Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

A brit tengerészeti hatóság emelta a Hormuzi-szoros veszélyszintjét a tankereket ért támadások után

Egy férfi a part mentén egy horgászbot mellett áll, miközben teher- és kereskedelmi hajók látszanak a Hormuzi-szorosban Bandar Abbasnál, Iránban, 2026. június 17-én, szerdán.
Egy férfi horgászbotja mellett áll a parton, miközben teherszállító és kereskedelmi hajók látszanak a Hormuzi-szorosban Bandar Abbász előtt, Iránban, 2026. június 17-én. Szerzői jogok  AP photo
Szerzői jogok AP photo
Írta: Nathan Rennolds
Közzétéve: A legfrissebb fejlemények
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

Mindez azt követően, hogy az amerikai hadsereg csapásokat mért Iránra, válaszul a Teherán által, a szorosban hajók ellen végrehajtott dróntámadásokra.

A UKMTO hajózási ügynökség szombaton „jelentősre” emelte a Hormuzi-szorosra vonatkozó fenyegetettségi szintet, miután kereskedelmi hajókat értek támadások a hajózási útvonalon.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

Az ügynökség korábban közölte, hogy a Master of Tanker nevű tartályhajó jelentése szerint „azonosítatlan lövedék” találta el a szorosban.

A tájékoztatás szerint a hajó hídja megsérült, de a legénységről azt jelentették, hogy biztonságban van.

„Jelenleg nem érkezett jelentés környezeti kárról” – tették hozzá.

A UKMTO figyelmeztette a tengerészeket, hogy tengeri aknák lehetnek a Hormuzi-szorosban, amely a világ egyik legforgalmasabb energiaszállítási szűk keresztmetszete, és közölte, hogy az aknamentesítési műveletek idején fokozott haditengerészeti jelenlétre kell számítaniuk.

„A tengerészeknek torlódásokra is számítaniuk kell az áthaladási útvonalakon” – írta az ügynökség.

A Hormuzi-szoros a washingtoni és teheráni feszültségek egyik fő gócpontja, és kulcsfontosságú eleme a felek nemrégiben megkötött „szándéknyilatkozatának”.

Az ideiglenes megállapodás értelmében az Egyesült Államoknak fel kell oldania Irán elleni tengeri blokádját, Teheránnak pedig ismét meg kell nyitnia a szorost, ám vita alakult ki arról, ki gyakoroljon ellenőrzést az átjáró felett.

Mindez azt követően történt, hogy az amerikai hadsereg csapásokat mért Iránra, saját közlése szerint válaszul a szorosban zajló hajózás elleni iráni dróntámadásokra.

Az Egyesült Államok Középső Parancsnoksága (CENTCOM) pénteken közölte, hogy amerikai repülőgépek iráni rakéta- és drónraktárakat, valamint part menti radarállomásokat támadtak, miután Irán egy egyszer használatos dróntámadást indított az M/V Ever Lovely nevű hajó ellen, miközben az áthaladt a szoroson.

„A szingapúri zászló alatt közlekedő teherszállító a Hormuzi-szorosból kifelé tartott az ománi partok mentén az iráni támadás idején” – közölte a CENTCOM.

Teherán azóta azzal vádolja Washingtont, hogy megsértette a fegyverszüneti megállapodást.

Ebrahim Azizi, az iráni parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke szerint az amerikai csapások azt mutatják, hogy Trump „semmilyen elkötelezettséget nem mutat a tárgyalás vagy a tűzszünet elvei iránt”.

„Ez a felelőtlen tűzszünet-sértés, mint mindig, most is visszavonuláshoz és megbánáshoz fog vezetni a részükről” – írta egy bejegyzésben a közösségi médiában.

Az iráni Forradalmi Gárda szombaton közölte, hogy erői az „amerikai agresszióra” válaszul csapást mértek az Egyesült Államok térségbeli katonai állásaira – jelentette az iráni állami média. Bahrein később bejelentette, hogy „több” iráni drón is célba vette a területét, és azzal vádolta Teheránt, hogy „aláássa a békére irányuló erőfeszítéseket” a térségben.

Közleményében az ország külügyminisztériuma közölte, hogy „a leghatározottabban elítéli Bahrein területének mai hajnali célba vételét”, hozzátéve, hogy a támadások „nyílt fenyegetést jelentenek az állampolgárok és a lakosok biztonságára”.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Amerikai csapások Irán ellen egy teherhajó elleni dróntámadás után

A brit tengerészeti hatóság emelta a Hormuzi-szoros veszélyszintjét a tankereket ért támadások után

Trump Hormuz-vámokkal fenyeget, Irán elvileg lezárta a szorost, de a hajóforgalom nem állt le