A Deutsche Bahn közölte, hogy szolgáltatásai „lépésről lépésre” indulnak újra, miután egy csaknem három órára leállt a teljes német vasúti közlekedés. A cégvezetés műszaki hibával indokolja a történteket.
Egy kommunikációs rendszer meghibásodása miatt kedd késő esti órákban le kellett állítani Németország teljes vasúti hálózatát, utasok ezreit hagyva vesztegelni az ország számos pontján.
A vonatok az állomásokon rekedtek, az utasok pedig hosszú sorokban álltak az információs pultoknál, miközben azt próbálták kideríteni, hogyan jutnak el oda, ahova indultak.
A legnagyobb országos vasúttársaság, a Deutsche Bahn nem sokkal hajnali 1 óra előtt – csaknem két és fél órával azután, hogy először jelezte a leállást – közölte, hogy a problémát elhárították, és a forgalom „lépésről lépésre” újraindul.
A vállalat közölte, hogy országos probléma lépett fel a GSM-R digitális kommunikációs rendszerrel, amelyet a vasúti hálózat belső kommunikációjára használnak.
Később azt mondták, hogy az okot azonosították, de nem részletezték, pontosan mi történt.
A német Bild lap beszámolója szerint a Deutsche Bahn vezérigazgatója, Evelyn Palla úgy fogalmazott, hogy „egy vészrendszerrel sikerült stabilizálnunk a helyzetet”.
A vasúttársaság a leállás idején közölte, hogy taxi- és szállodautalványokat ad az utasoknak, és ahol csak lehet, állomáson veszteglő vonatokat is rendelkezésre bocsát, hogy az utasok legalább leülhessenek, és elnézést kért a kialakult helyzetért.
Az utasoknak újra kellett tervezniük utazásukat vagy vészforgatókönyveket kellett életbe léptetniük, ami sok feszültséget szült. Sok külföldi arról számolt be, hogy meglepő volt elégedetlen, tanácstalan emberek sokaságába ütközni a pályaudvarokon.
„A kalauz nagyon kedves volt, de csak annyit tudott mondani, hogy »nem tudjuk«” – mesélte Reyna Ghoshal, aki Atlantából érkezett. Hozzátette: „Biztonság kedvéért foglaltunk egy buszt reggel 8 órára, de összességében fogalmunk sincs, mi történik.”
Az elmúlt években egyre gyakoribbá váltak a késésekről és fennakadásokról szóló panaszok a német vasútnál.
Az állami tulajdonú Deutsche Bahn az elmúlt évek alulfinanszírozása után átfogó, de a forgalmat jelentősen zavaró felújításokba kezdett a fővonalakon, hogy javítsa teljesítményét.
A német vasúti rendszer megbízhatónak számít, ritkán fordul elő ilyen méretű leállás, és amikor megtörténik, akkor sem műszaki hiba, hanem inkább az időjárás miatt.
A GSM-R, teljes nevén Global System for Mobile Communications–Railway, olyan hang- és adatátviteli szolgáltatásokat nyújt, amelyek a vasúti üzemeltetéshez szükségesek, például a mozdonyvezetők és az irányítóközpontok közötti kommunikációt biztosítja.
Az Európai Unió Vasúti Ügynöksége szerint a rendszert 2000 óta fokozatosan vezették be egész Európában, egységes szabványként a vasúti üzemeltetéshez.