Hosszas büntetőpárbaj után világbajnok a magyar vízilabda-válogatott

Vogel Soma a kapuban
Írta: Siposhegyi Zoltán / MTI

Varga Zsolt szövetségi kapitány válogatottja 10-10 után Vogel Soma bravúros védéseivel lett a világ legjobbja. Görögországé az ezüstérem.

A magyar férfi vízilabda-válogatott aranyérmet nyert a fukuokai világbajnokságon, amelynek szombati döntőjében ötméteresek után 14-13-ra nyert a görög csapat ellen. A finálé hőse Vogel Soma lett, aki az ötméteres párbajban négyszer hárított.

Varga Zsolt szövetségi kapitány irányításával az együttes a tavalyi Európa-bajnoki ezüst után most vb-címet nyert.

A magyarok 1973, 2003 és 2013 után történetük negyedik világbajnoki aranyérmüket szerezték. A válogatott a görögökhöz hasonlóan már a döntőbe jutással megszerezte a kvótát a jövő évi párizsi olimpiára.

Magyarország és Görögország eddig kilencszer találkozott egymással világbajnokságon, mindegyik összecsapást a magyarok nyerték, legutóbb a 2017-es viadalon, a margitszigeti elődöntőben 7-5-re.

A fontosabb pillanatok

A 15 fős keretből a torna utolsó mérkőzéséről Varga Zsolt a Vigvári testvéreket, Vendelt és Vincét hagyta ki.

Mindkét csapat emberelőnyös lehetőséggel kezdett, a magyarok kihagyták, a görögök belőtték a fórt. A magyarok második előnyüket sem váltották gólra, viszont Zalánki Gergő már azonos létszámnál messziről kilőtte a bal alsó sarkot. A görögök emberelőnyből szépítettek, és a magyarok ugyan papíron a harmadik fórjukat is kihagyták, Fekete Gergő már hivatalosan akciógólt szerzett, amikor visszaúszott a kiállított görög játékos (4-2).

A második negyedből több mint három perc pörgött le gól nélkül, amikor a görögök legnagyobb sztárja, Konszantinosz Geniduniasz egy szép közbelövéssel lepte meg Vogelt, a túloldalon viszont Manhercz Krisztián előnyből azonnal visszaállította a különbséget.

A harmadik felvonás elején a görögök Geniduniasz ötösével egyenlítettek, majd újra ő villant és ezúttal távolról vette be Vogel kapuját, megszerezve ezzel a vezetést csapatának. A túloldalon hosszú idő után találtak be a magyarok: Vámos értékesítette az emberelőnyt (6-6).

A görögök remek kapásgóllal kerültek megint előnybe, majd a játékvezetők néhány kontra ítélettel "úsztatták" a játékosokat. A görögök fél perccel a szünet előtt fórból növelhették volna előnyüket, de Zalánki gyönyörűen labdát szerzett. Így maradt még idő egy támadásra, amelynek végén Manhercz egy lapos lövéssel egyenlített.

A vb utolsó negyede magyar góllal indult, a kapitány Jansik Szilárd fejezte be sikeresen az emberelőnyt, a túloldalon viszont Vogel kétszer is védett hátrányban. Varga Dénes kiállítását korábbi ferencvárosi csapattársa, a görög kapitány Jannisz Funtulisz használta ki, Manhercz viszont elöl igazi "magyaros" gólt lőtt, lerázta magáról emberét és a kapust is kicselezve lőtt a hálóba. A görögök megint fórt kaptak, és újra egyenlítették, de a magyarok is előnybe kerültek, Zalánki pedig nem hibázott. A görög egyenlítést követően jöhettek az ötméteresek.

A magyarok kezdték, Varga lövését védte Emanuil Zerdevasz, a túloldalon viszont Vogel járt túl Funtulisz eszén. Vámos kilőtte a jobb alsót, és Papanasztasziu sem hibázott. Zalánki ötösét csak a fejével súrolta a görög kapus, Juvecisz viszont fejbe lőtte Vogelt. Jansik lövése a bal oldali kapufán csattant, Vogel azonban védte klubtársa, Argiropulosz lövését. Fekete eldönthette volna, ám lövése a kapusról, majd két kapufáról kivágódott. Geniduniasz pedig egyenlített.

A folytatásban Varga ezúttal nem hibázott, ahogy Funtulisz sem. Vámos a jobb alsóba lőtt, Vogel viszont a kezével "szemaforozva" lezárta a vb-döntőt.