Mindez azt követően, hogy az amerikai hadsereg csapásokat mért Iránra, válaszul a Teherán által, a szorosban hajók ellen végrehajtott dróntámadásokra.
A UKMTO hajózási ügynökség szombaton „jelentősre” emelte a Hormuzi-szorosra vonatkozó fenyegetettségi szintet, miután kereskedelmi hajókat értek támadások a hajózási útvonalon.
Az ügynökség korábban közölte, hogy a Master of Tanker nevű tartályhajó jelentése szerint „azonosítatlan lövedék” találta el a szorosban.
A tájékoztatás szerint a hajó hídja megsérült, de a legénységről azt jelentették, hogy biztonságban van.
„Jelenleg nem érkezett jelentés környezeti kárról” – tették hozzá.
A UKMTO figyelmeztette a tengerészeket, hogy tengeri aknák lehetnek a Hormuzi-szorosban, amely a világ egyik legforgalmasabb energiaszállítási szűk keresztmetszete, és közölte, hogy az aknamentesítési műveletek idején fokozott haditengerészeti jelenlétre kell számítaniuk.
„A tengerészeknek torlódásokra is számítaniuk kell az áthaladási útvonalakon” – írta az ügynökség.
A Hormuzi-szoros a washingtoni és teheráni feszültségek egyik fő gócpontja, és kulcsfontosságú eleme a felek nemrégiben megkötött „szándéknyilatkozatának”.
Az ideiglenes megállapodás értelmében az Egyesült Államoknak fel kell oldania Irán elleni tengeri blokádját, Teheránnak pedig ismét meg kell nyitnia a szorost, ám vita alakult ki arról, ki gyakoroljon ellenőrzést az átjáró felett.
Mindez azt követően történt, hogy az amerikai hadsereg csapásokat mért Iránra, saját közlése szerint válaszul a szorosban zajló hajózás elleni iráni dróntámadásokra.
Az Egyesült Államok Középső Parancsnoksága (CENTCOM) pénteken közölte, hogy amerikai repülőgépek iráni rakéta- és drónraktárakat, valamint part menti radarállomásokat támadtak, miután Irán egy egyszer használatos dróntámadást indított az M/V Ever Lovely nevű hajó ellen, miközben az áthaladt a szoroson.
„A szingapúri zászló alatt közlekedő teherszállító a Hormuzi-szorosból kifelé tartott az ománi partok mentén az iráni támadás idején” – közölte a CENTCOM.
Teherán azóta azzal vádolja Washingtont, hogy megsértette a fegyverszüneti megállapodást.
Ebrahim Azizi, az iráni parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke szerint az amerikai csapások azt mutatják, hogy Trump „semmilyen elkötelezettséget nem mutat a tárgyalás vagy a tűzszünet elvei iránt”.
„Ez a felelőtlen tűzszünet-sértés, mint mindig, most is visszavonuláshoz és megbánáshoz fog vezetni a részükről” – írta egy bejegyzésben a közösségi médiában.
Az iráni Forradalmi Gárda szombaton közölte, hogy erői az „amerikai agresszióra” válaszul csapást mértek az Egyesült Államok térségbeli katonai állásaira – jelentette az iráni állami média. Bahrein később bejelentette, hogy „több” iráni drón is célba vette a területét, és azzal vádolta Teheránt, hogy „aláássa a békére irányuló erőfeszítéseket” a térségben.
Közleményében az ország külügyminisztériuma közölte, hogy „a leghatározottabban elítéli Bahrein területének mai hajnali célba vételét”, hozzátéve, hogy a támadások „nyílt fenyegetést jelentenek az állampolgárok és a lakosok biztonságára”.