Izrael nemzetbiztonsági minisztere, Itamar Ben Gvir elutasította az Egyesült Államok közvetítésével létrejött keretmegállapodást, szerinte Libanon nem fogja lefegyverezni az Irán által pénzelt Hezbollah terrorszervezetet.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombaton üdvözölte a Libanon, Izrael és az Egyesült Államok által is pénteken aláírt háromoldalú egyezményt, mely a két szomszédos ország közötti békemegállapodásra irányul. Netanjahu az amerikai közvetítéssel létrejött megállapodást történelmi eredménynek nevezte, mert szerinte ez Iránra és az általa támogatott Hezbollahra is negatívan hat. Televíziós beszédében a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy „az izraeli–libanoni tárgyalások során történelmi megállapodást értünk el Izrael állam számára. A megállapodás csapás Iránra és a Hezbollahra nézve is.”
A megállapodást öt washingtoni tárgyalási forduló előzte meg.
Az egyezmény szerint libanoni katonák veszik át az ellenőrzést két, jelenleg Izrael által ellenőrzött terület felett, és ugyanígy a Hezbollah lefegyverzését is garantálják. A megállapodás szerint Izrael és Libanon „kijelentik szándékukat, hogy végleg lezárják a két ország közti konfliktust, kezelik annak alapvető okait, és ezzel hivatalosan is véget vetnek a közöttük fennálló hadiállapotnak”.
A dokumentumban azt is rögzítik, hogy a libanoni fegyveres erők a Hezbollah terrorszervezet lefegyverzését követően „visszaállítják az állam szuverén fennhatóságát Libanon teljes területén". Joseph Aoun libanoni elnök a megállapodást az országa szuverenitásának helyreállítása felé tett „első lépésnek” titulálta.
Itamar Ben Gvir, Izrael szélsőjobbos nemzetbiztonsági minisztere élesen bírálta az amerikai közvetítéssel létrejött megállapodást, és azt állította, hogy a libanoni kormányra nem lehet rábízni a Hezbollah lefegyverzését. Ben Gvir azt írta a Telegramon, hogy „a megállapodás óriási hiba. Való igaz, hogy egyelőre az általunk felügyelt terület nagy részén ottmaradunk, de Libanon nem fogja lefegyverezni a Hezbollahot.” A miniszter emlékeztetett, hogy a libanoni kormány tagjai között a Hezbollah miniszterei is ott vannak, és hogy épp ezért nem lehet megbízni bennük, hogy elveszik majd a terrorszervezet fegyvereit. "A Hezbollahot csak az izraeli hadsereg, az IDF katonái fogják megsemmisíteni, senki más nem fogja megtenni ezt helyettünk” - summázta a miniszter.
Időközben a Hezbollah is elítélte a keretmegállapodást, súlyos hibának nevezve azt a libanoni kormány részéről, és közölte, hogy a szervezet semmisnek tekinti a dokumentumot. „A washingtoni keretmegállapodás megalázó és szégyenletes, egyben a szuverenitás feladását jelenti. Ez a megállapodás semmis, helyette az iráni–amerikai szándéknyilatkozat rendelkezéseit kell végrehajtani” - írta a Hezbollah.
A Hezbollah március 2-án az Irán elleni izraeli és amerikai támadásokra válaszul rakétákat lőtt ki Izraelre. Közölték, hogy ez a bosszú, amiért a Teherán elleni támadásokban megölték Ali Hámenei ajatollahot. Válaszul Izrael súlyos légicsapásokat mért a Hezbollah libanoni állásaira, valamint szárazföldi offenzívát indított ellenük, ami miatt több ezer ember kellett elhagyja az otthonát. Izrael máig megszállva tartja Libanon déli részének egyes területeit.