A brit hadsereg közlése szerint egy teherhajó, amely az ENSZ által támogatott új ománi útvonalon haladt, találatot kapott a hídján, órákkal azután, hogy az IRGC arra figyelmeztetett: az iráni engedély nélküli áthaladások „illegálisnak” minősülnek.
Egy, az ENSZ támogatásával Omán által kijelölt új útvonalon a Hormuzi-szoroson áthaladó teherszállító hajót csütörtökön találat érte, amely megrongálta a hajóhídat, de nem történt személyi sérülés, és környezeti kár sem keletkezett – közölte a brit hadsereg.
A hajót Omán partjaitól 7,5 tengeri mérföldre érte a lövedék, miután az iráni Forradalmi Gárda aznap korábban azzal fenyegette meg a szoroson áthaladó hajókat, hogy Teherán engedélye nélkül ne közlekedjenek ott.
A közösségi médiában megjelent egy, a hajóhídon készült felvétel, amely állítólag a Forradalmi Gárda haditengerészetének rádióüzenetét rögzíti: ebben arra figyelmeztetnek, hogy csak az iráni engedéllyel rendelkező hajók haladhatnak át.
„Áthaladás csak a Forradalmi Gárda engedélyével, a kijelölt útvonalakon. Engedély nélkül, kikapcsolt AIS-szel vagy az útvonalról letérve ön viseli a következményeket” – hangzott el állítólag az üzenetben.
Hajózási adatok szerint a támadás előtt megugrott a Hormuzi-szoroson átkelő hajók száma azon az új útvonalon, amelyet Omán szerdán jelentett be az ENSZ egyik szakosított szerve, a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet közreműködésével.
Az adatok szerint az ománi útvonalon 70 átkelést regisztráltak, miközben Irán az útvonalat használó hajókat fenyegette.
A Stoic Warrior nevű tartályhajó vezetésével olajszállító tankerek hajóztak végig az Egyesült Arab Emírségek, majd Omán partjai mentén csütörtök hajnalban, Omán Muszandam-félszigete mellett viszonylag közel a parthoz haladva.
Az útvonaltól északra, a szoros közepén egy hajózási folyosó húzódik, amelyen a háború előtt szabadon közlekedtek a hajók, a világ kőolaj- és földgázszállításának mintegy egyötödét bonyolítva.
Bár az elmúlt időszakban néhány hajót amerikai katonai támogatással sikerült kivezetni a szorosból, az ENSZ-ügynökség kezdeményezése a legújabb kísérlet a bennrekedt hajók kiszabadítására.
A Maersk hajózási társaság közölte, hogy csütörtökön sikerült kijuttatniuk a szorosból a Maersk Baltimore nevű konténerszállító hajót és egy másik, bérelt hajót is.
„A lehetőséget megragadó szereplők – és van belőlük bőven –, akiket a kisebb, vagy legalábbis kisebbnek érzékelt áthaladási kockázat felbátorított, most már elkezdték ledolgozni a bennrekedt szállítmányok torlódását” – mondta Richard Meade, a Lloyd’s List főszerkesztője.
A Forradalmi Gárda haditengerészeti ágának parancsnoksága – feltehetően az új útvonalra és a megnövekedett hajóforgalomra reagálva – csütörtökön figyelmeztetést adott ki, amelyet az állami IRNA hírügynökség közölt.
Közleményük szerint az új útvonalat anélkül jelölték ki, hogy erről értesítették vagy egyeztettek volna Iránnal, amit „elfogadhatatlannak és rendkívül veszélyesnek” neveztek.
„A Hormuzi-szoroson való áthaladásnak egyetlen engedélyezett útvonala van: az, amelyet az Iráni Iszlám Köztársaság kijelölt” – közölte az iráni haderő. „Az ettől eltérő útvonalakon zajló hajóforgalom rendkívül veszélyes és tilos.”
„A szabálysértőkkel szemben intézkedünk” – tették hozzá, részletek nélkül.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a hat államot tömörítő Öböl-menti Együttműködési Tanács külügyminisztereivel találkozott, hogy biztosítsa őket: érdekeiket bármilyen Iránnal kötendő megállapodásban védelem illeti meg.
Újságíróknak azt mondta, hogy az Egyesült Államok és öböl menti szövetségesei gondoskodnak róla, hogy a szoroson áthaladó hajókra ne számítsanak fel díjakat, és Washington célja az is, hogy az ománi útvonal nyitva maradjon az áthaladás előtt.
„Ha ez leáll, akkor problémánk lesz” – fogalmazott Rubio.
Bahrain külügyminisztere, Abdullatif bin Rashid al-Zayani megköszönte az Egyesült Államok támogatását, mondván, hogy a megállapodásnak köszönhetően „ma már reménysugár látszik a régiónk számára”, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy „életbevágóan fontos, hogy Irán tartsa magát vállalásaihoz”.