Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Újra tüntetnek a tanárok Portugáliában

Archív (2023.02.11.): Egy tüntető egy „Professor” feliratú kendőt tart a lisszaboni Avenida da Liberdadén vonuló több tízezer ember között
Archív (2023.02.11.): Egy tüntető „Tanár” feliratú kendőt tart a lisszaboni Avenida da Liberdadén vonuló több tízezer ember között. Szerzői jogok  AP Photo/Armando Franca
Szerzői jogok AP Photo/Armando Franca
Írta: Manuel Ribeiro
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

A kormánytól követelik, hogy nagyobb megbecsülés jusson a pedagógusoknak.

A Tanárok Országos Szakszervezete (Fenprof) szombatra országos tüntetést hirdetett Lisszabonba a közoktatás védelmében.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

A tanárok belefáradtak a PSD-s, Luís Montenegro vezette kormány hallgatásába, amely nem tud megbirkózni az oktatói pályát sújtó „súlyos problémákkal”, például „a pálya leértékelődésével, a túlterheltséggel, a bizonytalan munkaviszonyokkal, a hivatás csökkenő vonzerejével és a nyugdíjba vonulás nehézségeivel”.

Közleményében a Fenprof „egységre és elszántságra” szólít fel „a pedagóguspálya és a közoktatás védelméért folytatott küzdelemben”, mivel a rendszerben „súlyos tanárhiány” tapasztalható. Ez ellentmond az oktatási miniszter az idei tanév elején az Antena 1-nek adott nyilatkozatainak.

„Az oktatási minisztérium adatai szerint több mint 20 ezer tanár nincs állásban.”
Fernando Alexandre
Oktatási miniszter az RTP Antena 1 műsorában

Ugyanebben a 2025 szeptemberi interjúban Fernando Alexandre azt állította, hogy a probléma a tanárok elhelyezésével van, nem pedig a létszámukkal.

2026 márciusában a Fenprof állásfoglalást nyújtott be az Oktatási, Tudományos és Innovációs Minisztériumnak, amely a tanári pálya egyre erősödő leértékelődésére és csökkenő vonzerejére figyelmeztet. A sajtónak nyilatkozva José Feliciano Costa ismét hangsúlyozta a közoktatásban tapasztalható tanárhiányt, amely „a tanév második félévében tovább nőtt az előző év azonos időszakához képest”.

A tanárok bírálják a pedagógus-életpálya statútumának (ECD) felülvizsgálati folyamatát, a kormányt késlekedéssel és a szakszervezeti javaslatok figyelmen kívül hagyásával vádolva.

„A pedagógusok szerint olyan szakpolitikai lépésekre van szükség, amelyek visszaadják a pálya megbecsülését, a karrierpálya olyan felülvizsgálatára, amely növeli annak értékét és vonzerejét az óriási tanárhiány közepette, jobb munkakörülményekre, valamint minőségi jövőre a közoktatás és mindazok számára, akik ott dolgoznak és tanulnak” – írja a Fenprof a közleményben. A szakszervezeti szövetség szerint „sok tanár továbbra is lakóhelyétől távol dolgozik, kimerült, és nem lát esélyt a stabilitásra”.

A most szombaton, május 16-án 15 órára meghirdetett tüntetés egy márciusi, a szakszervezetek és a kormány közötti találkozó nyomán született, miután a kabinet „folyamatosan halogatta az ECD felülvizsgálatáról szóló tárgyalási folyamatot”. Ez késztette a Fenprofot arra, hogy a tanév során több kezdeményezést (találkozókat, plenáris üléseket és iskolai vitákat) szervezzen, amelyek most egy „Nagy Országos Tüntetésben” csúcsosodnak ki Lisszabonban.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Szigorítja digitális piaci szabályozását az EU

Trump szerint cserbenhagyták a NATO-szövetségesek az iráni háborúban

Tizenegy uniós ország a metánszabályok halasztását kéri az energiabiztonság miatt