyszerű sport, amely sok esélyt kínál, de sok a mentális kihívás is – értékelt az első antalyai versenynap egyik legjobbja.

Chituhoz hasonlóan Yeldos Smetov is ötödször diadalmaskodott Grand Prix-viadalon. Az olimpiai ezüstérmes, korábbi világbajnok kazah dzsúdós – a férfiak 60 kilogrammos súlycsoportjában – sorra gyártotta a vazaarit érő akciókat. Ezekből a brit Ashley McKenzie elleni elődöntőben, majd az üzbég Kemran Nurillaev elleni döntőben is kettőt ért el, így mindkétszer ipponnal győzött.

- Kazahsztán ma arany- és ezüstérmet is nyert, ami minden szónál ékesebben bizonyítja, milyen sokat fejlődött a kazah dzsúdó a legmagasabb szinten. Példaképek lehetünk a fiatal sportolóink számára, akik a jövőben remélhetőleg hasonló sikereket érnek majd el. Sőt, biztos vagyok benne, hogy így lesz – vetítette előre Smetov.

A legkisebb súlycsoportban, női 48 kilóban koszovói versenyző győzött. Distria Krasniqi az elődöntőt és a finálét is másodpercekkel a mérkőzésidő lejárta előtt, ipponnal nyerte.

A döntőben az olimpiai bronzérmes Otgontsetseg Galbadrakh volt az ellenfél, így ő szerezte azt az ezüstérmet, amelyet Smetov a nyilatkozatában említett.

A dobogósok az érmeket az olimpiai-, világ, és Európa-bajnok birkózótól, a jelenlegi török ifjúsági és sportminiszter-helyettestől, Hamza Yerlikayától vehették át.

A törököknek ezen kívül is volt emlékezetes momentumuk. A nap legszebb akcióját a 18 éves Mihrac Akkus mutatta be, aki végül bronzérmet szerzett a férfi 60 kilósok között. A bronzcsatában Akkus az olimpiai bronzérmes, brazil Felipe Kitadait múlta felül ezzel a dobással.