Ukrajna drónbiznisze túlnyúlt Európán. Az első üzletet a Közel-Keleten kötötték, és hamarosan Közép-Amerikába is szállítanak.
"Honduras ukrán gyártmányú drónok beszerzését tervezi a kábítószer-kereskedelem elleni harc és a határvédelem megerősítése érdekében" – közölte hétfőn Nasry Asfura hondurasi elnök. Asfura múlt héten Kijevben találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, a tárgyalások során Zelenszkij katonai technológiai együttműködést ajánlott fel neki. Kijevről tudható, hogy Európán túlra is kiterjesztené a drónüzletet, egyúttal demonstrálná az Oroszországgal vívott háború során fejlesztett képességeit.
A közép-amerikai országban súlyos biztonsági problémát jelent a szervezett bűnözői körök tevékenysége, és az ezzel járó erőszak. Asfura korábban az AFP-nek nyilatkozva elmondta, hogy a technológia segíthet a hatóságoknak a nehezen megközelíthető térségek megfigyelésében és a bűnözők célzott felderítésében. „Drónokról tárgyalunk, melyekkel meg tudjuk védeni a határainkat, őrizni azok biztonságát, illetve felvehetjük a harcot a szervezett bűnözés ellen” – summázta az elnök, hozzátéve, hogy az üzlet szerinte nemzetbiztonsági prioritás.
Ukrajna a 2022 februárja óta tartó, oroszok ellen vívott háborúban a hadászati célú drónok fejlesztésének terén globális hivatkozási ponttá vált. Az ukrán erők nagy mértékben támaszkodnak a pilóta nélküli rendszerekre felderítéshez, célmegjelöléshez és nagy hatótávolságú csapásokhoz is.
Zelenszkij a hondurasi elnökkel való találkozón úgy fogalmazott, hogy „biztonságpolitikai szempontból, a katonai és dróntechnológiák terén ma Ukrajna a világ egyik legerősebb szereplője. És tudom, hogy ez érdekli önt.”
Honduras kábítószer-problémája
Honduras régóta számít tranzitútvonalnak a Dél-Amerikából észak felé tartó kokainszállítmányokhoz, de egyre többen termelnek a kábítószer alapjául szolgáló kokát, vagy alapítanak kokainlabort. A biztonsági erők az utóbbi időben több ültetvényt és labort is felszámoltak, ebből is látható, hogy az ország a puszta csempészútvonalból a kábítószer-termelési lánc aktívabb szereplőjévé vált. A drogkereskedelemt erős bűnszervezetek irányítják, köztük az MS-13 és a Barrio 18 bandák.
Honduras veszélyés ország: 100 ezer lakosra vetítve mintegy 24 emberölést jegyeznek, ami csaknem négyszerese a globális átlagnak. A múlt hónapban 19 embert gyilkoltak meg egy, a drogszállítás útvonalán fekvő faluban, míg a guatemalai határ közelében 5 rendőrt öltek meg egy támadásban. A gyilkosságokért kábítószer-kereskedőket tettek felelőssé.
A tervezett drónbeszerzés egy szélesebb körű törekvés része, melynek célja, hogy Honduras megerősítse biztonsági együttműködését egyes külföldi partnerekkel. Az ország fegyveres erői nemrégiben közölték, hogy az Egyesült Államokkal lehetséges bűnözésellenes műveletekről tárgyalnak, Asfura pedig megjegyezte, hogy az ukrán drónok polgári célokra, például a mezőgazdaságban is felhasználhatók.