Irán Forradalmi Gárdája figyelmeztette a hajókat, hogy a Teherán kijelölt útvonalain kívüli haladás illegális, ezzel elutasítva Omán ideiglenes folyosóját, míg Rubio a GCC-ülésen közölte: az USA semmilyen formában nem fogad el díjat.
Az Iráni Forradalmi Gárda (IRGC) csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy a Hormuzi-szoroson áthaladó valamennyi hajónak a Teherán által kijelölt útvonalakat kell használnia, és hogy minden, ezektől eltérő útvonalon közlekedő hajó jogsértően jár el, közvetlen kihívást intézve Omán bejelentése ellen, amely egy új, ideiglenes, saját partjaihoz közel futó folyosóról szólt.
„Ezúton tájékoztatunk minden érintettet, hogy a Hormuzi-szoroson való áthaladásra kizárólag az Iráni Iszlám Köztársaság által bejelentett útvonalak engedélyezettek” – áll az IRGC közleményében.
„A kijelölt útvonalakon kívüli hajózás rendkívül veszélyes és tilos” – figyelmeztet a közlemény.
A közlemény szerint az órákkal korábban bejelentett útvonal – amelyet nem neveztek meg, de megfelel Omán javasolt folyosójának – „elfogadhatatlan és teljes mértékben veszélyes”, és „az Iráni Iszlám Köztársasággal való előzetes értesítés vagy egyeztetés nélkül” döntöttek róla.
„A szabálysértőkkel szemben eljárunk” – tették hozzá, részletek nélkül.
Az IRGC-hez közel álló médiumok azt állították, hogy három, Omán déli folyosóját használó olajszállító tanker a Forradalmi Gárda haditengerészetének figyelmeztetése után visszafordult a Perzsa-öbölbe.
A dél-koreai óceánügyi minisztérium ezzel párhuzamosan közölte, hogy csütörtökön öt, dél-koreai üzemeltetésű hajó sikeresen elhagyta a szorost, ami arra utal, hogy a forgalom továbbra is halad.
Az iráni parlament nemzetbiztonsági bizottságának titkára, Behnam Saeedi azt mondta, a vízi út feletti ellenőrzés „teljes mértékben és szilárdan Irán fegyveres erőinek kezében van”, és figyelmeztetett, hogy „bármilyen hibás kalkuláció ezen a tengeri térségen belül határozott választ fog kiváltani”.
Hozzátette, Irán azt várja az Egyesült Államoktól, hogy a keretmegállapodás betartását – beleértve a befagyasztott vagyon feloldását és a tengeri korlátozások megszüntetését – a gyakorlatban, ne csak nyilatkozatokban mutassa meg.
Az iráni keményvonalasok nyomást gyakorolnak a tárgyalódelegációra, hivatkozva egy Mojtaba Hamenei ajatolláhnak tulajdonított írásos üzenetre, amelyben azt írta, fenntartásai vannak a keretmegállapodással kapcsolatban, de végül jóváhagyta azt.
Az üzenetet a keményvonalas frakciók arra használják, hogy amellett érveljenek: Teheránnak nem szabad feladnia a szoros feletti befolyását.
Rubio elutasítja Teherán díjköveteléseit
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a csütörtökön Bahreinben tartott GCC-miniszteri találkozón azt mondta, Washington semmilyen megnevezés alatt nem fogad el díjakat vagy útdíjakat.
Bírálta az iráni keményvonalasokat is, amiért „hivatalos médiájukban mindenféle kijelentéseket tesznek”, amelyeket nem igaznak nevezett.
„Nevezhetik útdíjnak, nevezhetik illetéknek, a nap végén ez csak szóhasználat kérdése” – fogalmazott Rubio.
Rubio hozzátette, hogy a Hormuzi-szoros nem egyetlen ország tulajdona sem, ezért egyetlen államnak sincs joga díjat szedni a használatáért.
„A megállapodás egyetlen eleme sem ássa alá semmilyen módon a biztonságot, a stabilitást vagy a jólétet bármelyik öböl menti partnerünk számára” – mondta Rubio.
Omán külügyminisztere, Szajjid Badr Ál-Buszaidi ugyanitt azt mondta, hogy Muszkatnak part menti államként különleges felelőssége van abban, hogy a nemzetközi joggal és az ENSZ Tengerjogi Egyezményével összhangban támogassa a hajózás biztonságát célzó nemzetközi erőfeszítéseket, és kijelentette, hogy a szorosra vonatkozó jövőbeli megállapodások nem fognak tranzitdíjakat tartalmazni.
Trump szerdán azt mondta, Irán biztosította Washingtont arról, hogy nem kíván díjakat kivetni, és azzal fenyegetőzött, hogy ha ez nem bizonyul igaznak, azonnal leállítja a tárgyalásokat.
A szemben álló állítások ellenére a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet hajózási adatai a forgalom fokozatos normalizálódását mutatták.
Kedden összesen 13 hajó haladt át, szerdán 32, csütörtök reggelig pedig 12, az ENSZ által koordinált evakuációs terv keretében, amelynek célja több száz ott rekedt hajó és több ezer tengerész elszállítása a térségből.
A múlt héten 125 hajó kelt át a szoroson, szemben az előző heti 33-mal – derül ki a Lloyd’s List Intelligence tengerészeti adatelemző cég kimutatásából. A Kpler nevű tengeri adatszolgáltató vállalat 70 áthaladást jelentett szerdán, ami március 1-je, a háború kitörését követő nap óta a legmagasabb érték.
Ez azonban még mindig elmarad a háború előtti napi 130 vagy annál is több áthaladás átlagától.
„Az opportunista üzemeltetők – és sokan vannak – a kisebb, vagy legalábbis kisebbnek vélt átkelési kockázat hatására elkezdték levadászni azokat a beragadt szállítmányokat, amelyek a konfliktus során torlódtak fel” – mondta Richard Meade, a Lloyd’s List főszerkesztője.
Az olajpiacok tovább enyhültek, a Brent típusú nyersolaj ára a február 27-e, a háború előtti nap óta nem látott mélypontra esett.