Megint a Sevilla FC nyerte a labdarúgó Európa-ligát

A Sevilla játékosainak öröme a mindent eldöntő 11-es után a labdarúgó Európa-liga döntőjében a budapesti Puskás Arénában 2023. május 31-én. Szerzői jogok Czegledi Zsolt/MTI - MTI
Írta: Peter KristofEuronews

A spanyol csapat hetedszer diadalmaskodott a második legrangosabb európai kupasorozat budapesti döntőjében.

A Sevilla hetedszer nyeri az Európa-ligát, vagy az AS Roma edzője, José Mourinho sorozata folytatódik. A spanyol csapathoz hasonlóan a portugál mester sem veszített még európai kupadöntőt, különböző sorozatokban korábban ötször vezette győzelemre aktuális csapatait.

A kérdés tehát az volt, hogy melyik sorozat folytatódik, illetve melyik szakad meg.

Az első játékrészben kevés helyzet volt a Puskás Arénában. A Roma kezdett valamivel jobban, de a 15. percben Spinazzola nem volt elég pontos, így lövését védte Bono. A Sevilla kapusa a 36. percben már tehetetlen volt: Cristante kiugratása után Dybala szerzett vezetést a Romának (0–1) .

Illyes Tibor/MTI - MTI
Paulo Dybala, az AS Roma játékosa (vörösben) gólt szerez a labdarúgó Európa-liga döntőjében játszott Sevilla - AS Roma mérkőzésen a budapesti Puskás Arénában 2023. május 31-énIllyes Tibor/MTI - MTI

Ezután éledezni kezdett a Sevilla is. A 45. percben Fernando fejelt egy szögket után a kapu fölé, majd az első játékrész hosszabbításában Rakitic parádés ballábas, húsz méteres lövése csattant a kapufán.

Szünet után tovább nyomott a Sevilla, aminek az 55. percben meg is lett az eredménye. Jesus Navas beadása után a labda az öngólt védő Manciniről vágódott Rui Patricio kapujába (1–1).

Czegledi Zsolt/MTI - MTI
Gianluca Mancini (23) lábáról a saját kapujába pattan a Sevilla egyenlítő góljaCzegledi Zsolt/MTI - MTI

A folytatásban is inkább a Sevilla dominált, mégis a Romának voltak nagyobb helyzetei. Előbb Abraham piszkálta közelről kapura a labdát, Bono testtel blokkolt, a lecsorgót pedig Ibanez rúgta „fülön”. Később egy szabadrúgásvariáció után Belotti terelte a labdát kapura, de Bono megint belekapott. A rendes játékidő hosszabbításában aztán tűzijátékot rendezett a Sevilla – szintén eredménytelenül, jöhetett a kétszer 15 perces hosszabbítás.

Büntetőkkel dőlt el

Az igyekezet mindkét oldalon továbbra is megvolt, helyzet viszont már nemigen akadt, mígnem a hosszabbítás, hosszabbításának 11. (!) percében Smalling a felső lécre fejelt. 1–1 lett a vége, így 11-esek döntöttek.

A büntetőpárbaj már a negyedik párban eldőlt, mert a Sevilla minden 11-esét berúgta, a Roma viszont három lövésből kétszer is hibázott. A Seviila hetedszer hódította el az Európa-ligát, és sikerének köszönhetően a 2023-24-es szezonban a Bajnokok ligájában indulhat.

A mérkőzés utáni első reakciók egyértelműen a Sevillát dicsérték

Ramón Rodríguez Verdejo, alias Monchi, a Sevilla sportigazgatója azt mondta, hogy "a hetediknek jobb íze van, mint bármelyik másnak. Az út nagyon nehéz volt, és nem nagyon gondoltuk, hogy így ér véget. Népünket boldoggá tenni a legnagyobb dolog, ami létezik. Megérte a szenvedés."

José Mourinho, a Roma edzője kiemelte, hogy "a Sevilla egy nagyszerű csapat. Van egy sablonjuk, egy rendszerük, ami nálunk nincs meg. Azzal a tapasztalattal, munkamennyiséggel és minőséggel mi még nem rendelkezünk. Remek volt az első félidőnk, a másodikban inkább a Sevillának volt húzása, utána pedig nagyon kiegyenlített volt minden. Aztán jöttek a büntetők. és olyankor azokat vagy megállítod és belövöd, vagy nem."

Mourinho hozzátette, hogy nem őrzi meg az ezüstérmet. "Mindig átadom valakinek ezeket az érmeket. Az aranyakat megtartom, az ezüstöt pedig mindig odaadom. Valahogy nem szeretem, nincs rá szükségem."

Suso, a Sevilla középpályása: "Kevesen remélték, hogy a Manchester, a Juve és a Roma legyőzésével újra eljutunk a csúcsra. Nagyon nehéz évünk volt, és kemény menetelés, de ebben a sorozatban végül a Sevilla mindig más. Igazából mi sem tudjuk, hogy miért."

Jesús Navas , a Sevilla kapitánya: "(José Luis) Mendilibar átalakított minket, és a legjobbat hozta ki belőlünk. Megérdemli, hogy még sokáig velünk legyen. Ha nem folytatja, akkor nagyon mérges leszek, mert most már mindenki láthatja, hogy mit ért el és mire képes."