Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Kivételes állapotban: második világháborús rohamlöveget találtak

A kiemelés után a StuG III-at felrakják a szállítójárműre.
A kiemelés után a StuG III-at felrakják a szállítójárműre. Szerzői jogok  A. Hüser/Archäologische Denkmalpflege Landkreis Cuxhaven
Szerzői jogok A. Hüser/Archäologische Denkmalpflege Landkreis Cuxhaven
Írta: Nela Heidner
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

Építési munkák közben a Nordholz tengeri repülőtéren váratlan leletre bukkantak: a földből egy csaknem épen maradt, 29 tonnás StuG III rohamlöveg került elő, amely 80 évig rejtőzött a homokban.

A Szövetségi Ingatlanügynökség tájékoztatása szerint az ilyen jellegű leletek esetében többnyire csak elszórt maradványokat vagy járműalkatrészeket találnak. Ezúttal azonban a munkások egy szinte teljes épségben megmaradt rohamlövegbe botlottak – a második világháború utolsó hónapjaiból származó, ritka emlék Északnyugat-Németországból.

HIRDETÉS
HIRDETÉS
Német Sturmgeschütz III új állásba tart a francia Földközi-tenger partján, 1943. október 2-án. (AP-fotó)
Német Sturmgeschütz III új állásba tart a francia Földközi-tenger partján, 1943. október 2-án. (AP-fotó) AP Foto

A most előkerült jármű egy StuG III típusú rohamlöveg, a Wehrmacht egyik legnagyobb számban gyártott lánctalpas harcjárműve. A hagyományos harckocsikkal ellentétben nem rendelkezett forgatható toronnyal: az ágyút fixen előre irányították, így célzáskor mindig az egész járművet kellett elmozdítani.

A Rheinmetall fegyvergyár akkoriban több mint 9300 darabot készített ebből a típusból, amely rendkívül népszerűnek számított. A gyártás egészen a háború utolsó heteiben is folyt, és csak 1945 áprilisában fejeződött be. A rohamlövegeket elsősorban ellenséges harckocsik megsemmisítésére vetették be.

Az előkerült jármű egy Nordholzban állomásozó dandárhoz tartozott, amelyet túlnyomórészt Franciaországban vetettek be. Egyelőre nem bizonyítható egyértelműen, hogy maga a rohamlöveg is harcolt-e ott. A szakértők szerint azonban hosszabb ideig volt frontszolgálatban, erre utal legalább 17 fehér jelzés a lövegcsövön. Az archeológusok közlése szerint ilyen jelöléseket feltehetően minden egyes megsemmisített ellenséges harckocsi után festettek fel.

„Nyomasztóan szűk”

A járművet gond nélkül ki lehet nyitni – mondta a dpa hírügynökségnek Andreas Hüser régész. „A belső tér látványa nagyon hatásos.” A vezetőülés épségben megmaradt, akárcsak az ágyú kezelőszerkezetei. „Valóban nyomasztóan szűk.”

Pillantás a Nordholzban felfedezett StuG III belsejébe
Pillantás a Nordholzban felfedezett StuG III belsejébe A. Hüser/Archäologische Denkmalpflege Landkreis Cuxhaven

A rohamlöveg személyzete négy katonából állt. A vezető a jármű elejében foglalt helyet, egy másik katona kezelte az ágyút. A parancsnok irányította a bevetést és adta ki a tűzparancsot, míg a negyedik ember feladata az volt, hogy újratöltse a fegyvert.

A régészek véleménye szerint a rohamlöveget nem sokkal a háború vége után az összegyűjtött hadianyaggal együtt ásták el a szövetségesek. A feltárás során lőszer-maradványok és kisebb gránátszilánkok is felszínre kerültek.

Mivel a jármű egy lejtő peremén, száraz homokban feküdt, szokatlanul jó állapotban maradt fenn. Több ponton még láthatók az eredeti álcafestés maradványai, és a futómű egyes részei a földben töltött évtizedek ellenére szinte sértetlennek tűnnek.

A rohamlöveget augusztusban tervezik átszállítani a Lüneburger Heide területén fekvő Munsterbe, ahol szakértők konzerválják és restaurálják. Ezt követően a Bundeswehr drezdai Hadtörténeti Múzeumának adják át, ahol a nagyközönség is megtekintheti.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Floptropica: Mit tud a Z generáció kedvenc országáról?

Franciaországban mutatják be az újonnan felfedezett Mozart-kottát

Telefonmentes lesz az Edinburgh-i Nemzetközi Fesztivál