Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Spanyolország: 327 ember halt meg a hőhullám miatt

Egy férfi esernyőt tart a kezében, miközben egy barcelonai tengerpart közelében sétál, 2026. május 27-én, szerdán, Spanyolországban.
Egy férfi esernyőt tart a kezében, miközben Barcelona egyik strandja közelében sétál, Spanyolországban, 2026. május 27-én, szerdán. Szerzői jogok  AP Photo/Emilio Morenatti
Szerzői jogok AP Photo/Emilio Morenatti
Írta: Marta Iraola Iribarren
Közzétéve: A legfrissebb fejlemények
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

Európát példátlan hőhullám sújtja, a rekordmagas hőmérsékletek a kontinens nagy részén várhatóan még további két hétig kitartanak.

A Spanyolországot sújtó hőhullám június 21. óta 327 halálos áldozatot követelt a Carlos III spanyol egészségügyi intézet adatai szerint.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

Az országban rekordokat döntött a júniusi hőmérséklet, a hőhullám idején több országos és helyi rekord is megdőlt.

A spanyol országos meteorológiai szolgálat (AEMET) szerint a hőhullám csütörtökön véget ért.

Az 1950-ig visszanyúló spanyol országos hőmérsékleti adatsorok alapján június 23-a volt a valaha mért legforróbb júniusi nap, 22-e pedig a második legforróbb.

A legsúlyosabb anomáliákat Észak-Spanyolországban mérték, ahol a bilbaói repülőtér nappali maximum- és éjszakai minimumhőmérsékletben is új rekordokat döntött.

Amióta május közepén megkezdődött Spanyolország éves hőfigyelési szezonja, a Carlos III Intézet 611, a hőmérsékletnek tulajdonított halálesetet regisztrált.

Még két hét hőhullám várható

A következő két hétben Nyugat-, Közép- és Dél-Európa nagy részét érinti majd a hőhullám az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) szerint.

A jelenlegi előrejelzések szerint a forróság középpontja várhatóan tovább tolódik a Balkán felé, közölte csütörtökön az ENSZ szakügynöksége.

„A hosszan tartó, több napon át fennálló hőhatás, különösen akkor, ha éjszaka sem csökken jelentősen a hőmérséklet, azt jelenti, hogy a szervezet már eleve fokozott terhelés alatt kezdi az újabb napot” – mondta Lachlan McIver, a WHO–WMO Éghajlat és Egészség Közös Iroda egészségügyi tanácsadója.

Az idősek, a kisgyermekek, a várandós nők, a szabadban dolgozók és a krónikus betegségben élők különösen érzékenyek a magas hőmérsékletre, de McIver figyelmeztetett: a „hőstressz” bárkinél jelentkezhet, ha a hőmérséklet elég magas, elég hosszú ideig.

Szélsőséges hőmérsékletek sújtják Európát

Nyugat-Európa-szerte szélsőséges hőhullámokkal néznek szembe az országok.

Franciaország történetének legforróbb napját kedden, június 24-én jegyezte fel, amikor az átlaghőmérséklet első ízben haladta meg a 24 órára vetítve a 30 °C-ot. Az országban az elmúlt héten 40 ember fulladt vízbe, miközben folyókban és más vizekben próbáltak felfrissülni.

A WMO szerint a nyugat-franciaországi Palluau városában 43,8 °C-ig emelkedett a hőmérséklet.

Belgium szerdától hőségriadót rendelt el, mivel a következő napokban tovább erősödhet a hőhullám a Belga Királyi Meteorológiai Intézet előrejelzése szerint.

A német országos meteorológiai szolgálat kiterjedt vörös riasztást adott ki, többek között Berlinre, Bonnra, Frankfurt am Mainra és Kölnre. Svájcban Genf, Bázel és Zürich is vörös riasztás alatt állt.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Miért lesz mindenki ingerült a hőségben?

A francia áramszolgáltató 80 millió eurót fordít iskolák és óvodák hűtésére

Golden Players: a kosárlabda nem ismer kort, Olaszország készül a FIBA Masters-vb-re