NewsletterHírlevélEventsEsemények
Loader

Find Us

FlipboardLinkedin
Apple storeGoogle Play store
HIRDETÉS

Kiiktatják a fosszilis tüzelőanyagokat egy svéd régióban

Együttműködésben a The European Commission
 Kiiktatják a fosszilis tüzelőanyagokat egy svéd régióban
Szerzői jogok euronews
Írta: Anne Devineaux
A cikk megosztása
A cikk megosztásaClose Button
Másolja a cikk videójának embed-kódjátCopy to clipboardCopied

A közlekedés szén-dioxid-mentessé tétele is fontos cél a dél-svédországi Skåne régióban.

Dél-Svédországban a Skåne régió városai ugyanezt a célt tűzték ki maguk elé: a fosszilis tüzelőanyagok kiiktatását és a városi szolgáltatásokból származó CO2-kibocsátás csökkentését.

"Meg kell osztanunk a jó megoldásokat. Szükségünk van rá, hogy nyíltan megosszuk, hogy megoldjuk az összes nagy környezeti kihívásunkat" – mondja Magnus Lund klímastratéga, aki Kristianstad önkormányzatánál dolgozik.

A közlekedés szén-dioxid-mentessé tétele a fő cél. A különböző intézkedések egyikeként Lund város önkormányzata innovatív rendszert dolgozott ki az üzleti utazásokhoz. gy foglalási platformon keresztül a városi alkalmazottak egy zöld járművekből álló flottához férhetnek hozzá. Igényeiktől és a megteendő távolságtól függően a rendszer biogázzal és elektromos árammal működő autókat kínál, de mindenekelőtt elektromos vagy hagyományos kerékpárokat.

Elin Dalaryd klímastratéga, Lund önkormányzata:

"A rendszer lényege egyrészt a járműpark optimalizálása, hogy hatékonyabban használhassuk az autókat és a kerékpárokat, másrészt pedig az, hogy az emberek viselkedését a gyaloglás, a kerékpározás és a tömegközlekedés használata felé tereljük, mielőtt az autót választanák."

A projektben hét város vesz részt. Minden területen, a közlekedésnél, a fűtésnél, az építésnél is kezdeményezték, hogy csak zöld energiaforrásokat használjanak. A projekt koordinátora szerint ennek meg is van az eredménye.

"Hét településünkön már 98%-ban fosszilis energiahordozó-mentesek vagyunk, és hét év alatt 73%-kal csökkentettük az üvegházhatású gázok kibocsátását, így ez nagyszerű eredmény" – magyarázza Johannes Elamzon projektvezető.

A projekt teljes költségvetése csaknem 1,6 millió euró, amelynek felét az európai kohéziós politika finanszírozza. A projektben 53 000 önkormányzati alkalmazott vesz részt.

Egy másik kezdeményezés Kristianstadban: ez az önkormányzati teherautó szemetet gyűjt, amelyből saját bioüzemanyagot állítanak elő. A szerves hulladékot ebben a biogázüzemben dolgozzák fel, amely az egyik első Svédországban. Az üzem több mint 20 éve működik, és az önkormányzat tulajdonában van.

Tore Sigurdsson, a biogázüzem vezetője:

"Képesek vagyunk visszaforgatni a kivett energiát. Felhasználhatjuk az önkormányzat buszaihoz és autóihoz, és az anyagban lévő tápanyagokat is kivihetjük a földekre, hogy az új növények számára trágyázzuk".

A biogáz nagy részét bioüzemanyagként használják fel. Egy részét pedig fűtésre is használják. Ez a körforgásos rendszer különösen jól illeszkedik a helyi környezethez.

"Problémánk volt a sok szerves hulladékkal, mivel a településünkön sok mezőgazdasági terület és élelmiszeripar van. Idővel rájöttünk, hogy ezt tiszta energiaforrásként használhatjuk fel. Az innovációhoz hasonlóan mi is problémával kezdtük, és jó megoldásokkal fejeztük be" – összegez Magnus Lund klímastratéga.

A cikk megosztása

kapcsolódó cikkek

A fosszilis tüzelőanyag-ipar elítélésére szólították fel a Royal Society-t akadémikusok

Csökkent a környéken az infarktusok és a sztrókok száma egy amerikai szénerőmű bezárása után

Kisiklott egy tehervonat a Krím-félszigeten