Jemeni húszik célpontnak tekintik az izraeli hajókat a Vörös-tengeren. A Bab el-Mandeb-, valamint a Hormuzi-szoros zárlata a tengeren szállított olaj és gáz harmadát fenyegeti.
Jemen húszi lázadói az Irán körüli háborúban Teherán oldalára álltak: hétfőn rakétatámadást jelentettek be Izrael ellen, és tilalmat hirdettek az izraeli hajózásra a Vörös-tengeren, veszélybe sodorva ezt a vízi útvonalat, valamint az Ádeni-öbölt és a kettőt összekötő, szűk Bab el-Mandeb-szorost.
Az Izrael és a Hamász között Gázában zajló háború idején a húszik rendszeresen zaklatták a teherszállító hajókat azon az életfontosságú tengeri útvonalon, amelyen évente mintegy 1000 milliárd dollár (866 milliárd euró) értékű áru haladt át, és csaknem 200 támadást hajtottak végre, ami miatt számos cég az Afrika déli csúcsa körül vezető hosszú kerülőútra kényszerült.
A kerülőút általában körülbelül 14 nappal és jelentős költségekkel hosszabbítja meg az Ázsia és Európa közötti utakat. A Bab el-Mandeb-szoroson áthaladó olajmennyiség a kampány alatt napi 8,8 millió hordóról nagyjából 4 millióra esett vissza.
A húszik a gázai tűzszünetet követően, 2025 októberében felfüggesztették a támadásokat, de figyelmeztettek, hogy újraindítják őket, ha eszkalálódik az Iránnal kapcsolatos háború.
Megújított fenyegetésük akkor érkezett, amikor a Hormuzi-szoros, a Perzsa-öbölhöz és energiaexportőreihez vezető tengeri kapu, az Irán körüli háború következtében továbbra is Teherán blokádja alatt áll.
A mostani bejelentés egyszerre két, a világ számára létfontosságú tengeri szűk keresztmetszetet tesz fenyegetetté.
A mindössze 26 kilométer széles legkeskenyebb pontján a Bab el-Mandeb-szoros köti össze a Vörös-tengert az Ádeni-öböllel és a tágabb Indiai-óceánnal. A globális tengeri kereskedelem nagyjából 12 százaléka halad át rajta.
A Hormuzi-szoroson halad át a világ tengeri úton szállított olaj- és gázmennyiségének mintegy ötöde, valamint egyéb rakomány.
„A Vörös-tengeren teljes és átfogó tilalmat hirdetünk az izraeli tengeri hajózásra” – áll a húszik fegyveres erőinek közleményében.
„Minden ellenséges mozgást fegyveres erőink számára legitim katonai célpontnak tekintünk attól a pillanattól kezdve, hogy ez a közlemény megjelenik” – tették hozzá.
A húszik, akik márciusban névleg az Irán körüli háborúban Teherán oldalára álltak, a törékeny tűzszünet április 8-i kezdete óta nem jelentettek be rakétatámadást Izrael ellen.
Közlésük szerint „rakétazáport indítottak az izraeli ellenség érzékeny célpontjai ellen”, és azt állítják, hogy a csapások „nagy pontossággal elérték céljukat”.
Az izraeli hadsereg korábban a Telegramon azt írta, hogy „azonosította egy Jemenből Izrael területe felé indított rakéta kilövését, és a légvédelmi rendszerek a fenyegetés elfogásán dolgoznak”.
A húszik támadása azzal egy időben történt, hogy Izrael és Irán hétfőn egymással tüzet váltott, ami tovább feszíti a tűzszünetet, és veszélybe sodorja a békemegállapodás reményét.
A húszik és a Libanonban működő Hezbollah a Teherán által támogatott, kiképzett és felfegyverzett „ellenállási tengely” részét képezik, amelyhez a Hamász és iraki milíciák is tartoznak.
A hivatalosan Ansar Allah néven ismert lázadók Jemen zord északi vidékéről származnak, és több mint egy évtizede az ország jelentős részét ellenőrzésük alatt tartják, miután 2014 szeptemberében elfoglalták a fővárost, Szanaát, és elűzték a kormányt.