EventsEseményekPodcasts

Foci Eb: vért izzadtak a portugálok a csehek ellen, de megérte

Francisco Conceicao (piros 26) csapata győztes gólját lövi a Portugália-Csehország (2-1) mérkőzésen a lipcsei RB Arénában 2024. június 18-án. Szerzői jogok Abedin Taherkenareh/MTI/MTI
Szerzői jogok Abedin Taherkenareh/MTI/MTI
Írta: Peter Kristof
Közzétéve: A legfrissebb fejlemények

Dortmundban gólból a törökök, kapufából a grúzok lőttek többet

Az F-csoport két mérkőzésével zárult az első csoportkör a németországi labdarúgó Európa-bajnokságon.

Lipcsében Portugália és Csehország csapott össze, a portugálok az első félidőben többnyire rövid passzokkal operáltak, a csehek állhatatosan védekeztek. A nyomasztó portugál labdabirtoklási fölény így meddő maradt, csak Cristiano Ronaldo találta el a kaput, de mindkét közeli próbálkozását védte Stanek.

Jobb volt Portugália, de megszenvedett a sikerért

A cseh kapus fordulás után Ronaldo szabadrúgását is hárította, majd a nulla támadójátékot bemutató csehek a 61. percben vezetést szereztek: a tizenhatoson kívülről Provod tekert a portugál kapu jobb oldalába.

8 perccel később végre szerencséjük volt a rohamozó portugáloknak: Vitinha kapu elé emelt labdáját Mendes fejelte középre, a kivetődő Stanek pedig Hranác lábára ütötte a labdát, amely onnan pattant a kapuba (1–1).

Tovább támadtak a portugálok, de valamelyest a csehek is felbátorodtak: a 81. percben Soucek lőtt nem sokkal a kapu mellé, majd úgy tűnt, fordítottak a portugálok: Ronaldo közelről kapufát fejelt, a kipattanó labdát a csereként beállt Jota lőtte közvetlen közelről a kapuba. Az ünneplés (ekor még) mégis elmaradt, mert a videorendszer jelzése szerint Ronaldo pár centiméteres lesen állt.

Már-már úgy tűnt, döntetlen lesz, de a 92. percben egy kapu elő belőtt labdát a tragikus hős, Hranác elcsúszva gyakorlatilag lekészített Francisco Conceicao-nak, a csereként beállt játékos pedig pár méterről nem hibázott. Portugália így ha nehezen is, de 2-1-re győzött.

Nem volt érdemtelen a törökök győzelme, de pici szerencsével Grúzia pontot szerezhetett volna

A török és az Eb-újonc grúz válogatott Dortmundban csapott össze az F csoport nyitányán. Az első félidő első felében mindkét együttes többször veszélyeztetett, de a kapusok a helyükön voltak, Ayhan lövésénél pedig a kapufa mentette meg a grúzokat a góltól.

A 25. percben viszont már semmi: egy rövid grúz felszabadítás után Müldür 16 méterről, jobb külsővel, kapásból a jobb felső sarokba lőtt (1-0). Sokáig azonban nem örülhettek a törökök. Yildiz ugyan a grúz kapuba talált, de lesről, a másik oldalon pedig Mikautadze közelről egyenlített (1-1). A fordulás után ismét a török csapat került előnybe. A 65. percben Arda Güler irgalmatlan nagy gólt rúgott. A Real Madrid játékosa 25 méterről, ballal lőtt a hosszú felső sarokba (2-1).

A hátralévő játékidőben a grúzok többször is közel jártak az újabb egyenlítéshez: Kocsorasvili a 70. percben a felső lécet találta el, a hosszabbításban pedig egy újabb grúz kapufa után Akaydin fejjel mentette Kvarachelia közeli lövését.

Az ezt követő szöglethez Mamardasvili kapus is előre ment. A törökök első tisztázása után újabb szöglet következett, a második után viszont Aktürkogluhoz került a labda, aki végül húsz méterről gurított az üres kapuba, Törökország így 3-1-re győzött.