2026 első felében jól jártak azok a befektetők, akik az MI-t kiszolgáló infrastruktúrára tettek, míg a kriptóba és aranyba menekülők vesztettek, ahogy a technológiai boom átrendezte a nyertes és vesztes eszközöket.
A viharos év félidejéhez érve jól kivehető minta rajzolódott ki a globális piacokon: minden, ami az MI fizikai kiépítéséhez kapcsolódik, szárnyal, miközben több olyan eszköz, amelyhez a befektetők hagyományosan bizonytalan időkben fordulnak, gyengélkedik.
A közel-keleti háború, a politikai felfordulás és az olajárak megugrása adta a hátteret, ennek ellenére a részvénypiacok több régióban is új csúcsokra kapaszkodtak.
Dan Coatsworth, az AJ Bell piacokért felelős vezetője szerint az MI-költési boom kedvezményezettjei voltak az év első felének kiemelkedő befektetései, miközben a Bitcoin „kellemetlen meglepetést” okozott, az arany pedig elvesztette a fényét.
Coatsworth megjegyezte, hogy mindez figyelemre méltó fejleménysor egy mindössze fél évnyi kereskedési időszakra.
A leglátványosabb nyereségek a technológiai szektor egy nem túl csillogó szegmenséből érkeztek: a memóriachipeket gyártó cégektől.
Ahogy az MI-számítási kapacitás iránti kereslet találkozott a szűk kínálattal, az árak megugrottak, magukkal húzva a részvényeket is. A SanDisk vezette az amerikai piacot: hat hónap alatt több mint 850 százalékkal drágult, miközben a Western Digital, a Micron Technology és a Seagate Technology papírjai mind több mint megháromszorozódtak – olyan ütemű hozam, amelyet normális körülmények között sok év alatt lehetne elérni.
A hajtóerőt az a hatalmas mennyiségű, nagy sebességű memória és tárhely jelenti, amelyre az MI-rendszerek betanításához és futtatásához van szükség, miközben a legnagyobb technológiai cégek versenyt futnak adatközpontjaik bővítésében.
Az MI-kereskedés hullámára más amerikai részvények is felültek, köztük az Intel, a Dell, az Advanced Micro Devices (AMD) és az Applied Materials; mindegyikük árfolyama 150 és 280 százalék között emelkedett az év eleje óta.
A roham a feltörekvő piacokat is megemelte, ahol a TSMC-hez és az SK Hynixhez hasonló ázsiai chipgyártók nagy súlyt képviselnek: ennek köszönhetően a dél-koreai KOSPI megduplázódott, a japán Nikkei 225 nagyjából 40 százalékkal emelkedett, az MSCI Emerging Markets index pedig mintegy 27 százalékkal nőtt.
Európában a FTSE 100 az év első felében 7 százalékkal erősödött, a francia CAC 40 5 százalékkal emelkedett, míg a német DAX 2 százalékos pluszt ért el. Ezzel szemben az MSCI India index 5 százalékot esett, a hongkongi Hang Seng pedig 6 százalékkal gyengült.
Figyelemre méltó, hogy az elmúlt napokban a memóriachipek ralija elkezdett kifulladni, több ugyanazon vállalat részvényeit érintette egy éles technológiai eladási hullám.
Bukó kedvencek, felvásárlások és kifulladó ügyletek
A másik oldalon kíméletlen volt a fordulat a tegnapi nyertesek számára.
Az egykori MI-kedvencek, a Meta és a Microsoft lemaradtak: teljes hozam alapon 14, illetve 24 százalékot estek, mivel az óriási MI-beruházások tőkeéhesebb vállalatokká tették a technológiai óriásokat, a befektetők pedig felhagytak azzal, hogy felárat fizessenek értük.
A Microsoft most a legolcsóbb értékeltségen forog az elmúlt tíz évben, így mind őt, mind a Metát visszafogottabban árazzák, mint a McDonald's-ot – olyan kimenetel ez, amelyre kevesen számítottak volna a „Magnificent 7” őrület csúcsán.
Másutt azok az eszközök is csalódást okoztak, amelyekről sokan azt várták, hogy az élre állnak.
Az arany hektikus utat járt be a befektetők számára. Miután január 29-én unciánként 5 594,82 dolláros rekordárat ért el, a nemesfém a csúcsáról mintegy 28 százalékot veszített, noha olyan geopolitikai feszültség közepette, amely normál esetben a biztonságos menedékeszközök felé terelné a befektetőket. Vonzerejét ehelyett a magasabb kötvényhozamok és kamatszintek gyengítették, amelyek jövedelmet kínálnak – olyat, amelyet egy aranytömb nem.
A Bitcoin még rosszabbul járt: az év eleje óta 28 százalékot esett, miközben a kriptók iránti lelkesedés kifulladt, a pénz pedig inkább technológiai részvények felé áramlott.
Az Egyesült Királyságban a felvásárlások vitték a prímet.
Hat FTSE 100-as vállalat, köztük a Glencore, a Schroders és a Segro vált vételi ajánlatok célpontjává az év első felében, ami annak jele, hogy a vevők a hároméves újraárazás ellenére is látnak értéket a brit blue chipekben.
A Persimmonhoz hasonló lakásépítők a lanyha ingatlanpiaccal küzdöttek, miközben az Experian és a RELX típusú, technológiához kapcsolódó cégeket az MI okozta lehetséges felfordulástól való félelmek sodorták magukkal.
Az egyik látványosan kifulladó történet a védelmi szektoré volt.
A robusztus 2025-ös év után a BAE Systemshez, a német Rheinmetallhoz és az amerikai Palantirhoz hasonló cégek mind visszaestek, mivel a növekvő védelmi költségvetésekről szóló jó hírek már teljesen beépültek az árakba, a befektetők pedig másfelé fordultak.
Ez a cikk nem minősül pénzügyi tanácsadásnak. Mindig végezzen saját tájékozódást, és a saját, egyedi körülményeinek megfelelően fektessen be.