Öt spanyol tartományban adtak ki kedd reggel vörös riasztást, a hőmérséklet közel 40°C, több önkormányzat nem engedélyezte a Szent Iván-éji máglyákat az erdőtűzveszély miatt.
Hagyományosan Szent Iván éjjele előtt elkezdik megrakni a máglyákat az esti tűzgyújtáshoz a tereken és tengerpartokon, ám idén Spanyolországban ez elmarad a hőség és erdőtűzveszély miatt. Spanyolország kedden a nyár első hőhullámának legkeményebb napjával néz szembe, öt tartományban adtak ki vörös riasztást, mert 42 °C-ot elérő csúcshőmérséklettel számolnak.
A hőség kiterjed az ország északi részére is, ahol ez teljesen szokatlan. Az Állami Meteorológiai Ügynökség (Aemet) vörös riasztást rendelt el Baszkföld és Kantábria belső területein. Andalúzia szintén vörös szintre emeli ma a hőség miatti riasztásokat, miközben narancssárga figyelmeztetés mintegy egy tucat közösséget érint: a fővárosban például 40 °C közelében tetőzik a hőmérséklet, Andalúziában és Extremadurában 42 °C fölé emelkedik, az Ebro folyó völgye pedig izzó kemencévé válik, ahol dél után 41 °C fölé kúszik a hőmérséklet.
Az éjszakai hőmérséklet az ország nagy részén hajnalra sem süllyed 25 °C alá.
Szélsőséges tűzveszély
A fullasztó hőségen túl ilyenkor minden nyáron ugyanaz a jelenség aggasztja az embereket: a tüzek, amelyek jelenleg Katalóniában tartják sakkban a hatóságokat, és készültségbe helyeznek olyan közösségeket, mint Kasztília-La Mancha, a Valènciai Közösség vagy Galícia.
Az erdőtüzek 2026. január 1. és június 14. között 37 968 hektárt pusztítottak el Spanyolországban az Ökológiai Átmenetért és a Demográfiai Kihívásokért Felelős Minisztérium (MITECO) legfrissebb adatai szerint. Az elhamvadt terület 2,8-szorosa az ugyanebben az időszakban 2025-ben regisztráltnak, és 24,9 százalékkal haladja meg az elmúlt évtized átlagát.
Máglyák nélkül tucatnyi településen
A Szent Iván-napi ünnepségeket sorra mondják le. Baszkföldön a biztonsági tárca életbe léptette az előkészültségi állapotot, és azt javasolta az önkormányzatoknak, hogy kerüljék a tűzgyújtást az erdős területek közelében. Sopela, Getxo, Barakaldo, Santurtzi, Gernika és Amorebieta csak néhány azok közül a települések közül, ahol elmaradnak a Szent Iván-napi máglyagyújtások.
Nem mindenhol döntöttek az ünnep teljes törlése mellett. Néhány polgármester – köztük Bilbao vezetője – a köztes megoldást kereste: csak városi, betonburkolatú, a növényzettől távoli területeken engedélyezik a tüzeket, előre riasztott tűzoltókkal és megerősített biztonsági intézkedésekkel. A meteorológusok szerint a mostani helyzet csütörtöktől kezd enyhülni, amikor hűvösebb levegő érkezik, és a hőmérséklet ismét az évszaknak megfelelő értékekre esik vissza.