„Csak még néhány hétig leszek elnök, aztán lemondok” – mondja Vučić híveinek a kormánypárti belgrádi nagygyűlésen. Második, egyben utolsó mandátuma 2027 közepe táján jár le.
Aleksandar Vučić szerb elnök szombaton bejelentette, hogy a következő hetekben lemond, és előrehozott elnöki és parlamenti választások kiírását kezdeményezte.
„Már csak néhány hétig leszek elnök, aztán lemondok” – mondta Vučić híveinek egy belgrádi nagygyűlésen. Második, egyben utolsó elnöki mandátuma eredetileg 2027 közepén járt volna le.
A bejelentés másfél évnyi, diákok által szervezett tiltakozáshullámot követően hangzott el; a demonstrációkat az észak-szerbiai Újvidéken egy vasútállomás perontetőjének beomlása váltotta ki, amelyben 16 ember vesztette életét.
A tüntetők előrehozott választásokat követelnek.
Vučić mostani bejelentése összecseng korábbi nyilatkozataival, amelyekben lehetséges lemondásáról beszélt, miközben az a pletyka járja, hogy megpróbálhat ismét miniszterelnök lenni – ezt a tisztséget 2014 és 2017 között már betöltötte.
Közölte, hogy segíti pártját, a Szerb Haladó Pártot abban, hogy győzelmet arasson a közelgő szavazásokon, köztük az eredetileg jövőre esedékes, most előrehozott parlamenti választáson.
Nem pontosította, mikor nyújtja be lemondását, és azt sem, mikor oszlatják fel a parlamentet, ami elengedhetetlen feltétele az előrehozott parlamenti választások megtartásának.