Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Barátságos foci: a világbajnokság szurkolói jó okból hódítanak a neten

Skót szurkolók, a Tartan Army tagjai gyűlnek össze az Ocean Drive-on a Skócia–Brazília C csoportos vb-meccs előestéjén, 2026. június 23-án.
A Tartan Armyhoz tartozó skót szurkolók az Ocean Drive-on gyűlnek össze a Skócia–Brazília C csoportos vb-meccs előestéjén – 2026. június 23. Szerzői jogok  AP Photo
Szerzői jogok AP Photo
Írta: Craig Saueurs
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

Gasztronómiai felfedezések, rendezett stadionok és dudazenétől hangos bostoni utcák – mindez csak a kezdet: az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban járó futballszurkolók nagyon is éreztetik a jelenlétüket...

Sokan arra számítottak, hogy a 2026-os FIFA-labdarúgó-világbajnokságot a politika határozza majd meg. Vagy az árak. Vagy a vízummegtagadások. Vagy a külföldre utazó szurkolókra leselkedő számtalan egyéb fejfájás.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

Ehelyett a torna néhány legnagyobb beszédtémájának semmi köze sincs magához a futballhoz.

Norvég szurkolók megszálltak egy baseballstadiont, a skótok levették a lábukról Boston csaposait, egy német fickó Amerika legnagyobb Waffle House-nagykövetévé vált, és vendégszurkolók tömegei fedezték fel a ranch szósz formájában jelentkező kulináris kincset.

Íme a torna néhány legváratlanabbul derűs pillanata, amelyek egyike sem a pályán történt meg. Eddig.

Norvégia felfedezi a baseballt

Miután Norvégia Szenegál elleni győzelmét ünnepelték, egy vikingcsapat futballról baseballra váltott: szerdán kora délután a New York-i Citi Field felé vették az irányt, hogy megnézzék a hazai Mets és a Chicago Cubs mérkőzését.

Bár – ahogy egy helyi tévének nyilatkozó norvég szurkoló elmondta – szinte semmit sem tudtak Amerika nemzeti időtöltéséről, a csoport volt a stadionban a leghangosabb és legbüszkébb (forrás: angol) társaság.

A szurkolók a meccs elejének nagy részét azzal töltötték, hogy teli torokból előadták Norvégia immár híressé vált viking evezős ünneplését, így az egyébként néma stadionban a körülöttük ülő nézők – sőt az őket interjúvoló helyi tévériporter is – egyszerre értetlenül és jókat derülve figyelték őket.

A Cubs egyik riportere kérdések sorával bombázta őket arról, miért is vannak ott, egy norvég megszólaló pedig készségesen elismerte: azon kívül, hogy a hazafutás jó dolog, kevesen értik közülük, mi történik a pályán.

Skócia kiszárítja Bostont

A Tartan Army híresen nagy számban és jókedvvel kíséri a válogatottat, ennek legújabb haszonélvezője pedig Boston lett.

Skót szoknyát viselő drukkerek töltötték meg a város kocsmáit, rögtönzött közös énekléssel és dudazenével szórakoztatva a helyieket, és – egy városi alkalmazott szerint – még valamiben váratlant tettek: a lenyűgöző mennyiségű sör elfogyasztása után maguk után takarítottak.

„Örülök, hogy eljöttek” – mondta, dicsérve a szurkolókat, amiért egy egész napos ünneplés után felszedték a szemetet. „Olyan stílusosan és méltósággal (forrás: angol) viselkedtek.”

A skót szurkolók azonban nemcsak Boston kocsmáit itták ki: a helyiek szívét is meghódították.

Ezrek vonultak végig a városon a Fenway Parkig Skócia Haiti elleni nyitógyőzelme után, dudaszóval, skót kockás mintával és a hazafias „Flower of Scotland” himnusz éneklésével töltve meg a Red Sox stadionját.

A mérkőzés után Sam Kennedy, a Boston Red Sox elnöke levelet írt a skót szövetségnek, megköszönve a Tartan Armynek, hogy a stadiont „úgy kezelték, mintha a sajátjuk lenne (forrás: angol)”.

Szomorú fejlemény, hogy a tegnap esti, 3–0-s brazil verés után Skócia és a Tartan Army hétfőn már haza is indulhat, ha nem jut tovább a legjobb harmadik helyezettek egyikeként az egyenes kieséses szakaszba.

Japán hozza a szokásos formáját

Kevés világbajnoki hagyomány olyan szilárdan beágyazott, mint a japánok meccs utáni takarítása.

Az 1998-as, első világbajnoki szereplésük után a szurkolók úgy tettek, ahogy – sokak szerint – gyerekkorukban tanították őket: kitakarították a stadiont. A szokás azóta minden tornán visszatér.

A tunéziaiak ellen Monterreyben, Mexikóban aratott 4–0-s győzelem után a drukkerek ismét ott maradtak, hogy összeszedjék a szemetet a lelátókon.

A gesztus mára annyira magától értetődővé vált, hogy a stadion üzemeltetői már a kezdés előtt szemeteszsákok ezreit osztották szét, számítva rá, hogy a japán szurkolók indulás előtt rendet tesznek. Pontosan így is történt: újraélesztették a futball egyik legszívderítőbb hagyományát.

Németország legnagyobb Amerika-rajongója

Akárki is állította, hogy az amerikai soft power kora lejárt, annak érdemes lenne beszélgetnie az ország új legnagyobb rajongójával, Freddytel.

Az interneten @FreddyLA7 néven posztoló német szuperdrukker a vb-t egy monumentális amerikai autóút megörökítésével tölti, amely egyben lelkes gasztro- és útikalauzzá vált a helyi étkezdékről, gyorsétteremláncokról és út menti látványosságokról.

A Waffle House, a Taco Bell és a déli vendégszeretet iránti leplezetlen rajongása milliós nézettséget hozott neki – és egy váratlan meghívást is, hogy körbejárja a Fehér Házat.

Kansas piros szőnyeget gurít

A jóindulat azonban nemcsak egy irányba áradt.

Amikor Algéria válogatottja megérkezett a kansasi Lawrence-be – amely aligha számít az ország legkozmopolitább városának –, nem a „The Star-Spangled Banner”, hanem a Kansas Egyetem fúvószenekara által előadott „Kassaman” fogadta őket. A diákok kifejezetten erre az alkalomra tanulták meg az algériai himnuszt.

A középnyugati fogadtatás ezzel nem ért véget. A helyiek örökbe fogadott csapatukként tekintenek a Sivatagi Rókákra: algériai zászlókat aggattak az üzletek kirakataira, közös meccsnézéseket szerveznek, és zöld-fehér zászlódíszekkel árasztották el a belvárost.

Legalább néhány hétre ez az amerikai vidék egy váratlan „második otthonná” vált Algéria számára.

És mivel még hetek vannak hátra a világbajnokságból, szinte biztos, hogy újabb váratlan barátságok, véletlen nagykövetek és kedvesen furcsa kulturális találkozások várnak még mindenkire.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Szezám utca-botrány: Elmo világbajnoki szurkolása leleplezi a republikánus 'képmutatást'

Foci és divat: a 2026-os vb legjobb és legrosszabb mezei

Barátságos foci: a világbajnokság szurkolói jó okból hódítanak a neten