Belgium is csatlakozik azokhoz az európai országokhoz, amelyek extrém hőmérsékletek miatt készültségbe helyezkedtek, miközben rekordmeleg hőhullámok sújtják a kontinenst.
Belgium a legutóbbi ország, amely hőségriasztást adott ki a szélsőséges hőmérsékletek miatt, mivel a következő napokban tovább erősödik a forróság – közölte a Belga Királyi Meteorológiai Intézet.
Szerdától a legtöbb térségben eléri, sőt meghaladja a 35 °C-ot a hőmérséklet, és csaknem az egész országban narancs riasztás lesz érvényben szinte teljes területén.
Az Egyesült Királyság egészségügyi hatóságai szerdára és csütörtökre szintén „vörös szintű hőség-egészségügyi” riasztást adtak ki, mivel előrejelzések szerint megdőlnek a júniusi melegrekordok.
London „szó szerint fő” – mondta António Guterres ENSZ-főtitkár kedden, a London Climate Action Week rendezvényén.
Mindössze másodszor adtak ki ilyen figyelmeztetést a brit hatóságok. Először 2022 júliusában, amikor a hőmérséklet 40 °C fölé emelkedett.
A brit meteorológiai szolgálat 38 °C-os csúcsot jósol Dél-Angliában. Kedden 34,6 °C-ot mértek a Londontól délnyugatra fekvő Wisleyben.
„A vörös riasztásokat a legsúlyosabb eseményekre tartjuk fenn, és ettől a hőhullámtól súlyos, jelentős hatásokra számítunk; sokaknál egészségügyi következmények várhatók, még azoknál is, akik általában nem tartoznak a hőségnek leginkább kitett csoportok közé” – mondta Mark Sidaway, a brit meteorológiai szolgálat helyettes vezető előrejelzője.
Elhúzódó hőség idején a szervezet hőszabályozása és a felesleges hő leadása romlik, ami növeli a hőkimerülés és a hőguta kockázatát.
Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban a hatóságok szintén figyelmeztetéseket adtak ki a szélsőséges hőség kockázatairól, amely több tízmillió embert érint.
Az Eurostar közölte, hogy szerdán és csütörtökön négy, London és Párizs között közlekedő vonatát törölte „a várható kedvezőtlen időjárás” miatt.
Franciaország kedden, június 23-án története legforróbb napját jegyezte fel, ami miatt az Eiffel-toronyban és a Louvre-ban korlátozták a nyitvatartást, az iskolák működését és a közlekedési menetrendeket pedig megzavarta a hőség.
Olaszország egészségügyi minisztériuma szerdára 16 városra adott ki „vörös riasztást”, köztük Rómára, Milánóra, Firenzére és Torinóra. A „bollino rosso” vörös riasztás olyan vészhelyzeti állapotot jelez, amely nemcsak a sérülékeny csoportokat, hanem az egészséges felnőtteket is érintheti.
Firenzében akár 41, Milánóban 38 °C-ig is emelkedhet a hőmérséklet, míg Rómában és Nápolyban várhatóan 36 °C alatt marad.
Spanyolországban is vörös időjárási riasztást rendeltek el öt tartományban, mivel a hőmérséklet megközelítette a 40 °C-ot. A hőhullám epicentruma az ország északi részén van.