A büszkeség menete az extrém hőségben az Operától indult délután 3-kor, majd az Erzsébet hídon át a Vérmezőig vonul.
A menetet tizenhat, hangszórókkal megrakott zenés teherautó vezeti fel, amelyek platóján a demonstráció résztvevői táncolnak, a vonulók pedig a többi között szivárványos zászlókat lobogtatnak.
Az Operaház épülete előtt egy az úttestet fedő európai uniós zászlót, az Andrássy úton egy az útpályát szintén letakaró szivárványos zászlót helyeztek el a rendezők.
„Tavaly megmutattuk. Legalább 350 ezren vonultunk fel a ’betiltott’ 30. Budapest Pride Felvonuláson, a Szabadság menetén. A hatalom mindent megtett, hogy megfélemlítsen, eltántorítson minket, még börtönnel is fenyegetett, de mi nem hátráltunk” – írják a szervezők az idei Pride facebook-oldalán. Szabadságszeretetünk és a bátorságunk tavaly meghátrálásra késztette az önkényt. De ezzel – ahogy írják – még nem értek célt, mert „amíg egyetlen közösség is jogfosztásban él Magyarországon, addig a teljes társadalom abban él!”.
Ezért mindenkit arra buzdítanak, hogy csatlakozzanak a 31. Pride-hoz. „Fejezzük be együtt a rendszerváltást! Engedjük be a fény és a szabadság levegőjét! Hívjatok meg mindenkit. Pride volt, Pride van, Pride lesz!” – írják.
A felvonulás ezen az útvonalion halad végig: Opera – Bajcsy-Zsilinszky út – Deák Ferenc tér – Astoria – Kossuth Lajos utca – Erzsébet híd – Döbrentei tér – Attila út – Vérmező.
A rendezvény alatt hatalmas hőség várható, az előrejelzések szerint 37-38 fok is lehet Budapesten. A szervezők plusz mentőkocsikkal és vízosztással készülnek az extrém időjárásra.
A felvonulást megelőzően kétoldalú megbeszélést folytatott egymással Karácsony Gergely főpolgármester és Hadja Lahbib, az Európai Unió egyenlőségért és humanitárius segítségnyújtásért felelős biztosa Budapesten.
Lahbib kiemelte, hogy az idei Pride mögött több százezer támogató áll 36 országból. Az uniós biztos beszédében hangsúlyozta, hogy nagyra értékeli Karácsony Gergely főpolgármester bátorságát, aki tavaly a tiltások ellenére is kiállt a Pride felvonulás mellett, és határozottan védelmébe vette a magyarországi kisebbségek jogait. Az uniós biztos arról is beszélt, hogy jövő évtől megduplázott költségvetési források állnak rendelkezésre annak érdekében, hogy tovább erősítsék egy befogadóbb és demokratikusabb társadalom építését.
Karácsony Gergely elmondta, hogy az elmúlt időszakban Budapest frontvonala volt annak a társadalmi küzdelemnek, amely az elfogadásért, egy egységesebb és méltányosabb Magyarországért zajlott. Karácsony Gergely szerint a tavalyi felvonulás bizonyos változásokat is elindított. Felidézte, hogy az Európai Bizottság áprilisban arra a következtetésre jutott: a korábbi kormányzati intézkedések egy része, amelyek szerinte politikai és propagandacélokat szolgáltak, és az LMBTQ-közösséget a többségi társadalom előtt negatív színben tüntették fel, ellentétesek az európai uniós joggal.
Karácsony később tudatta, hogy a bíróság megszüntette az ellene a tavalyi Pride miatt, az egyesülési és a gyülekezési szabadság megsértésének vétsége miatt indított büntetőeljárást.
Közben rongálás vétség megalapozott gyanúja miatt eljárást indított a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) az ellen a négy fiatal ellen, akik péntek éjszaka szivárványos zászlókat dobtak az Erzsébet hídról a Dunába – közölte Facebook-oldalán a hatóság szombaton.
Tudatták, hogy a rendőrök perceken belül elfogták őket, az eljárást az V. kerületi rendőrkapitányság indította ellenük.