Franciaországban legalább ezer haláleset tulajdonítható a kánikulának. A francia Közegészségügyi Szolgálat közölte, hogy az áldozatok száma valószínűleg tovább fog emelkedni.
Napi melegrekord született Magyarországon vasárnap – közölte a Hungaromet Zrt. Budakalászon 40,7 Celsius fokot mértek. Az eddigi rekord 39,9 Celsius fok volt. Kékestetőn is meghaladta a hőmérséklet a 30 Celsius fokot.
Harmadik napja sorban dőlnek meg a hőségrekordok Németországban is. A német meteorológiai szolgálat (DWD) előzetes adatai szerint, vasárnap délután 41,7 Celsius-fokos csúcsértéket mértek Brandenburg tartomány Neißemünde településén.
Az osztrák fővárosban is rekord született: Bécs belvárosában a GeoSphere meteorológiai szolgálat szerint a késő délutáni órákban 40 Celsius-fokot mutatott a hőmérő, ami a valaha ott mért legmagasabb hőmérséklet.
A becslések szerint legalább ezer haláleset tulajdonítható a kánikulának Franciaországban. A Közegészségügyi Szolgálat szerint tovább fog emelkedni a halottak száma. Bár a kormány még nem hozott nyilvánosságra adatokat, az egészségügyi miniszter szombaton jelezte, hogy a halálesetek száma „a szokásosnál magasabb" lehet.
A francia egészségügyi hatóságok arra figyelmeztettek, hogy a hőség okozta rosszullétek nagy terhet rónak a kórházi infrastruktúrára, ami miatt jelentős többlethalálozásra számítanak. A vörös riasztás alatt álló területeken a halálesetek 85 százalékát a 65 évnél idősebbek körében regisztrálták.
A 11 napig tartó hőhullám után Franciaországban vasárnap visszatért az elviselhetőbb klíma. Az Európa-szerte tomboló kánikulát a halálozás szempontjából már most súlyosabbnak tartják Franciaországban, mint a 2003-ast.
A hőmérséklet a héten Európa-szerte rekordmagasságokba emelkedett. A legfrissebb előrejelzések szerint vasárnap Németországban, Csehországban, Magyarországon és Lengyelországban továbbra is rendkívül magas hőmérséklet várható, míg Hollandiában, Belgiumban és Franciaországban a hőmérséklet csökkenni kezd.