A Leopard és Leclerc harckocsik mögött álló francia–német gyártó, a KNDS hivatalosan bejelentette tőzsdei bevezetési tervét: részvényeit hetek múlva Párizsban és Frankfurtban jegyzik, kihasználva Európa fegyverkezési versenyét.
Európa egyik legnagyobb haditechnikai gyártója, a KNDS nyilvánosságra hozta régóta várt részleteit első nyilvános részvénykibocsátásáról (IPO), amelynek célja, hogy a társaság a következő hetekben párhuzamosan jelenjen meg a párizsi és a frankfurti tőzsdén.
A Financial Times értesülése szerint az IPO a Leopard és Leclerc harckocsik gyártójának értékét 12–15 milliárd euró közé teheti, ami az elmúlt évek egyik legnagyobb európai védelmiipari tőzsdei bevezetésévé válhat.
A tőzsdei bevezetés olyan időszakban történik, amikor az európai katonai költségvetések ugrásszerűen nőnek az ukrajnai háború és az Egyesült Államok biztonsági garanciavállalásának megbízhatóságát övező kételyek miatt.
A vállalat nem kívánta kommentálni a pontos időpontot, Jean-Paul Alary vezérigazgató azonban újságíróknak azt mondta, hogy a kibocsátás néhány héten belül várható.
Alary szerint a lépés egybeesik azzal, hogy a kontinens belép az általa új védelmi és biztonsági korszaknak nevezett időszakba, amikor a fegyveres erők gyors ütemben modernizálják felszerelésüket, és újjáépítik a szárazföldi hadviselés azon képességeit, amelyeket az évtizedeken át tartó alacsonyabb kiadások leépítettek.
A Reuters szerint a vállalat immár hivatalosan is elindította az IPO-folyamatot, amelyre várhatóan július közepén kerül sor.
A bejelentés néhány nappal azután érkezett, hogy Németország ismertette terveit egy 40 százalékos részesedés megszerzésére a KNDS-ben, hangsúlyozva, hogy ezzel hosszú távon biztosíthatná befolyását egy olyan vállalat felett, amelyet Európa biztonsága és védelme szempontjából stratégiailag fontosnak tart.
Franciaország, amely jelenleg a KNDS 50 százalékát birtokolja, várhatóan 40 százalékra csökkenti részesedését.
A vállalat fennmaradó 20 százalékát a tőzsdén értékesítik, a tranzakció lezárulta után Franciaország és Németország egyaránt 40 százalékos részesedéssel rendelkezik majd.
A Financial Times szerint a részvényeket elsősorban intézményi befektetőknek értékesítik, kihasználva az európai védelmiipari papírok iránti erős keresletet.
A bevezetés lezárulta után a KNDS részvényeivel az Euronext Paris és a Frankfurti Értéktőzsdén lehet kereskedni, ami közvetlen kitettséget biztosít a befektetőknek Európa egyik legnagyobb szárazföldi védelmi gyártójával szemben.
A KNDS 2015-ben jött létre a német Krauss-Maffei Wegmann és a francia Nexter egyesülésével.
Egyre nagyobb fejfájás a Rheinmetallnak
Az erősödő rivális tovább növeli a nyomást a Rheinmetallra, Európa legnagyobb lőszergyártójára, amely a KNDS fő versenytársa olyan részpiacokon, mint a szárazföldi rendszerek.
A düsseldorfi központú cég részvényei az idén mintegy negyedükkel veszítettek értékükből; a vállalat állítólag maga is remélte, hogy részesedést szerezhet a KNDS-ben, ám ezt a kormányok beavatkozása megakadályozta.
Mindehhez az is társul, hogy Berlin bejelentette: leállítja a Rheinmetall többmilliárd eurós F126 fregattprogramját, amely a második világháború óta Németország legnagyobb hadihajó-megrendelése lett volna, és inkább a rivális TKMS kisebb hajóit részesíti előnyben.
A projektre esélyes Rheinmetall részvényei a hír nyomán a szerdai kereskedés elején 13 százalékot estek.
A szorítás egybeesik a hazai szabályozói vizsgálattal is.
Németország Monopóliumellenes Bizottsága arra figyelmeztetett, hogy a védelmi beszerzések néhány beszállítóra koncentrálódnak, ami gyengítheti a versenyt és növelheti a költségeket.
A beszerzési szabályok reformját sürgetve Tomaso Duso, a bizottság elnöke azt mondta, hogy a verseny „Európa gazdasági rendjének alapvető pillére”, és nagyobb szerepet kellene kapnia a védelmi szektorban.
A tőzsdén jegyzett KNDS mércét ad majd a befektetőknek, amelyhez viszonyítva értékelhetik a Rheinmetall megrendelésállományának alakulását és profitrátáit.