Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Energiaellátási változások: mely uniós országok fogyasztják és termelik a legtöbb gázt

2025-ben az Eurostat legfrissebb adatai szerint az EU-n belüli belföldi földgázkereslet 2,5%-kal nőtt 2024-hez képest - képünk illusztráció
2025-ben az Eurostat legfrissebb adatai szerint az EU-n belüli belföldi földgázkereslet 2,5%-kal nőtt 2024-hez képest - képünk illusztráció Szerzői jogok  Euronews
Szerzői jogok Euronews
Írta: Inês Trindade Pereira & video by Léa Becquet
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button
Másolja a cikk videójának embed-kódját Copy to clipboard Hivatkozás másolva!

Az EU-ban nő a földgáz iránti kereslet, miközben a kitermelés nem tud lépést tartani vele. Hogyan állnak egymáshoz képest a tagállamok?

2025-ben az EU-ban 2,5%-kal nőtt a földgáz belföldi kereslete 2024-hez képest az Eurostat legfrissebb adatai szerint.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

A fogyasztás növekedése az unióban Horvátországban (11,3%), Portugáliában (11,2%) és Szlovéniában (10,3%) volt a legnagyobb.

Ezzel szemben a legnagyobb visszaesést Finnországban (17,7%), Svédországban (9,7%) és Észtországban (9,6%) mérték.

Tavaly Németországban, Olaszországban és Franciaországban volt a legmagasabb a földgáz belföldi felhasználása.

A gázt elsősorban villamosenergia-termelésre, lakossági fűtésre és ipari folyamatokra használják.

Az unió háztartásainak mintegy 30%-át gázzal fűtik.

Egyensúlytalanság a termelésben

Románia a 27 tagállam közül a legnagyobb földgáztermelő, azonban 0,8%-kal csökkent a termelése. Ez az adat azonban változhat a román Fekete-tengeren épülő új gázvezeték átadásával, amelynek első gázszállítása 2027-re várható.

A 308 kilométeres Tuzla–Podișor vezeték a Neptun Deep projekt része. Ez egy nagyszabású, a román Fekete-tengeren zajló tengeri földgázkitermelés, amely alternatívát kínálhat az orosz gáz helyett olyan országok számára, mint Magyarország és Szlovákia.

A gáztermelés visszaesését tekintve Romániát Hollandia követte, ahol 3,5%-os, majd Németország, ahol 2,3%-os csökkenést regisztráltak.

Ugyanakkor az EU erősen rá van utalva a gázimportra: 2025-ben ellátásának 89%-a az unión kívülről érkezett.

Az unió elsősorban Norvégiából, Algériából, Oroszországból, az Egyesült Királyságból, Azerbajdzsánból és Líbiából importál vezetékes gázt; ez a teljes gázimport 59%-át teszi ki a pán-európai Strategic Perspectives agytröszt adatai szerint.

2027 végére az összes orosz gázimportot betiltják, így próbálva véget vetni az uniónak az orosz energiától való évtizedes függésének.

Tengerparttal nem rendelkező fekvésük miatt Magyarország és Szlovákia ideiglenes mentességet kapott a tilalom alól.

A jogalkotók azonban azzal érvelnek, hogy nem szabad kiskapukat vagy kivételeket engedni, ha valóban ki akarják zárni Moszkva fosszilis tüzelőanyag-exportját az EU energiamixéből.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Mely európai országok a legnagyobb műanyaghulladék-exportőrök?

Európa újra az atomenergia felé fordul?

Hogyan vélekednek az uniós polgárok az éghajlat-politikai intézkedésekről és a vállalati elszámoltathatóságról?