Władysław Kosiniak-Kamysz védelmi miniszter azt mondta, hogy a szerződést június 29-én Gdyniában írják alá. A jelenleg egyetlen szovjet tengeralattjáróval rendelkező Lengyelország most három csúcstechnológiás svéd dízelesbe fektet be.
Egy nagyszabású védelmi megállapodás keretében Lengyelország három tengeralattjárót vásárol Svédországtól, jelentette be a lengyel védelmi miniszter. Władysław Kosiniak-Kamysz azt is elmondta, hogy a szerződést június 29-én tervezik aláírni a svédekkel.
A szóban forgó tengeralattjáró-osztály, a Saab A26 Blekinge az egyik legmodernebb nem nukleáris (dízel-elektromos) típus Európában. A technológia olyannyira új, hogy most építik az első darabokat a svéd haditengerészetnek; az első modellek átadása 2027–2028-ban várható. A tengeralattjárókat a Saab-Kockums hajógyár gyártja. A három egység költségét 10 milliárd zlotyra becsülik.
A szakértők körében jó hírnevük van az A-26-osoknak, különösen a Balti-tengerre optimalizált képességeik miatt. Emiatt kellenek a lengyel haditengerészetnek is. 66,1 méter hosszúak, 6,75 méter szélesek, felszíni vízkiszorításuk 1925 tonna. Fegyverzetük 533 milliméteres torpedovetőcsöveket és egy dokkot foglal magában, amely többek között pilóta nélküli víz alatti járművek bevetését vagy különleges műveleti katonák szállítását teszi lehetővé. Önállóan 45 napig képesek a tengeren tartózkodni, személyzetük általában 17–26 főből áll, de további utasokat is képesek felvenni.
Lengyelország jelenleg mindössze egyetlen működőképes tengeralattjáróval rendelkezik, ami egy 1985-ben épített szovjet eredetű ORP Orzeł. Ez a tengeralattjáró 72,6 méter hosszú, felszíni vízkiszorítása 2460 tonna. A tengeralattjáró az elmúlt években többször javításra szorult. Kivonásával Lengyelország elveszítené egyetlen víz alatti hadi képességét.
A mostani beszerzés az „Orka-program” révén valósul meg, amit bár már az 1990-es években felvetettek, politikai és pénzügyi okokból évtizedeken át halogattak. Kosiniak-Kamysz közleménye szerint a mostani egy „30 éve várt szerződés”, ami végre lezárja a lengyel haditengerészet egyik leghosszabb ideje húzódó beszerzési programját.
A védelmi miniszter szerint a szerződés a három új tengeralattjáró ügyénél sokkal többet jelent: tartogat a lengyel haditengerészet számára személyzeti kiképzést és technológiai együttműködést is. A megállapodás értelmében Lengyelország már a jövő évben megkap egy átmeneti (gap filler) tengeralattjárót, amely a legénység kiképzésére és a műveleti képességek fenntartására szolgál addig, amíg a fő megrendelést teljesítik. Az első, nem csupán kiképzési célú tengeralattjáró 2030-ig érkezhet meg Lengyelországba.