Az iráni állami média közlése szerint légicsapások egy távközlési tornyot értek Dél-Iránban, Sirik térségében.
Az Egyesült Államok hadserege pénteken csapást mért Iránra, miután Donald Trump amerikai elnök azzal vádolta Teheránt, hogy dróntámadásokat indított a Hormuzi-szorosban közlekedő hajók ellen.
Közleményében az Egyesült Államok Középső Parancsnoksága (CENTCOM) azt írta, hogy az amerikai repülőgépek iráni rakéta- és drónraktárakat, valamint part menti radarállomásokat támadtak, válaszul arra, hogy Irán egy öngyilkos drónnal csapást mért az M/V Ever Lovely nevű hajóra.
„A szingapúri zászló alatt hajózó teherszállító hajó a Hormuzi-szorosból kifelé tartott az ománi partok mentén, amikor Irán támadást indított ellene” – közölte a CENTCOM, hozzátéve, hogy az iráni erők „nyilvánvalóan megsértették” a tűzszüneti megállapodást.
„Irán veszélyes magatartása aláássa a hajózás szabadságát, miközben a kereskedelem egyre nagyobb része halad át ezen a létfontosságú nemzetközi kereskedelmi folyosón” – folytatódott a közlemény. – „A CENTCOM erői továbbra is biztosítják az áthaladás biztonságának koordinálását, és támogatást nyújtanak a szorost átszelő kereskedelmi hajóknak.”
Az iráni állami médiumok arról számoltak be, hogy a csapások egy távközlési tornyot találtak el Irán déli részén, Sirik térségében.
Trump még pénteken korábban azt mondta, hogy Irán „legalább négy” támadódrónt indított a szoroson áthaladó hajók ellen; a térség a világ egyik legfontosabb olaj- és gázszállítási szűk keresztmetszete.
„Az egyik drón telibe találta egy nagy, nagyon drága teherszállító hajó felső fedélzetét. Károk keletkeztek, de a hajó folytatni tudta útját. Három másik drónt lelőttünk” – írta Trump a Truth Social-oldalán.
Ebrahim Azizi, az iráni parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke szerint az amerikai csapások azt mutatják, hogy Trump „nem elkötelezett sem a tárgyalások elvei, sem a tűzszünet mellett”.
„Ennek a felelőtlen tűzszünet-megsértésnek – mint mindig – visszavonulás és megbánás lesz a következménye a részükről” – írta egy bejegyzésben a közösségi médiában.
Washington és Teherán a hónap elején egy „szándéknyilatkozatban” állapodott meg tűzszünetről és a hajózás biztonságának szavatolásáról a Hormuzi-szorosban. Azóta a felek azon vitáznak, ki ellenőrzi a vízi utat.
Az ideiglenes megállapodás értelmében az Egyesült Államoknak fel kell oldania Irán tengeri blokádját, miközben Teheránnak újra meg kell nyitnia a szorost. Irán emellett „megerősíti, hogy nem szerez be és nem fejleszt nukleáris fegyvereket”. A dokumentum 60 napot ad a két országnak a végleges megállapodás elérésére.