A szlovák kormányfő úgy tűnik, hogy nem hallgatta tovább Magyar Péter Nemzeti összetartozás napján elmondott beszédét. Az ugyanis így folytatódik: jó viszonyra van szükségünk a minket körülvevő országokkal. Az utóbbi években azonban megszakadt a viszonyunk legfontosabb partnereinkkel a V4-ekkel.
"A kemény szavak nem segítenek, csak növelik a feszültséget" - így reagált a szlovák kormányfő arra, hogy Magyar Péter a csütörtöki trianoni megemlékezésen azt mondta: "Magyarország valószínűleg az egyetlen olyan ország a világon, amely saját magával szomszédos."
Fico figyelmét elkerülte, hogy már jóval Magyar Péter előtt ilyen megfogalmazások évtizedek óta többször is elhangzottak a hazai közbeszédben, így nem valamiféle újdonságról vagy aktuális politikai nyilatkozatról, hanem egy történelmi realitásról van szó.
Emlékezetes, hogy már néhai Antall József miniszterelnök is "lélekben" 15 millió magyar miniszterelnökének nevezte magát, de ez nem jelentett bármiféle politikai követelést a szomszédainkkal szemben.
Orbán Viktor (Fico politikai szövetségese) 2016-os évértékelő beszédében hivatkozott a történelmi helyzetre, ismert fordulatként azonosítva: „És ismerjük persze a szakállas viccet is, miszerint Magyarország az egyetlen ország a világon, amely saját magával határos, ráadásul köröskörül.” Ugyanezt a kifejezést később Lázár János kancelláriaminiszter is megismételte. A metaforát az évek során több újságíró, művész, politológus is használta.
Robert Fico a Twitteren azt írta:
Fico három pontba szedve fejtette ki, hogy mi volt a baja Magyar Péter ünnepi beszédével. A harmadikkal pedig kifejezetten az agresszor Oroszországot mentegette. Véleménye szerint egyre több uniós tagállam és befektető próbál közeledni Moszkvához, hogy amikor véget ér a háború, ők lehessenek az elsők, akik visszalépnek az orosz piacra.
Magyar Péter Kossuth téren elmondott szavait Juráj Blanár, szlovák külügyminiszter is kritizálta a Facebookon, abszurdnak és történelemtagadónak nevezve a beszédet:
A szlovák diplomácia vezetője rámutatott: ha Magyar Péter valóban fel szeretné támasztani a V4 együttműködést, akkor a jövőben jobb lenne tartózkodnia az ilyen kijelentésektől.