Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Befektetések, amelyek szárnyaltak és zuhantak 2026 első felében

Egy férfi halad el egy monitor előtt, amelyen a Tokiói Értéktőzsdén jegyzett vállalatok részvényárfolyamai láthatók, 2026. június 23-án.
Egy férfi elsétál egy monitor előtt, amely a Tokiói Értéktőzsde vállalatainak részvényárfolyamait mutatja, 2026. június 23-án. Szerzői jogok  AP Photo/Hiro Komae
Szerzői jogok AP Photo/Hiro Komae
Írta: Quirino Mealha
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

2026 első felében jól jártak azok a befektetők, akik az MI-t kiszolgáló infrastruktúrára tettek, míg a kriptóba és aranyba menekülők vesztettek, ahogy a technológiai boom átrendezte a nyertes és vesztes eszközöket.

A viharos év félidejéhez érve jól kivehető minta rajzolódott ki a globális piacokon: minden, ami az MI fizikai kiépítéséhez kapcsolódik, szárnyal, miközben több olyan eszköz, amelyhez a befektetők hagyományosan bizonytalan időkben fordulnak, gyengélkedik.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

A közel-keleti háború, a politikai felfordulás és az olajárak megugrása adta a hátteret, ennek ellenére a részvénypiacok több régióban is új csúcsokra kapaszkodtak.

Dan Coatsworth, az AJ Bell piacokért felelős vezetője szerint az MI-költési boom kedvezményezettjei voltak az év első felének kiemelkedő befektetései, miközben a Bitcoin „kellemetlen meglepetést” okozott, az arany pedig elvesztette a fényét.

Coatsworth megjegyezte, hogy mindez figyelemre méltó fejleménysor egy mindössze fél évnyi kereskedési időszakra.

A leglátványosabb nyereségek a technológiai szektor egy nem túl csillogó szegmenséből érkeztek: a memóriachipeket gyártó cégektől.

Ahogy az MI-számítási kapacitás iránti kereslet találkozott a szűk kínálattal, az árak megugrottak, magukkal húzva a részvényeket is. A SanDisk vezette az amerikai piacot: hat hónap alatt több mint 850 százalékkal drágult, miközben a Western Digital, a Micron Technology és a Seagate Technology papírjai mind több mint megháromszorozódtak – olyan ütemű hozam, amelyet normális körülmények között sok év alatt lehetne elérni.

A hajtóerőt az a hatalmas mennyiségű, nagy sebességű memória és tárhely jelenti, amelyre az MI-rendszerek betanításához és futtatásához van szükség, miközben a legnagyobb technológiai cégek versenyt futnak adatközpontjaik bővítésében.

Az MI-kereskedés hullámára más amerikai részvények is felültek, köztük az Intel, a Dell, az Advanced Micro Devices (AMD) és az Applied Materials; mindegyikük árfolyama 150 és 280 százalék között emelkedett az év eleje óta.

A roham a feltörekvő piacokat is megemelte, ahol a TSMC-hez és az SK Hynixhez hasonló ázsiai chipgyártók nagy súlyt képviselnek: ennek köszönhetően a dél-koreai KOSPI megduplázódott, a japán Nikkei 225 nagyjából 40 százalékkal emelkedett, az MSCI Emerging Markets index pedig mintegy 27 százalékkal nőtt.

Európában a FTSE 100 az év első felében 7 százalékkal erősödött, a francia CAC 40 5 százalékkal emelkedett, míg a német DAX 2 százalékos pluszt ért el. Ezzel szemben az MSCI India index 5 százalékot esett, a hongkongi Hang Seng pedig 6 százalékkal gyengült.

Figyelemre méltó, hogy az elmúlt napokban a memóriachipek ralija elkezdett kifulladni, több ugyanazon vállalat részvényeit érintette egy éles technológiai eladási hullám.

Bukó kedvencek, felvásárlások és kifulladó ügyletek

A másik oldalon kíméletlen volt a fordulat a tegnapi nyertesek számára.

Az egykori MI-kedvencek, a Meta és a Microsoft lemaradtak: teljes hozam alapon 14, illetve 24 százalékot estek, mivel az óriási MI-beruházások tőkeéhesebb vállalatokká tették a technológiai óriásokat, a befektetők pedig felhagytak azzal, hogy felárat fizessenek értük.

A Microsoft most a legolcsóbb értékeltségen forog az elmúlt tíz évben, így mind őt, mind a Metát visszafogottabban árazzák, mint a McDonald's-ot – olyan kimenetel ez, amelyre kevesen számítottak volna a „Magnificent 7” őrület csúcsán.

Másutt azok az eszközök is csalódást okoztak, amelyekről sokan azt várták, hogy az élre állnak.

Az arany hektikus utat járt be a befektetők számára. Miután január 29-én unciánként 5 594,82 dolláros rekordárat ért el, a nemesfém a csúcsáról mintegy 28 százalékot veszített, noha olyan geopolitikai feszültség közepette, amely normál esetben a biztonságos menedékeszközök felé terelné a befektetőket. Vonzerejét ehelyett a magasabb kötvényhozamok és kamatszintek gyengítették, amelyek jövedelmet kínálnak – olyat, amelyet egy aranytömb nem.

A Bitcoin még rosszabbul járt: az év eleje óta 28 százalékot esett, miközben a kriptók iránti lelkesedés kifulladt, a pénz pedig inkább technológiai részvények felé áramlott.

Az Egyesült Királyságban a felvásárlások vitték a prímet.

Hat FTSE 100-as vállalat, köztük a Glencore, a Schroders és a Segro vált vételi ajánlatok célpontjává az év első felében, ami annak jele, hogy a vevők a hároméves újraárazás ellenére is látnak értéket a brit blue chipekben.

A Persimmonhoz hasonló lakásépítők a lanyha ingatlanpiaccal küzdöttek, miközben az Experian és a RELX típusú, technológiához kapcsolódó cégeket az MI okozta lehetséges felfordulástól való félelmek sodorták magukkal.

Az egyik látványosan kifulladó történet a védelmi szektoré volt.

A robusztus 2025-ös év után a BAE Systemshez, a német Rheinmetallhoz és az amerikai Palantirhoz hasonló cégek mind visszaestek, mivel a növekvő védelmi költségvetésekről szóló jó hírek már teljesen beépültek az árakba, a befektetők pedig másfelé fordultak.

Ez a cikk nem minősül pénzügyi tanácsadásnak. Mindig végezzen saját tájékozódást, és a saját, egyedi körülményeinek megfelelően fektessen be.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Mit árul el és mit leplez még mindig Károly király történelmi adóbevallása?

Mely európai városokban kell majdnem 19 évnyi jövedelem egy lakásért?

Új uniós kriptószabályok kényszeríthetnek több száz céget kivonulásra