Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Az izraeli szélsőjobb elítéli, Netanjahu viszont üdvözli az izraeli-libanoni-amerikai megállapodást

ap
ap Szerzői jogok  Copyright 2026 The Associated Press. All rights reserved
Szerzői jogok Copyright 2026 The Associated Press. All rights reserved
Írta: Lucy Davalou & T.F.
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

Izrael nemzetbiztonsági minisztere, Itamar Ben Gvir elutasította az Egyesült Államok közvetítésével létrejött keretmegállapodást, szerinte Libanon nem fogja lefegyverezni az Irán által pénzelt Hezbollah terrorszervezetet.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombaton üdvözölte a Libanon, Izrael és az Egyesült Államok által is pénteken aláírt háromoldalú egyezményt, mely a két szomszédos ország közötti békemegállapodásra irányul. Netanjahu az amerikai közvetítéssel létrejött megállapodást történelmi eredménynek nevezte, mert szerinte ez Iránra és az általa támogatott Hezbollahra is negatívan hat. Televíziós beszédében a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy „az izraeli–libanoni tárgyalások során történelmi megállapodást értünk el Izrael állam számára. A megállapodás csapás Iránra és a Hezbollahra nézve is.”

HIRDETÉS
HIRDETÉS

A megállapodást öt washingtoni tárgyalási forduló előzte meg.

Az egyezmény szerint libanoni katonák veszik át az ellenőrzést két, jelenleg Izrael által ellenőrzött terület felett, és ugyanígy a Hezbollah lefegyverzését is garantálják. A megállapodás szerint Izrael és Libanon „kijelentik szándékukat, hogy végleg lezárják a két ország közti konfliktust, kezelik annak alapvető okait, és ezzel hivatalosan is véget vetnek a közöttük fennálló hadiállapotnak”.

A dokumentumban azt is rögzítik, hogy a libanoni fegyveres erők a Hezbollah terrorszervezet lefegyverzését követően „visszaállítják az állam szuverén fennhatóságát Libanon teljes területén". Joseph Aoun libanoni elnök a megállapodást az országa szuverenitásának helyreállítása felé tett „első lépésnek” titulálta.

Itamar Ben Gvir, Izrael szélsőjobbos nemzetbiztonsági minisztere élesen bírálta az amerikai közvetítéssel létrejött megállapodást, és azt állította, hogy a libanoni kormányra nem lehet rábízni a Hezbollah lefegyverzését. Ben Gvir azt írta a Telegramon, hogy „a megállapodás óriási hiba. Való igaz, hogy egyelőre az általunk felügyelt terület nagy részén ottmaradunk, de Libanon nem fogja lefegyverezni a Hezbollahot.” A miniszter emlékeztetett, hogy a libanoni kormány tagjai között a Hezbollah miniszterei is ott vannak, és hogy épp ezért nem lehet megbízni bennük, hogy elveszik majd a terrorszervezet fegyvereit. "A Hezbollahot csak az izraeli hadsereg, az IDF katonái fogják megsemmisíteni, senki más nem fogja megtenni ezt helyettünk” - summázta a miniszter.

Időközben a Hezbollah is elítélte a keretmegállapodást, súlyos hibának nevezve azt a libanoni kormány részéről, és közölte, hogy a szervezet semmisnek tekinti a dokumentumot. „A washingtoni keretmegállapodás megalázó és szégyenletes, egyben a szuverenitás feladását jelenti. Ez a megállapodás semmis, helyette az iráni–amerikai szándéknyilatkozat rendelkezéseit kell végrehajtani” - írta a Hezbollah.

A Hezbollah március 2-án az Irán elleni izraeli és amerikai támadásokra válaszul rakétákat lőtt ki Izraelre. Közölték, hogy ez a bosszú, amiért a Teherán elleni támadásokban megölték Ali Hámenei ajatollahot. Válaszul Izrael súlyos légicsapásokat mért a Hezbollah libanoni állásaira, valamint szárazföldi offenzívát indított ellenük, ami miatt több ezer ember kellett elhagyja az otthonát. Izrael máig megszállva tartja Libanon déli részének egyes területeit.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Fontos lépést tett Izrael és Libanon a béke felé - jelentette be az amerikai külügyminiszter

Libanon: ezrek tartják meg Asúrá ünnepét Nabatiehben az izraeli csapások romjai között

Az izraeli szélsőjobb elítéli, Netanjahu viszont üdvözli az izraeli-libanoni-amerikai megállapodást