Az Iráni Forradalmi Gárda szerint a hétvégi amerikai csapások megsértették a megállapodást, és „megsemmisítő választ” ígért, miközben tudósítók Hormuz felé tartó utántöltő gépeket láttak.
Az Egyesült Államok és Irán között a háború lezárásáról folyó tárgyalások vasárnap súlyos, további nyomás alá kerültek, miután az Iráni Forradalmi Gárda (IRGC) bejelentette, hogy Washington az előző két napban végrehajtott csapásaival „megsértette az iszlámábádi egyetértési megállapodás 1. cikkét”, és hogy ez „minden folyamat teljes leállásához” fog vezetni.
„Mostantól a szabályokat megszegő hajókkal a korábbinál is keményebben bánunk, és megsemmisítő válaszra számíthatnak” – tette hozzá az IRGC az iráni állami médiában közzétett közleményében.
A hétvégi eszkaláció közvetlen kiváltó oka az a dróntámadás volt, amelyet az Egyesült Államok szombaton Iránnak tulajdonított a Panama zászlaja alatt hajózó M/T Kiku nyersolajszállító tanker ellen, amely az Egyesült Arab Emírségekben található Fudzsejra kikötője felé tartott.
Az Egyesült Államok Középső Parancsnoksága (CENTCOM) válaszul tíz iráni katonai célpontot támadott a Hormuzi-szorosban és annak térségében, köztük megfigyelő infrastruktúrát, légvédelmi állásokat, drónraktárakat és aknarakó képességeket.
Teherán ezt követően ballisztikus rakétákat és drónokat indított a bahreini Szalman kikötőben lévő, az amerikai ötödik flotta parancsnokságának otthont adó támaszpont, valamint a kuvaiti Ali Al Salem légibázis ellen. Bahrein belügyminisztériuma közölte, hogy az iráni csapások megrongáltak egy lakóépületet a Bahrein nemzetközi repülőtér közelében. Halálos áldozatokról nem érkezett jelentés.
A vasárnap este a Hormuzi-szoros felett tapasztalt intenzív amerikai katonai légi tevékenység arra utalt, hogy az Egyesült Államok a szombati amerikai csapások után újabb, iráni katonai létesítmények elleni támadáshullámra készül, ami további eszkalációt vetített előre, és próbára teszi a törékeny amerikai–iráni tűzszünetet, valamint a háborút lezáró keretmegállapodásról zajló tárgyalásokat.
A Dohában tartózkodó Euronews-tudósítók vasárnap este megfigyelték, amint az amerikai légierő Boeing KC-135R Stratotanker légi utántöltő repülőgépei felszálltak a katari fővárosból, és csatlakoztak azokhoz az amerikai katonai repülőgépekhez, amelyek a Hormuzi-szoros közelében a Perzsa-öböl térségében köröztek – ezt a Flightradar24 légiforgalmat követő portál adatai is mutatták.
Repülési mintázatuk hasonlított az Egyesült Államok szombat éjjeli, iráni célpontok elleni légicsapásainak útvonalára.
Az USA nem marad tétlen – figyelmeztet az ENSZ-nagykövet
A kölcsönös csapásváltás tovább megkérdőjelezte a két fél között zajló tárgyalások jövőjét; a The Wall Street Journal egy, az ügyet ismerő forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy vasárnapra a tárgyalások gyakorlatilag megtorpantak.
Mike Waltz, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete vasárnap délután közölte: „Ha az iráni rezsim akár egy pillanatra is azt hiszi, hogy Trump elnök karba tett kézzel fogja nézni, amint Irán válasz nélkül támadja a nemzetközi hajózást vagy a bázisainkat, akkor súlyosan téved.”
A Fox News Sunday számára adott interjúban az amerikai nagykövet úgy fogalmazott, hogy Washington „szükség esetén katonai eszközökkel továbbra is le fogja rombolni azokat az infrastruktúrákat”, amelyeket Irán „egy nemzetközi vízi útvonal illegális ellenőrzésére” használ.
„Ne gondolják egy pillanatra sem, hogy Donald Trump elnök nem fog minden lehetőséget nyitva hagyni, hogy elérjük – nemcsak a saját, hanem az egész világ célját –, hogy Irán soha ne jusson nukleáris fegyverhez” – mondta Waltz.
Waltz hozzátette, hogy az amerikai–iráni tárgyalások vasárnap délutánig még folytak, és hogy Trump „mindig esélyt ad a diplomáciának”, ugyanakkor figyelmeztetett: „az elnök türelme nem tart örökké”.
Az IRGC szóvivője, Hossein Mohebi vasárnap úgy reagált, hogy „minden egyes alkalommal, amikor az ellenség megszegi a megállapodásokat vagy a tűzszünetet, a korábbinál is súlyosabb választ fog kapni”, hozzátéve, hogy Washington „álságos és megbízhatatlan”.
Abbasz Aragcsi iráni külügyminiszter bagdadi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a szoros a következő 30 napban Irán teljes felügyelete alatt marad, és hogy a keretmegállapodás értelmében a vízi útvonal igazgatásáért kizárólag Teherán felel. Az iráni állami televízió kijelölt biztonságos áthaladási útvonalakat jelentett be: a befelé tartó hajókat a Hormuz-szigettől délre, a kifelé tartókat pedig a Larak-szigettől délre irányították.
A brit haditengerészet UKMTO néven ismert tengeri kereskedelmi műveleti központja ezzel párhuzamosan a Hormuzi-szorosban a fenyegetettségi szintet „mérsékeltről” „jelentősre” emelte az általa „kereskedelmi hajók elleni támadásoknak” nevezett incidensek nyomán, és felhívta a hajósok figyelmét arra, hogy aknákra és folyamatban lévő haditengerészeti aknamentesítési műveletekre számítsanak.
Az ajatollah „háborús bűnökkel” vádolja Washingtont
Közben vasárnap egy közlemény – amely állítólag Modzstaba Hamenei iráni ajatollahtól származik – azt követelte, hogy az amerikai és az izraeli vezetőket állítsák bíróság elé az általa „háborús bűnöknek” nevezett cselekmények miatt.
A közlemény szerint az „internacionális bűnözőket, a globális, arrogáns hatalmakat és az agresszorokat” hazai és nemzetközi bíróságok előtt kell felelősségre vonni az irániakra „rákényszerített háborúkért”, felsorolva „a gyerekek meggyilkolását és a Minábban és Lamerdban elkövetett háborús bűnöket”, valamint egyéb „károkat”.
Modzstaba Hameneit nem látták nyilvánosan a háború február 28-i kezdeti rakétacsapásai óta, amikor apja, a néhai Ali Hamenei ajatollah életét vesztette a Teherán elleni támadásokban.
A fiatalabb Hamenei azóta csak írásos üzenetekben szólt a nemzethez, amelyeket az állami televízió olvas fel. Tartózkodási helye és egészségi állapota továbbra is ismeretlen.
Az újabb kölcsönös csapások és Teherán hajthatatlan fellépése a Hormuzi-szoros feletti ellenőrzés ügyében jelentős nyomást gyakorolnak a tűzszüneti keretmegállapodásra. A jelek szerint ugyanakkor mindkét fél igyekszik visszafogni katonai szerepvállalásának mértékét, miközben a tárgyalások folytatódnak.
Szintén vasárnap Modzstaba Hamenei tanácsadója, Mohammad Mokhber arra figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy a Hormuzi-szoros feletti ellenőrzés bármilyen kísérlete „hiba” lenne.
„Az egyetértési megállapodás legutóbbi változatának sárba tiprása és a konfrontatív hozzáálláshoz való visszatérés csak tovább erősíti eltökéltségünket, hogy szilárdan kiálljunk” – fogalmazott Mokhber.
„Amíg a Hormuzi-szoros vitathatatlanul a mi ellenőrzésünk alatt marad, az Egyesült Államok hegemón törekvései a térségben nem fognak megvalósulni” – tette hozzá.
Egy vasárnapi fejleményként Katar belügyminisztériuma közleményben jelentette be, hogy egy katari állampolgár életét vesztette egy tengeri incidensben, miután „a térségben zajló katonai műveletek során keletkezett repeszek okozta sérüléseket szenvedett”.
„Egy arab lakos megsérült”, őt kórházba szállították, a minisztérium pedig „a sérült mielőbbi felépüléséért imádkozik” – tették hozzá.
Szombaton az amerikai haditengerészet Közös Tengeri Információs Központja bejelentette, hogy a Hormuzi-szorosban, az ománi partok közelében kiszélesítette a hajózási útvonalat, lehetővé téve a forgalom növekedését mindkét irányban, közvetlen kihívást intézve Irán kizárólagos hajózási jogosultságra vonatkozó igényével szemben.