EventsEseményekPodcasts

Nem lesznek magyar kosárlabdázók a párizsi olimpián

Kiss Virág, Papp Klaudia, Böröndy Vivien és Szabó Fanni (balról jobbra) a Kanada elleni vereség után Debrecenben 2024.05.19-én. Szerzői jogok MTI
Szerzői jogok MTI
Írta: Peter Kristof
Közzétéve:

Nem sok hiányzott: 4. lett a 3X3 szakág női csapata a debreceni olimpiai selejtezőn.

A magyar női kosárlabda válogatott után a 3X3-as női csapat is kitett magáért a hazai rendezésű olimpiai selejtezőn, kvalifikálnia azonban szintén nem sikerült a párizsi ötkarikás játékokra.

A Böröndy Vivien, Kiss Virág, Papp Klaudia, Szabó Fanni összetételű magyar csapat csütörtökön kezdte meg szereplését. A magyar kvartett előbb 21–16-ra verte Izraelt, majd hatalmas bravúrral, 13–11-re legyőzte az Európa-bajnok Hollandiát is a debreceni Nagytemplom előtti Kossuth téren felállított arénában.

A folytatásban szombaton Olaszország következett. A magyar válogatott ugyan 19–18-ra kikapott, az egypontos vereség azonban belefért, mert így is csoportelső lett, aminek köszönhetően a legjobb nyolc között Csehországgal mérkőzhetett.

Papp Klaudia (fehérben) és a cseh Anna Rylichová a magyar-cseh negyeddöntőben Debrecenben 2024.05.19-én.MTI

A vasárnapi negyeddöntőben a magyar négyes főként Kiss Virág centerjátékára alapozva simán, 16–9-re nyert, amivel bejutott a legjobb négy közé. Ez – mivel az olimpiára a debreceni selejtező első három helyezettje juthatott ki – azt jelentette, hogy a magyar csapatnak vagy a vasárnap esti elődöntőt, vagy – vereség esetén – a bronzmeccset kellett volna megnyernie a párizsi kvótaszerzéshez.

Sajnos egyik forgatókönyv sem valósult meg

Az elődöntőben a 15-13-ra és 17-16-ra is vezető magyar csapat drámai mérkőzésen szenvedett vereséget a németektől. Néhány másodperccel a befejezés előtt, 17-17-es állásnál a mieink a győzelemért támadhattak, az egyébként kitűnően játszó Papp dobását azonban blokkolták, mi több, 0,4 másodperccel a vége előtt az ellenfél győztes duplát szerzett (17-19).

Szabó Fanni (pirosban) és a német Marie Reichert a magyar-német elődöntőben Debrecenben 2024.05.19-én.MTI

Maradt tehát a bronzmeccs, de gyorsan elszálltak a remények: Kanada végig vezetve, fölényesen, 21-10-re győzött, így a magyar válogatott a debreceni selejtezőtorna negyedik helyén végzett, amivel lemaradt az olimpiáról. (A női csapat 2021-ben is egy győzelemre volt a tokiói kvótától szintén Debrecenben, de a sorsdöntő mérkőzésen akkor Olaszországtól kapott ki.)

Mindent megpróbáltunk, sajnos ennyire futotta most. A németek ellen lehettünk volna pontosabbak, de végül a szerencsefaktor döntött, billenhetett volna az eredmény ide és oda is… Remek tornát hoztunk le, de ez most nem ért semmit
Földi Attila, a 3X3-as női kosárlabda-válogatott szövetségi kapitánya

A női mezőnyből Spanyolország, Németország és Kanada jutott ki az olimpiára

A magyar férfiak a nőknél halványabban szerepeltek. A magyar együttes 21–19-re verte Puerto Ricót, Izraeltől (14–21) és Ausztriától (13–21) viszont kikapott, így nem jutott tovább a csoportjából.

Csapatsportágakban így négy együttes, a férfi és női vízilabda-válogatott, valamint a férfi és női kézilabda-válogatott képviselheti Magyarországot Párizsban. Az olimpia megnyitója július 26-án lesz a francia fővárosban.