Minden világbajnoki meccset megszakítanak az új, ütemezett „ivószünetek” miatt, amit a közönség füttyel fogad. Mi áll az intézkedés mögött, és miért ennyire vitatott?
A világbajnokságon eddig bőven akadtak örömteli pillanatok, de a botrányok sora is figyelemre méltó.
A lelátókat takarító japán szurkolóktól a skót ételek iránti kéréseken át egészen Erling Haaland „aranyemberként” emlegetett szerepléséig számos pillanat tette izgalmassá a tornát. A felháborodás kereszttüzében azonban leginkább Gianni Infantino FIFA-elnök áll.
Ő megvédte a csillagászati jegyárakat, amelyek sokak szemében elitista kiváltságként tüntetik fel a tornát; kétségek merültek fel a FIFA állítólagos politikai semlegességével kapcsolatban is, amikor Infantino átadta a FIFA első békedíját Donald Trumpnak. Emellett naponta két mérkőzésre is magángéppel utazik, tovább növelve annak az eseménynek az ökológiai lábnyomát, amelyet a New Weather Institute (forrás: angol) „minden idők legszennyezőbb rendezvényének” nevezett...
Ezután jött az érzéketlen tanácsa, miszerint mindenki „should chill” amiatt, hogy a szomáliai játékvezetőt, Omar Artant nem engedték be az Egyesült Államokba, majd a friss bejelentés, hogy a világbajnoki trófeát a döntőben, július 19-én maga Donald Trump adja át a győztesnek... A botrányok tovább gyűrűznek, a lista szinte végtelen.
A legtöbb szurkolónál mégis sok vitát kiváltó „ivószünetek” verték ki a biztosítékot.
Feltűnhetett, hogy az idei mérkőzéseken félidőnként kötelező játékmegszakításokat vezettek be. A döntést a játékosok egészségének védelmével indokolták, de ez a magyarázat korántsem győzött meg mindenkit.
Kétségtelen, hogy a játékosok egészségének védelme a magas hőmérsékletben kiemelten fontos, sokan azonban úgy vélik, hogy a négynegyedes, inkább az amerikai sportokra jellemző felosztásra semmi szükség ott, ahol a stadionok többsége fedett és légkondicionált.
A szüneteket hangos füttykoncert fogadja, és ez egyre általánosabb jelenség; nemcsak a szurkolókat idegesítik ezek a megszakítások. A játékosok és az edzők is bírálják, hogy az új rendszer mennyire átalakítja a mérkőzések dinamikáját.
A holland válogatott védője, Virgil van Dijk a június 14-én, az arlingtoni, légkondicionált AT&T Stadionban játszott, Japán elleni 2–2-es döntetlen után bírálta az ivószünetek bevezetését.
„Az ivószünetek elég furcsák, mert gyakorlatilag az összes meccset néztem eddig, és ilyenkor mindig reklámra vágnak be, ami... Nem igazán tetszik” – mondta van Dijk. „Szerintem a semleges tévénézőknek sem jó. Ha tényleg nagyon meleg van, akkor nyilván indokolt bevezetni őket. De szerintem meccsről meccsre, külön-külön kellene megvizsgálni, szükség van‑e rájuk. Azt hiszem, erről már így is eleget mondtam.”
Marcelo Bielsa, Uruguay szövetségi kapitánya a június 21-i Uruguay–Zöld-foki-szigetek mérkőzés előtt bírálta az ivószüneteket, mondván: „Az általános vélekedés szerint az, hogy két helyett négy játékrészben játszunk, alapjaiban változtatja meg azt a kulturálisan kialakult felfogást, ahogyan a futballt értelmezzük. Véleményem szerint semmit nem ad hozzá, viszont nagyon sokat elvesz.”
Az angol válogatott szövetségi kapitánya, Thomas Tuchel is elismerte, hogy nem rajong az ivószünetekért. „Úgy érzem, sokkal jobban megszakítja és megváltoztatja egy futballmérkőzés jellegét, mint gondoltam. Korábban is voltak ivószünetek, amikor tényleg, de tényleg nagyon meleg volt, és szükség volt rájuk, de akkor rövidebbek voltak. Most gyakorlatilag négy negyedre törik a meccset. Szerintem ez a vártnál jobban megváltoztatja a mérkőzés karakterét.”
„Összességében úgy vagyok vele, hogy jobban szeretem a futballt, ha egy félidő egyben zajlik, mert így tud lendületet venni a játék” – tette hozzá. „Nehéz felépíteni a lendületet, és nehéz megtartani is, ha közben szünetek szakítják meg a meccset.”
Az amerikai női válogatott szövetségi kapitánya, Emma Hayes – aki a torna idején szakértőként dolgozik a brit ITV csatornánál – úgy véli, az ivószünetek időzítése kétélű fegyver lehet.
„Az a csapat jár vele jól, amelyik épp elveszíti a lendületét – ezért hívom én ezeket lendületszüneteknek” – mondta. „Ha fölényben játszik egy csapat, nem akarja. Ha vesztésre áll, igen.”
A FIFA azzal indokolja, hogy az ivószüneteket az aktuális hőmérséklettől függetlenül mind a 104 mérkőzésen alkalmazzák, hogy így biztosítható az egységesség a torna egészében.
Sokan viszont számon kérik Infantinót a szerintük a kötelező ivószünetek mögött meghúzódó anyagi motivációk miatt. A kritikusok szerint mindez nem más, mint alattomos kísérlet a reklámok plusz beillesztésére.
Valóban, minden alkalommal, amikor a játékvezető a félidők 22. percében lefújja a játékot, az otthon ülő nézők vagy osztott képernyőt kapnak, vagy teljes egészében reklámokra vált a közvetítés.
Vagyis egy szemérmetlen pénzlehúzási akcióról van szó?
Infantino ragaszkodik ahhoz, hogy nem erről van szó, és azt állítja: a FIFA egy fillérrel sem keres többet amiatt, hogy a csatornák reklámokra váltanak.
„A FIFA-nak ebből nincs többletbevétele, hiszen az összes kereskedelmi megállapodást jó előre aláírtuk” – mondta. „Számunkra ez nem pénzügyi kérdés, kizárólag sportszakmai.”
Ennek ellenére a fújolás nem csitul, a szurkolók elégedetlenek, és egyre többen hívják fel a figyelmet arra, hogy a szünetek újabb reklámfelületeket nyitottak meg a műsorszolgáltatók számára.
„Felesleges kapitalizmus”, „arcátlan játszammegszakítás a nagyobb reklámbevételért”, „még egy ok, hogy utáljuk Infantinót és a futball elüzletiesítését” – ilyen és ehhez hasonló, széles körben megosztott kommentek árasztják el az internetet, és kevesen hisznek Infantino mentegetőzésének a növekvő kritikák közepette.
Alább néhány reakció látható:
A bírálatok ellenére a FIFA jelenlegi vezetője közölte, hogy a szövetség megfontolja az ivószünetek megtartását a jövőbeli világbajnokságokon is. És ha – minden bizonnyal – a folytatás mellett döntenek, nem árt észben tartani, hogy a közvetítési jogokért versengő tévétársaságok már most tűkön ülve várják ezeket az új élő reklámfelületeket...
A futballszurkolók számára viszont jóval biztatóbb az UEFA reakciója.
Az európai szövetség egyértelművé tette, hogy nem vezet be ivószüneteket: megerősítette, hogy sem a Bajnokok Ligájában, sem a 2028-as Európa-bajnokságon nem tervez eltérni a hagyományos, megszakítás nélküli két félidőtől.
Addig is, legalább néhányan igyekeznek poént csinálni az egészből:
A 2026-os labdarúgó-világbajnokság (és a hozzá kapcsolódó reklámszünetek) július 19-ig tart az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban.